Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) не виконує свою роль щодо термінового захисту українських атомних електростанцій від російської ракетної атаки.

Про це заявляє Greenpeace Центральної та Східної Європи у відповідь на нові масштабні ракетні удари по вразливій електроенергетичній системі України, що сталися зранку 28 листопада. 

У вересні 2024 Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі домовився з Президентом України Володимиром Зеленським про розширення інспекційної місії Агентства, включивши до неї електричні підстанції, які стали мішенню російських військових. Аналіз, проведений Greenpeace у жовтні, підкреслив вразливість української атомної станції до катастрофічної аварії через нестабільність електромережі, яку спричинили російські ракетні атаки та атаки безпілотників.

Минуло три місяці відтоді, як МАГАТЕ погодилося розробити план і направити своїх інспекторів для захисту української енергосистеми. У результаті відбулося лише шість днів інспекцій, остання з яких відбулася у жовтні 2024. Відтоді РФ здійснила два масовані удари, навмисно націлені на українську електромережу і загрожуючи безпеці її атомних електростанцій. Директор МАГАТЕ, реагуючи на зростаючий тиск після російських ракетних атак 17 листопада, запевнив міністра енергетики України, що Агентство «готове організувати відповідні місії в найближчому майбутньому».

«МАГАТЕ повністю усвідомлює ризики, але поки що вирішило не діяти. Майбутнє, про яке говорить Гроссі, відбувається просто зараз, і це справді надзвичайна ситуація, в якій кожен день, кожна година має значення. Слова МАГАТЕ не захищають українські атомні станції від російської ракетної атаки. Де плани МАГАТЕ щодо постійного, всебічного захисту підстанцій, які необхідні для запобігання колапсу енергосистеми та ядерної катастрофи в Європі?», – заявляє Шон Берні, фахівець з ядерної енергетики Greenpeace України, перебуваючи у Києві.

25 листопада експерти ООН з прав людини звернулися до Росії із закликом припинити ракетні обстріли української енергосистеми. Вони підкреслили відсутність планів МАГАТЕ щодо місій на критично важливих підстанціях, попередивши про ризик ядерної катастрофи, що потенційно може перевершити як аварію на Фукусіма-1 в Японії у 2011 році, так і Чорнобильську катастрофу в Україні у 1986 році.