Роботи тривають на захід від Бердянська в Запорізькій області та на північний захід від Маріуполя в Донецькій області

Нова лінія електропередач Запорізької атомної електростанції, яку будують російські інженери на тимчасово окупованій території України. Будівництво триває на захід від Бердянська Запорізької області та на північний захід від Маріуполя Донецької області.

Супутниковий аналіз міжнародної екологічної організації виявив будівництво нової високовольтної лінії електропередач для Запорізької АЕС на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Донецької областей. Візуальна ідентифікація цих об’єктів підтверджує наміри «Росатома» перезапустити ядерні реактори на ЗАЕС. 

Станом на 23 травня 2025 року побудовано 90 км лінії з встановленими опорами. Нові зображення від Greenpeace свідчать, що з 11 по 22 травня 2025 року було зведено 15 опор та понад 5 км лінії електропередач від східної частини Тополиного, що на північ від Маріуполя. Ймовірно, що до кінця травня триватиме будівництво через Кальчицьке водосховище.

Greenpeace зафіксував встановлення 90 км опор за допомогою зображень високої та середньої роздільної здатності від Planet. На знімках до лютого 2025 року не видно жодних ознак будівництва. Враховуючи нинішню локацію будівництва, Greenpeace прогнозує, що лінія буде продовжена ще на 100 км на захід до окупованого Мелітополя (Запорізька обл.), де її мають підключити до підстанції 330 кВ. У східному напрямку лінія має бути з’єднана з підстанцією 750/330 кВ на північ від окупованого Маріуполя (Донецька обл.). Для лінії довжиною 90 км, ймовірно, було встановлено приблизно 300 високовольтних опор.

Будівництво координується Чорноморським регіональним диспетчерським управлінням окупаційної філії АТ “СО ЕЕС” – це структура, яка здійснює централізоване оперативно-диспетчерське управління в Об’єднаній енергосистемі Росії.

Запорізька АЕС була атакована та незаконно окупована російськими військами 4 березня 2022 року. З вересня 2022 року реактори станції не виробляють електроенергії. У грудні 2024 року Сергій Кирієнко, перший заступник керівника адміністрації президента РФ, заявив про намір перезапустити реактори «якнайшвидше». Мета Росії — під’єднати реактори ЗАЕС до російської енергосистеми в Ростовській області. Перезапуск є пріоритетом російського уряду і очолюється «Росатом» .

Greenpeace Україна попереджає про небезпеку російського перезапуску ЗАЕС з січня 2024 року і закликає зупинити незаконний перезапуск. Організаціє також розслідує роль МАГАТЕ, яка може сприяти незаконним діям «Росатому».

“Це одне з перших конкретних свідчень того, що Росія реалізує небезпечні та незаконні плани перезапуску найбільшої АЕС в Україні та Європі — Запорізької. Але ця станція є виключно власністю України, а російський крок до потенційно катастрофічної експлуатації реакторів повинен бути засуджений. Росію та “Росатом” потрібно зупинити, станцію — деокупувати й повернути Україні,” — заявив Шон Берні, ядерний спеціаліст Greenpeace Україна.

Зображення 1 – Супутниковий знімок нової лінії електропередач, що будується Росією на тимчасово окупованій території України для з’єднання Запорізької атомної електростанції з Ростовом у Росії. Джерело: Planet/Greenpeace Україна

Зображення 2 – Супутниковий знімок від 7 травня 2025 року нової лінії електропередач, яку Росія будує на тимчасово окупованій території України, щоб з’єднати Запорізьку атомну електростанцію з Ростовом у Росії. Ця ділянка лінії довжиною приблизно 8 км з 30 опорами знаходиться поблизу села Азовське на узбережжі Азовського моря в Брянському районі. Джерело: Планета/Грінпіс Україна

Зображення 3: Високороздільний супутниковий знімок Sky Sat від 15 квітня 2025 р. Опора для нової лінії електропередач від атомної електростанції Запорізької АЕС на тимчасово окупованій території України. Джерело: Планета / Грінпіс Україна

Зображення 4: Стан східного будівництва в Тополиному, на північ від Маріуполя, Донецька область, станом на 11 травня 2025 року.

Зображення 5: Стан східної лінії станом на 22 травня: додаткові 15 опор та лінія електропередач довжиною понад 5 км, збудовані з 11 травня, на схід від Тополіного, на північ від Маріуполя, в Донецькій області.

21 травня 2025 року, голова «Росатому» Олексій Ліхачов заявив у Раді Федерації РФ:
«Усі живуть мрією відновлення станції… Ми розробили план виведення ЗАЕС на повну потужність, який проходить міжвідомче погодження. Одне з головних завдань — заміна мережі».

29 грудня 2024 року Сергій Кирієнко відвідав майданчик реакторів ЗАЕС і висловив впевненість у приєднанні станції до енергосистеми РФ «щойно дозволить ситуація» з метою запуску всіх шести енергоблоків.


⚠️ Greenpeace попереджає: плани «Росатому» щодо перезапуску реакторів ЗАЕС несуть дуже серйозні ризики для ядерної безпеки:

  • Після 3 років окупації обладнання ЗАЕС перебуває у зношеному стані;
  • Станції бракує досвідченого персоналу;
  • Існує лише одна зовнішня лінія електропередачі без резерву (українська та російська мережі не синхронізовані);
  • Відсутність циркуляції охолоджувальної води може призвести до перегріву та пошкодження активної зони реактора.
  • Можливі серйозні наслідки за межами майданчика, зокрема радіоактивне забруднення.

“Росатом не здатен гарантувати ядерну безпеку при спробі перезапуску ЗАЕС. Ми не раз закликали гендиректора МАГАТЕ чітко донести це до представників РФ. МАГАТЕ не повинна в жоден спосіб підтримувати підготовку до незаконного перезапуску реакторів Запорізької АЕС,” — наголосив Ян Ванде Путте, ядерний експерт Greenpeace Україна.