На думку ядерних експертів організації під найбільшою загрозою перебувають українські атомні електростанції, і МАГАТЕ має діяти більш рішуче, аби уникнути потенційної ядерної катастрофи
Атака РФ 17 листопада була навмисно спрямована на найважливіші електричні підстанції України, які є критичними для функціонування атомних електростанцій. Охолодження високорадіоактивного ядерного палива в дев’яти активних зонах дев’яти діючих реакторів і дев’яти басейнів витримки залежить від стабільного постачання електроенергії з української електромережі. Якщо зовнішнє електропостачання буде відключено через подальші російські атаки на підстанції, то атомні станції залежатимуть від роботи аварійних дизельних генераторів і акумуляторів на місці. Їх може вистачити лише на сім-десять днів. За цей час необхідно відновити зв’язок з мережею, інакше ядерна катастрофа стане майже неминучою.
Шон Берні, ядерний експерт Greenpeace Україна, зазначає: «Вся програма безпеки українського парку ядерних реакторів – загалом 15 реакторів та електропостачання всієї країни – перебуває під підвищеним ризиком катастрофічного збою. МАГАТЕ, незважаючи на неодноразові попередження про заплановані російські атаки на українські атомні електростанції, відвідало електропідстанції лише двічі за майже три місяці. Їм необхідно негайно, поки ще не пізно, здійснити повномасштабне розгортання свого персоналу на електропідстанціях».
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) має негайно розгорнути місію захисту критично важливої електроенергетичної системи України, оскільки РФ атакує українську енергетичну інфраструктуру. Ядерна криза та російські атаки будуть обговорюватися на засіданні Ради керуючих МАГАТЕ 21-22 листопада у Відні. Greenpeace Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) закликає членів Ради директорів МАГАТЕ тиснути на секретаріат МАГАТЕ, щоб він діяв негайно і ефективно, щоб запобігти небезпеці ядерної катастрофи.
Минулого тижня Міністерство закордонних справ росії попередило МАГАТЕ, що може не допустити місію на Запорізьку атомну електростанцію, яка незаконно окупована російськими збройними силами. На думку Greenpeace, це спроба російського уряду залякати МАГАТЕ, щоб агентство не захищало українські електропідстанції. МАГАТЕ має протистояти російському тиску і захистити Європу від потенційної ядерної катастрофи, яку можна порівняти з Фукусімою в 2011 році або навіть Чорнобилем у 1986 році з потенційно величезними радіаційними наслідками.
Ян Ванде Путте, ядерний експерт Greenpeace Бельгії, пояснює небезпеку ситуації: «У разі аварії в мережі Україна може бути не в змозі відновити підключення атомних електростанцій до мережі протягом декількох тижнів через дедалі більші пошкодження в її енергосистемі. Це призведе до втрати функції охолодження на одній або кількох станціях, що неминуче призведе до розплавлення ядерного палива і великомасштабного радіологічного викиду. Потенційно цей сценарій може каскадом охопити реактори на одному майданчику і на кількох атомних станціях».
Greenpeace неодноразово попереджав про зростаючу ймовірність ядерної кризи в Україні через російські атаки. У жовтні 2024 року організація опублікувала глибокий аналіз небезпеки ситуації. За винятком однієї місії наприкінці жовтня, МАГАТЕ не вжила жодних подальших заходів.
«Ядерна криза в Україні є безпрецедентною в історії ядерної енергетики. Комерційні атомні електростанції ніколи не були задумані для роботи в умовах повномасштабної війни. Росія використовує ці атаки як стратегічний важіль для перемоги над Україною, знаючи, що ризикує спричинити ядерну катастрофу. МАГАТЕ має досконале технічне розуміння цього рівня загрози, і залишатися бездіяльним у цей критичний момент було б злочинною недбалістю з його боку, яку неможливо виправдати», – підсумовує Шон Берні.