Команда Greenpeace Україна пише цей блог на третю річницю повномасштабного вторгнення росії в Україну із відчуттям дежавю.

Три роки тому ми прокинулися від вибухів, шуму літаків та стривожених дзвінків рідних. Важко було усвідомити, що в сучасному світі росія може почати війну просто в центрі Європи. Новини насувалися неначе хвилі, ми не встигали якісно стежити за їх оновленнями. Але кожен з нас пам’ятає, як особливо завмер від повідомлення про окупацію росіянами Чорнобильської АЕС. 

ЧАЕС для українців – це не просто страшні спогади про найбільшу ядерну трагедію в світі. ЧАЕС – це символ вразливості суспільства перед брехнею та безвідповідальними рішеннями влади. Тоді, у лютому 2022 року, ми побачили, як “мирний атом” може використовуватися для шантажу всього світу. За кілька днів ядерний диктат набере обертів – російські окупанти захоплять і триматимуть роками в заручниках Запорізьку АЕС.

Завдяки спротиву українського народу та зусиллям українській армії навесні 2022 року Чорнобильська АЕС була звільнена від російської окупації. І нині, за три роки, росія знову атакує Чорнобиль. 14 лютого 2025 року росіяни запустили на висоті 85 метрів безпілотник із фугасною бойовою частиною, який пошкодив безпечний саркофаг над тим самим, трагічно відомим 4 реактором Чорнобильської АЕС. Удар спричинив сильну пожежу, яку українські рятувальники не можуть загасити досі. Висота польоту дрона навмисне була обрана таким чином, щоб її не могли побачити радари. І це не випадковість. Це погроза всьому світові.

Чому нова атака на Чорнобиль є символічною уже в новітній історії? Політика умиротворення росії, яку розпочав Дональд Трамп одразу після інавгурації, фактично дала російській тиранії карт-бланш – повну свободу дій для злочинного свавілля.  Наразі весь світ стає свідком того, як росія зухвало зазіхає на ядерну безпеку і пишається своєю безкарністю. 

Ми переконані, що зусилля міжнародної спільноти, спрямовані на завершення кривавої війни в центрі Європи, усе ще недостатні. Санкційні рішення мають лазівки, які дозволяють росіянам отримувати прибуток для фінансування своєї воєнної машини. Триває надприбутковий бізнес між європейськими та російськими компаніями, які не гидують тиснути руки злочинцям. Мовчазна згода та тимчасова вигода від співпраці зі злочинцями затьмарила цінності, на яких була побудована демократія та довіра одне до одного.

Події уже не тільки в Україні, а й в усьому світі розвиваються динамічно. Щоб припинити російську агресію та уникнути нових безпекових загроз, потрібні комплексні кроки. Cьогодні, 24 лютого 2025 року, rоманда Greenpeace Україна має чотири великі запити до світових лідерів, які, подекуди, звучать від нашої організації вже роками. Утім, їх можливо втілити вже зараз. І саме ці кроки можуть вплинути на стримування російської агресії. У центрі нашої уваги – ядерна безпека України та світу, захист біорізноманіття, вплив на джерела доходів РФ, що знищують довкілля і, водночас, допомагають фінансувати війну. 

1. Ми закликаємо міжнародну спільноту інвестувати у відновлювану енергетику в Україні. Greenpeace Україна також закликає український уряд зробити пріоритетним розвиток децентралізованої сонячної енергетики в Україні. Сонячна енергетика вже зарекомендувала себе як надійне джерело електроенергії під час відключень, навіть взимку, і має відігравати ключову роль у побудові надійного та сталого енергетичного майбутнього у відновленні України.

2. Ми вимагаємо включення всього російського тіньового флоту до наступного пакету санкцій ЄС. Тіньовий флот отримує прибутки від експорту нафти, який фінансує війну, і несе в собі високі ризики розливу нафти в морях Європи. Ми також вимагаємо санкцій ЄС щодо російського скрапленого природного газу (СПГ), який також фінансує війну і сприяє зміні клімату.

3. Ми вимагаємо, щоб РФ не допустила перезапуску окупованої Запорізької атомної електростанції і щоб МАГАТЕ не підтримувало перезапуск, а всі міжнародні зусилля були спрямовані на якнайшвидшу деокупацію Росією Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС).

4. Ми вимагаємо запровадження всеосяжних санкцій проти російської ядерної корпорації «Росатом» та негайного припинення всіх відносин з цією злочинною структурою, яка несе відповідальність за окупацію Чорнобильської та Запорізької атомних електростанцій.

Хочемо зазначити, що цільовий показник нових сонячних установок в Плані України (2024) є занадто низьким (+0,7 ГВт загалом до 2027 року). На наше переконання, уряд має ставити більш амбітні цілі для розвитку сонячної енергетики. 

Команда Greenpeace Україна переконана, що масштабний розвиток децентралізованої сонячної енергетики в Україні є найкращою відповіддю на енергетичну кризу та запорукою енергонезалежності  країни. Внаслідок руйнівних і постійних російських ударів було втрачено понад 85% генеруючих потужностей теплових електростанцій і 50% гідроелектростанцій. Майже 45% ядерних потужностей не можуть бути використані через російську окупацію Запорізької АЕС. Енергосистема постійно зазнає атак і близька до колапсу,  сектор теплопостачання стикається зі схожими проблемами. Наразі розгортання малих децентралізованих гібридних сонячних електростанцій, поряд з чинними комунальними сонячними установками, відіграє вирішальну роль у підвищенні стійкості України та збереженні світла у ці важкі часи. 

Ми звертаємося до лідерів, які дійсно прагнуть справедливого миру в Європі.

Саме зараз час правильно зрозуміти ядерні погрози з боку РФ, мобілізувати сили і спільно стояти за цінності демократії та свободи – накласти санкції на Росатом та тіньовий флот росії, вимагати деокупації ЗАЕС та розвивати сонячну енергетику.

Чотири вимоги від команди Greenpeace Україна є лише частиною необхідних кроків, які треба здійснити на шляху до справедливого миру в Україні.  У демократичного світу попереду багато викликів, але діяти потрібно негайно!