1. Od 2030. Hrvatska može i treba proizvoditi svu električnu energiju za vlastite potrebe iz obnovljivih izvora energije.

Domovinski pokret: DJELOMIČNO 🟡        (Detaljan odgovor)

Hrvatska treba znatno jačati udio OIE u proizvodnji i potrošnji. Osim ubrzanog dizanja kapaciteta (primarno) za vjetar i sunce, potrebno je jačati sustave za prihvat i pohranu dnevnih viškova obnovljive energije.

HDZ: ❓
Most: DJELOMIČNO 🟡
Možemo!: DJELOMIČNO 🟡          (Detaljan odgovor)

Naš program predviđa masovnu solarizaciju krovova na postojećim zgradama, kao i ubrzavanje administrativnih postupaka za privatne investitore koji na svom građevinskom zemljištu žele graditi solarne ili vjetro-elektrane. Planiramo i daljnje širenje elektrana na OIE i modernizaciju hidroeleketrana u vlasništvu HEP-a. Međutim, dugogodišnje zanemarivanje ulaganja u pametnu elektroenergetsku mrežu još uvijek predstavlja prepreku značajnom povećanju udjela intermitentnih izvora energije. Dok se ti problemi ne riješe, električna energija iz Krškog 1 bit će nužna za balansiranje mreže.

SDP: DJELOMIČNO 🟡          (Detaljan odgovor)

Šest godina je prekratak rok za izgradnju potrebne infrastrukture i osiguravanje skladištenja energije iz obnovljivih izvora kako bi se osigurala energetska stabilnost sustava.

2. Zajedno s drugim zemljama Europske unije Hrvatska treba napustiti fosilni plin do 2035. godine.

Domovinski pokret: DJELOMIČNO 🟡          (Detaljan odgovor)

Fosilni plin treba držati, ali uz kontinuirano i ubrzano smanjenje njegove važnosti i udjela kao energenta. Važnost plina je za sigurnost opskrbe, sirovinski materijal za industriju i mjesto na energetskoj mapi EU.

HDZ:❓
Most: DJELOMIČNO 🟡
Možemo!: DJELOMIČNO 🟡          (Detaljan odgovor)

Zalažemo se za potpuno ukidanje fosilnih goriva do 2040. Međutim, pogotovo na periferiji Europske unije vidimo značajne prepreke. Naime, infrastruktura u mnogim zemljama periferije Europske unije nije adekvatna za brzu tranziciju, da se neki sektori ekonomije teško mogu prilagoditi uz očuvanje radnih mjesta i da je sposobnost građana da klimatski djeluju u većini zemalja Europske unije ograničena socijalnim nejednakostima, smatramo da je potreban dodatni kolektivni napor Europske unije prema ekonomskoj i socijalnoj konvergenciji u svrhu istodobnog ostvarivanja klimatske neutralnosti i društvene pravednosti. Postizanje klimatske neutralnosti treba voditi načelima zajedničkih, ali diferenciranih odgovornosti s obzirom na različite nacionalne okolnosti među državama Europske unije.

Smatramo da Hrvatska može u potpunosti napustiti ugljen do 2030. Ali s obzirom na još uvijek postojeće poticaje za plinske bojlere i ograničena sredstva za prelazak na alternative oblike grijanja, kao i potrebu za fosilnim plinom u industriji, vidimo izazove da fosilni plin izađe iz upotrebe već 2035.

SDP: DJELOMIČNO 🟡          (Detaljan odgovor)

Cilj je ispravan, ali infrastrukturno (financijski i građevinski) nije provediv u tako kratkom roku. Potreban je realan dinamički plan i njegova dosljedna primjena za postizanje ovog cilja.

3. Obustaviti sva ulaganja u novu infrastrukturu za fosilni plin i ambiciozno se okrenuti obnovljivim izvorima energije i mjerama energetske učinkovitosti.

Domovinski pokret: DJELOMIČNO 🟡          (Detaljan odgovor)

Rad na jačanju udjela OIE će nužno imati za posljedicu smanjenje poslovnog interesa za novu infrastrukturu. Bez značajnog uspjeha u podizanju udjela OIE nerealno je odustajati od fosilnog plina.

