Очільник Greenpeace International звернувся до МАГАТЕ, наголошуючи на терміновій потребі ретельніших перевірок на об’єктах атомної енергетики та критичної інфраструктури в Україні. Звернення пролунало на тлі публікації Greenpeace нового аналітичного дослідження, яке констатує поглиблення атомної кризи та перехід війни у «надзвичайно небезпечну фазу». Створення дослідження було зумовлене постійними ударами росіян по українській енергетиці, а також нещодавніми повідомленнями про майбутні атаки на такі об’єкти.
Резюме дослідження українською мовою
Повний аналіз можна прочитати тут.
На початку вересня МАГАТЕ вже заявило про збільшення своєї присутності в Україні для моніторингу електропідстанцій та направлення представників організації для постійної роботи на місцях. Однак, крім одного візиту місії 6 вересня, жодних подальших змін так і не відбулося.
«Наростаюча ядерна криза в Україні є безпрецедентною в історії атомної енергетики загалом та історії МАГАТЕ зокрема. Саме зараз МАГАТЕ час діяти рішуче, подаючи чіткі та однозначні сигнали російському керівництву і негайно розгортати додаткові місії на критичній інфраструктурі підстанцій», – заявив експерт з атомної енергетики Greenpeace Україна Шон Берні.
Фахівці української філії Greenpeace представили аналітику, котра демонструє, наскільки крихка та незахищена українська енергосистема стала після системних масованих ударів росіян, що тривають з 2022 року. Документ пояснює надзвичайно високий ризик ядерної катастрофи, яка може статися у будь-який момент. Якщо атаки на енергосистему України продовжуватимуться, то стабільність подачі електроенергії для охолодження реакторів може бути порушена. Це може призвести до того, що діючі реактори стрімко нагріються до температур, які пошкодять ядерні стержні, що, у свою чергу, призведе до плавлення палива та викидів радіонуклідів.
У листопаді 2022 року, коли українські АЕС втратили живлення від загальної мережі та були зупинені в екстреному порядку, українська енергосистема все ще мала достатньо генераційних потужностей для перезапуску реакторів та повторного під’єднання до загальної мережі.
Однак станом на сьогодні російські атаки вже порушили роботу більшості неатомних електростанцій, які зазвичай допомагають підтримувати стабільність електромережі. На додачу до цього, під постійними ударами знаходиться й українська енергосистема. Якщо цілеспрямовані атаки росіян на українську енергетику триватимуть і взимку, то існує цілком реальний ризик того, що електромережа вийде з ладу остаточно? без можливості відновлення роботи.
«Україна перебуває у пастці атомної енергетики. Жодна атомна енергетична програма світу не створювалася з запасом міцності на випадок такої шкоди, яку нанесла загарбницька війна росіян українській енергосистемі, та наслідків подібних дій для безпеки атомних електростанцій», – заявив Ян Ванде Путте, експерт з питань атомної енергетики Greenpeace Україна. «Саме час нагадати МАГАТЕ та світовим лідерам про їхню відповідальність за продовження російських ударів по енергосистемі України».
Окрім негайного розгортання додаткових місій МАГАТЕ, Greenpeace Центральної та Східної Європи наголошує на необхідності повної підтримки з боку світової спільноти у питанні масштабних інвестицій у відновлення «зеленої» енергетики для захисту та відбудови енергосистеми України. Аби зробити енергетику незалежною та менш вразливою до воєнних атак, Greenpeace ЦСЄ закликає до:
- збільшення потужностей для імпорту через європейську мережу операторів систем передачі електроенергії (ENTSO-E) в Україну;
- посилення заходів з енергоефективності та запровадження «розумних» лічильників для зниження споживання та ефективнішого управління навантаженням на електромережу;
- розвитку децентралізованої відновлюваної енергетики для зменшення залежності від централізованих джерел, а саме: генерації сонячної та вітрової енергії та використання систем накопичення такої енергії.