Новий безпечний конфайнмент наразі не функціонує так, як планувалося – можливо, його доведеться замінити
Ядерні експерти Шон Берні та Ян Ванде Путте на Чорнобильській АЕС. Лютий 2025
Спеціальна місія Greenpeace Україна відвідала Чорнобильську атомну електростанцію, щоб дослідити поточний стан нового безпечного конфайнменту (НБК). НБК був уражений російським безпілотником 14 лютого. Він вибухнув і пробив дах, спричинивши пожежі та значні пошкодження конструкції даху. Пожежі були ліквідовані 7 березня, через три тижні після атаки.
Начальник цеху експлуатації Чорнобильської АЕС та об’єкта «Укриття» Артем Сірий повідомив команді Greenpeace, що 50 % північного даху, а також південний дах і бічні стіни Чорнобильської АЕС постраждали від пожежі, спричиненої атакою російського безпілотника. Серйозно пошкоджено матеріал облицювання даху та критично важливі конструкції, включно із крановою системою. Також потенційно існує загроза початку корозії внаслідок потрапляння снігу та води під арку ЧАЕС. Як наслідок, конструкція більше не функціонує згідно з проектом та ліцензією.
«Свідомий удар РФ по Чорнобильській АЕС є потенційно одним із найбільш тяжких воєнних злочинів, скоєних проти України. НБК був побудований за величезні кошти міжнародної спільноти, щоб захистити навколишнє середовище від радіоактивних матеріалів, що містяться всередині. Він також мав забезпечити можливість обережного демонтажу чорнобильського саркофагу та реактора протягом щонайменше 100 років. Наразі процес аналізу збитків ще не завершився, але первинна оцінка свідчить, що майбутнє всього проекту в кращому випадку є невизначеним. Через високий рівень радіації над саркофагом, дуже можливо, що весь Чорнобильський НБК доведеться перемістити залізницею назад до місця, де він був побудований, перш ніж можна буде провести ремонт, який обійдеться у величезні кошти», – сказав Ян Ванде Путте, фахівець з ядерної енергетики Greenpeace Україна
Пошкоджений дах Нового безпечного конфайнменту ЧАЕС. Лютий 2025
Крім того, Greenpeace звернулася до колишніх британських військових фахівців з McKenzie Intelligence Services з проханням проаналізувати атаку на Чорнобиль. Аналіз показав, що безпілотник, який завдав удару по ЧАЕС, був російським безпілотником «Герань-2» (типу «Шахед»), який використовується виключно російськими військами, і майже напевно був попередньо запрограмований для удару по ЧАЕС в ніч на 14 лютого 2025 року. Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за фактом атаки російського безпілотника. «У рамках розслідування ми встановили тип використаної зброї – це безпілотник «Герань-2», який виробляється в Росії. Ця цілеспрямована атака на об’єкт, що містить небезпечні сили, однозначно є воєнним злочином, і розглядається нами як частина загальної політики російського керівництва по знищенню нашої країни. Водночас, з огляду на можливі наслідки таких атак, цілком очевидно, що ця політика становить загрозу для всієї світової спільноти», – Юрій Бєлоусов, керівник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора.
Чорнобильський НБК — це величезна споруда, яка була розміщена над об’єктом «Саркофаг» або «Укриття». Споруда збудована над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, який вибухнув і розплавився у квітні 1986 року. Об’єкт був задуманий і побудований протягом 20 років. Через високий рівень радіації від зруйнованого реактора, довелося будувати НБК на рейках на захід від майданчика. Він був переміщений на місце над Саркофагом у 2016 році, а остаточно завершений у 2019 році. Це найбільша рухома споруда, коли-небудь побудована на суші, з площею поверхні 85 000 м2. Станом на сьогодні мережа датчиків радіації Чорнобильської АЕС не зафіксувала жодного підвищення рівня радіації в навколишньому середовищі.
«Нездатність міжнародної спільноти покарати Росію за її ядерні воєнні злочини, включно із окупацією Чорнобиля та Запорізької атомної електростанції у 2022 році та масовими ракетними та безпілотними атаками на електромережу України, лише заохотила Кремль завдати удару по найгіршому у світі місці ядерної катастрофи в Чорнобилі. Це має припинитися. Європейський Союз повинен застосувати нові всеосяжні санкції проти Росії, в тому числі проти її злочинної державної ядерної корпорації «Росатом», яка причетна до цих злочинів», – заявив Шон Берні, фахівець з ядерної енергетики Greenpeace Україна.