גרינפיס פותחת שנה של פעילות אינטנסיבית להצלת האוקיינוסים, בקייפ טאון – דרא”פ.

האוקיינוסים שלנו על סף מוות. אלפי מינים שונים של דגים, יונקים וציפורים עומדים על סף הכחדה. רגע לפני, שולחת גרינפיס שתי ספינות למסע שאפתני בן שנה מסביב לעולם, עם המסר החד משמעי – “מגנים על האוקיינוסים שלנו”.


ספינת האספרנזה בדרכה מנמל רוטרדם בהולנד לקייפ טאון, לקראת מסע בן שנה להגנה על האוקיינוסים

שתי הספינות, ה”אספרנזה” (ה”תקווה”) וה-“ארקטיק סאנרייז” יצאו ביום שישי מקייפ טאון כשמטרתם הראשונה היא עצירת ציד לווייתנים בים הדרומי, וזאת בניגוד לחוק הבינלאומי. משם תמשיך ה”אספרנזה” למסע של ארבעה-עשר חודשים, אשר יכלול ארבעה מתוך חמשת האוקיינוסים ובמהלכו תדגיש הספינה את הפלאים אשר טמונים בהם כמו גם את הסכנות אשר עומדות להחריבם במידה ולא יעצרו. הספינה עתידה להגיע לים-תיכון בסביבת מאי 2006, ע”מ לסייע במאבק המתמשך להצלתו.

באנו דוקמצ’יבשי, מנהלת  המאבק להצלת הים-התיכון אמרה כי “הים התיכון הוא סמל שמאחד את כל העמים סביבו. מערכת החיים הייחודית  אשר מתקיימת בו, נמצאת כעת תחת סכנה ממספר רב של מקורות : חומרים רעילים אשר נשפכים לים, דייג מסחרי-הרסני, שינויי אקלים, פיתוח יתר של החופים ועוד גורמים רבים. תושבי מדינות הים התיכון וממשלותיהם חייבים לפעול בדחיפות על מנת להגן על הים התיכון, בו חיינו תלויים.”

אחת הפעולות המתוכננות במהלך הקמפיין להצלת האוקיינוסים היא גיוס מיליון “Ocean Defenders” – “מגני אוקיינוסים”, אשר ייענו לקריאה לפעולה וייקחו חלק במסע להצלת הימים. לצורך כך צוידה ה-“אספרנזה”, ספינתה החדשה ביותר של גרינפיס, בציוד תקשורת מתקדם- חיבור 24/7 לאינטרנט, מצלמות רשת, מצלמות תת-ימיות ומצלמות שהורכבו על רכב המחקר התת-ימי המיוחד. צוות הספינה יעדכן את מגני האוקיינוסים בפעילויותיו באמצעות בלוגים כתובים ומצולמים, אשר ישודרו בערוץ Greenpeace TV”” החדש, אשר ממוקם ברשת.

שיין רטנברי, מנהל מאבק האוקיינוסים העולמי, אמר בקייפ טאון כי “רק דרך יצירת רשת של שמורות טבע ימיות, בינלאומיות, אנחנו יכולים להפוך את תהליך ההתדרדרות, ולהוריש לילדינו אוקיינוסים בריאים.”

כל נשימה שנייה שלנו מקורה בים – חצי מהחמצן על פני כדור הארץ מיוצר בים. אנחנו בתמורה חונקים בזיהום, מחממים בשינויי אקלים ומרוקנים את האוקיינוסים בדייג-יתר. ספינות דייג תעשייתיות משמידות כל צורת חיים אשר ניקרת לדרכם בשיטות דייג אלימות והרסניות. הגיע הזמן להכיר בעובדות, הגיע הזמן להגן על הים.