היה זה אחד מאותם ימים מיוחדים, שבהם אפשר להרגיש את השינוי באוויר – גם אם מדובר בניצחון קטן בלבד, מבחינתנו זהו ניצחון חשוב.
אתמול קיבלנו אישור על כך שיצרנית שמן הדקלים ומשמידת היערות הידועה לשמצה דוטה פאלמה (Duta Palma) סולקה סוף-סוף מפורום ‘השולחן העגול בנושא ייצור אחראי של שמן דקלים’, ארגון שמטרתו המוצהרת להבטיח שייצור שמן הדקלים יתבצע בדרך אחראית מבחינה סביבתית.

אולי אתם זוכרים את דוטה פאלמה: אנו חוקרים וחושפים את שיטות העבודה של תאגיד זה בשנים האחרונות ורק לפני שלושה שבועות חשפנו פעילויות עברייניות של החברה באינדונזיה.

לחברה היסטוריה ארוכה של בירוא והרס יערות, עימותים עם קהילות, פעולות בלתי חוקיות ואי קיום תקנות ה-RSPO. אך הנה סוף-כל-סוף – ואנו שמחים על כל ניצחון קטן – נשללה מדוטה פאלמה הגושפנקה של ה-RSPO.

אלו חדשות טובות, על אף שה-RSPO התמהמה ומשך את ההחלטה הרבה יותר זמן משהיה צריך.

תומכי היערות שלנו מכל העולם יכולים בהחלט לראות בידיעה זו חדשה טובה מבחינתם של כל בני האדם התלויים ביערות העשירים של אינדונזיה ובעלי החיים הרבים שבתי הגידול שלהם בסכנה בשל ההתרחבות של חברות הרסניות כמו דוטה פאלמה.
למרבה הצער, המאבק עם דוטה פאלמה רחוק מסיומו. פעילות החברה נמשכת ומורשת ההרס הסביבתי והחברתי ממשיכה להתקיים.

לפנינו עוד שפע של עבודה ולצערנו, הצלחתה של פעולה אחת אין פירושה שהחברות ב-RSPO היא סימן לכך ששמן הדקלים שאנו רוכשים אינו תוצאה של הרס יערות: עיין כאן בתגובות שלנו על האוסף החדש של כללים רופסים ובלתי יעילים שפרסם ה-RSPO.

בסופו של דבר, זוהי אחריותם של הגורמים החזקים ומקבלי ההחלטות בתעשיית שמן הדקלים ליטול על עצמם את האחריות של שרשרות האספקה שלהם. המקרה של דוטה פאלמה חושף את הסיכונים הנשקפים למותגים בינלאומיים מכובדים, כמו למשל ששמן הדקלים שהם רוכשים דרך סוחרים בינלאומיים עלול להגיע, בחלקו, ממקורות לא חוקיים והרסניים. קארגיל (Cargill), אחת מהחברות הפרטיות הגדולות בעולם, כבר הצהירה בפומבי כי הפסיקה לנהל עסקים עם דוטה פאלמה. ואולם חברות מסחריות כמו ווילמאר אינטרנשיונאל (Wilmar International) וסיים דארבי (Sime Darby), שידוע כי הן מספקות את שמן הדקלים המזוהם של דוטה פאלמה בשווקים הבינלאומיים, עדיין לא ניקו את שרשרות האספקה שלהן. עליהן להתחייב לשיטות עבודה הכרוכות באפס בירוא והרס של יערות.

בירוא וניקוז של שטחי כבול ברייאו © גרינפיס

ובנוסף, אנו זקוקים לפתרונות פוליטיים.
אנו קוראים לממשלה להארכה הצפויה של המורטוריום כדי לבדוק מחדש את כל אזורי הזיכיון הקיימים כדי שגורמים המבצעים פשעים סביבתיים לא ימשיכו לפעול בשטח ולחמוק מעונש.

כך שהעבודה נמשכת. אנו נמשיך לחקור, לתעד ולחשוף פעולות של בירוא יערות וההרס שהן גורמות בקהילות התלויות ביערות, אוכלוסיית הנמרים הנכחדת של אינדונזיה והאקלים. נשמח לדווח על עוד חדשות טובות בקרוב.

אתה מרגיש שאתה חייב לעשות לעשות משהו !