11 лютого 2025 Верховна Рада України ухвалила небезпечне рішення щодо закупівлі російського обладнання для добудови двох додаткових реакторів на Хмельницькій атомній електростанції. Ідея суперечить сталому розвитку України та руху нашої держави до Європейського Союзу, тому Greenpeace Україна не підтримує це рішення й закликає Президента Володимира Зеленського ветувати законопроєкт. 

Позиція Greenpeace Україна щодо розвитку ядерної енергетики в Україні: 

  • Використання реакторів російського виробництва загрожує національній безпеці та порушує принципи незалежності від держави-агресора; 
  • Ядерна енергетика є дороговартісним та довготривалим рішенням, а Україна потребує додаткової електроенергії вже зараз. Як свідчить міжнародний досвід, у більшості випадків терміни будівництва реакторів відстають від запланованих на багато років. 
  • У 2006 році передбачалося, що добудова двох російських реакторів обійдеться Болгарії в 3 мільярди євро. Десять років по тому оціночна вартість проєкту сягнула 10 мільярдів, а час будівництва – десяти років.  Через економічну недоцільність у 2012 році болгарський уряд відмовився від ідеї добудови реакторів. Що ж до України, то наразі оцінити вартість будівництва без розробки техніко-економічного обґрунтування неможливо, як і визначити доцільність проєкту;
  • Якість обладнання, яке Україна планує закупити для добудови ХАЕС,  сумнівна. Понад 12 років його частина перебуває на зберіганні в Болгарії під російським контролем та обслуговуванням. Є багато питань щодо його комплектації відповідно до сучасних стандартів якості;
  • Верховна Рада не ухвалила законопроєкт про добудову ХАЕС, утім вирішила виділити кошти на нове обладнання для електростанції. Наразі немає розуміння, за які кошти відбудеться купівля. Є ризик, що фінансовий тягар ляже на плечі українців, які під час війни зі своїх кишень оплатять застаріле російське обладнання. 
  • Процедура подання та ухвалення законопроєкту про закупівлю застарілих російських реакторів суперечить нормам чинного законодавства України;
  • Україна вже має негативний досвід використання ядерної енергетики. Наслідки Чорнобильської трагедії відчутні і зараз; а доля окупованої, найбільшої в Європі – Запорізької АЕС – і досі непередбачувана. Створення нових ядерних об’єктів є новим ризиком і вразливою мішенню для окупантів.
  • Війна РФ засвідчила: централізовані енергомережі вразливі до російських атак. Водночас децентралізовані – більш захищені завдяки своїй автономності. Будівництво російських реакторів в Україні обмежить потенціал нашої держави для досягнення енергетичної безпеки.
  • Відновлювані джерела енергії (ВДЕ) є найкращим стратегічним рішенням для розвитку української енергетики. Децентралізована енергосистема довела свою стійкість та невразливість до ворожих атак. До того ж, розбудова ВДЕ є швидшим та дешевшим рішенням, ніж інвестування в застаріле російське обладнання. 

Закликаємо Президента України ветувати законопроєкт про закупівлю російського обладнання у Болгарії, а Уряд України відмовитись від побудови нових атомних реакторів, спрямувавши зусилля на розвиток вітрової та сонячної енергетики.