עם היוודע דבר פרסום פתיחת תקופת ההתנגדויות לביטול תחנת הפחם המתוכננת באשקלון, קורא ארגון גרינפיס לכל הציבור להתגייס למשימה ולחתום באלפיו על מכתבי התנגדות כבר בימים הקרובים

פעילי גרינפיס חוסמים את הכניסה למשרד התשתיות בירושלים

ביום שישי, 10.7.2009, החלה רשמית תקופת התנגדויות הציבור לביטול  התחנה הפחמית הנוספת המתוכננת לקום באשקלון. התוכנית, לה מתנגדים בתוקף- משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, התנועה הסביבתית, הרשויות המקומיות ועוד רבים אחרים, אושרה למרות זאת ע”י הוועדה לתשתיות לאומיות בלחץ משרד התשתיות וחברת החשמל.

חברת החשמל ומשרד התשתיות מנסים להפעיל לחץ על הציבור לקבל את תחנת הפחם כגזירה הכרחית, שכן, אם לא, יהיו כבר בקיץ הזה הפסקות חשמל. מה שחברת החשמל לא מספרת לציבור הוא שתחנת הפחם אינה הפיתרון המתאים והמיידי לביקושי השיא:

משך ההקמה של תחנה פחמית הוא 8 שנים ולמעשה 6-5 שנים הקמה בפועל. לעומתה, משך ההקמה של תחנה תרמו-סולארית באותו היקף הינו שנתיים (2) בפועל וחוות רוח שנה וחצי (1.5).

אופן ההקמה של תחנה פחמית אינו גמיש לעומת תחנה סולארית וחוות רוח הניתנות להקמה באופן מודולארי ולכן גם יכולות לספק חלק מהחשמל הנדרש תוך כדי בניה והרחבה ובטווח זמנים מהיר בהרבה. לדוגמא- שדה סולארי בהיקף של 150MW ניתן להקמה כל  3 חודשים, באנרגיית רוח- 3 ימי עבודה על כל טורבינה.

תחנה פחמית לא תפתור באופן מהיר ויעיל את המחסור לכאורה בחשמל בקיץ הנוכחי.

לעומת זאת, מאפייני האנרגיה המתחדשת מתאימים בהרבה כדי לספק את החשמל הדרוש וכדי לענות על הצורך לכאורה בחשמל כבר בתקופה הקרובה והרבה לפני השלמתה של תחנת הפחם.

תחנת הפחם אינה הפתרון לפאניקת הפסקות החשמל בעונות הקיץ הקרובות, אנרגיה סולארית כן.

בנייה של תחנת פחם מזהמת, שתעבוד 24 שעות ביממה, לאורך השנה כולה, רק בכדי לשמש כגיבוי למס’ שעות וימים ספורים בשנה בהם הביקוש לחשמל מגיע לשיא, מהווה חוסר אחריות משווע וסיכון הציבור.

“הגיעה שעתו הגדולה של הציבור לומר את דברו”, אמרה עו”ד נילי גרוסמן, מנהלת קמפיין האנרגיה של גרינפיס, “אנחנו קוראים לציבור להזדרז ולהגיש באלפיו את מכתבי ההתנגדות שלו כי הגיעה העת לסתום את הגולל על התחנה הפחמית. הציבור חכם מספיק כדי לחשוף את הבלוף של חברת החשמל באשר לנחיצות תחנת הפחם. אנחנו לא ניפול בפח של הספין על המחסור בחשמל, כי כולנו יודעים שחשמל אפשר לייצר בדרכים רבות, נקיות הרבה יותר”.

ארגון גרינפיס יפרסם באתר האינטרנט שלו מידע שיסייע לציבור להגיש מכתבי התנגדות לביטול התחנה הפחמית וקורא לכל מי שמעונין להתנדב לפנות אליו: [email protected]

03-5614014 לבקש את גילה שי

 לחתימה על טופס התנגדות מקוון לחצו כאן

עיזרו לנו להמשיך להילחם

גרינפיס הינו ארגון סביבה עולמי ועצמאי לחלוטין שמקבל את כל תמיכתו מאזרחים פרטיים ולא מגופים אחרים. אנא סייעו לנו בתרומה חודשית כדי להמשיך את מאמבקנו למען הסביבה.