HDZ: ❓
Most: DJELOMIČNO 🟡
Možemo!: DA ✅
SDP: NE ❌          (Detaljan odgovor)

U pitanju nije naveden rok obustave svih ulaganja u plinsku infrastrukturu, pa se podrazumijeva trenutna obustava, što nije moguće budući se bez plinske infrastrukture, a uz očekivano gašenje termoelektrane na ugljen ne može osigurati energetska stabilnost sustava.

4. Nova Vlada treba naložiti INA-i vađenje plinske platforme Ivane D sa dna Jadranskog mora, kao što je to već naredio Državni inspektorat.

Domovinski pokret: DA ✅          (Detaljan odgovor)

To je obveza vlasnika uništene infrastrukture.

HDZ:❓
Most: DJELOMIČNO 🟡
Možemo!: DA ✅
SDP: DA ✅

5. Hrvatska ne treba sudjelovati u slovenskim planovima za novu nuklearnu elektranu Krško 2, nego se okrenuti domaćim, obnovljivim izvorima.

Domovinski pokret: DJELOMIČNO 🟡         (Detaljan odgovor)

Naprasni prekid pregovora nije nikada dobar. Odustajanje ili prihvaćanje plana za izgradnju novog bloka NE Krško tek nakon neovisne studije izvodljivosti visoke stručne razine.

HDZ:❓
Most: DJELOMIČNO 🟡
Možemo!: DJELOMIČNO 🟡        (Detaljan odgovor)

Na ovo pitanje se ne može odgovoriti jednoznačnim da ili ne, niti se radi o odluci koju Vlada treba donijeti bez postizanja društvenog konsenzusa kojem prethodi široka javna rasprava: potrebni su nam razgovori koji nadilaze stručne i znanstvene rasprave, kao i one koji proizlaze iz argumentacije protivnika nuklearne energije. Govorimo dakle o ozbiljnoj društvenoj polemici vezanoj za nuklearnu energiju općenito, a to nije pitanje koje se prelama preko koljena u svrhu izborne kampanje. Svima nam je cilj eliminirati fosilne izvore i u tom smislu svaki fosilni izvor je manje poželjan od bilo kog drugog. Stoga je naš stav da je nužno pokrenuti raspravu o korištenju nuklearne energije, argumentima za i protiv, uključivanjem i struke i predstavnika nevladinih organizacija i građana, imajući u vidu s jedne strane sve rizike nuklearne energije, a s druge ciljeve energetske tranzicije i ogromne rizike klimatske krize uzrokovane fosilnim gorivima. Pri tome u pogledu Krškog moramo zajedno sa Slovenijom razgovarati o isplativosti takve investicije uzimajući u obzir da je KW energije iz nuklearke skuplji od obnovljivaca i da izgradnja postrojenja traje daleko duže. Hrvatska također mora riješiti obavezu odlaganja nuklearnog otpada. S druge strane, moramo biti svjesni da ako Slovenija ide u gradnju novog bloka, zbog blizine dijelimo sve rizike. Stoga moramo ozbiljno razmotriti da ako već imamo rizike, trebamo li imati i koristi u smislu izvora energije.

SDP: DJELOMIČNO 🟡          (Detaljan odgovor)

Hrvatska se treba pozicionirati u ovoj investiciji, ali samo sa zajamčenim rokovima koji neće uzrokovati neopravdane troškove (kao što je to slučaj u Francuskoj).

6. Globalni sporazum o oceanima koji je Hrvatska potpisala, a UN usvojio, treba ratificirati do kraja ove godine.

Domovinski pokret: DA ✅
HDZ:❓
Most: DA ✅
Možemo!: DA ✅
SDP: DA ✅

7. Po uzoru na Globalni sporazum o oceanima, snažno poduprijeti i zagovarati ambiciozni Globalni sporazum o plastici.

Domovinski pokret: DA ✅          (Detaljan odgovor)

Hrvatska treba i može adresirati problem plastike u vlastitom dvorištu, kao što načelno podržava takve aktivnosti na EU i globalnoj razini. To podrazumijeva konkretne mjere na stvaranju sustava za kružno gospodarenje otpadom, pa tako i plastikom.

HDZ:❓
Most: DA ✅
Možemo!: DA ✅
SDP: DA ✅