הוויטנס, מפרשית המחקר החדשה של גרינפיס, ממשיכה היסטוריה מפוארת של ספינות וכלי שייט שמאפשרים לפעילי וחוקרי גרינפיס להגיע עד הקצוות הנידחים ביותר של העולם. ה-Rainbow Warrior, לוחמת הקשת, הייתה ספינת הדגל של גרינפיס עד שהוטבעה על ידי הממשלה הצרפתית ב-1985 כחלק מהמאבק בניסויים הגרעיניים שערכה צרפת באוקיינוס השקט. אחריה הגיעו הארקטיק סאנרייז, בלוגה 2, האספרנזה ולוחמת הקשת החדשה – וכולן לקחו חלק, וממשיכות עד היום, במאבק נגד פשעים סביבתיים: ניסויים גרעיניים בים, ציד לווייתנים, דיג בלתי חוקי, הרס האמזונס, קידוחי גז ונפט מזהמים, הגנה על החיים הייחודיים באנטרקטיקה ובקוטב הצפוני ועוד. מזה כמעט 50 שנה, צי הספינות של גרינפיס מהווה חלק בלתי נפרד מהקמפיינים השונים של הארגון ומסייע במגוון מאבקים, בזמן אמת.


ריינבואו ווריור – Rainbow Warrior
הריינבואו ווריור, לוחמת הקשת, היא ללא ספק אחת הספינות האייקוניות ביותר של גרינפיס. היא נרכשה ב-1978 והחלה את דרכה בקוטב הצפוני שם נאבק גרינפיס בהרג לוויתנים, ציד כלבי ים והשלכת פסולת גרעינית לים. תמונותיהם של פעילי גרינפיס המתעמתים עם ציי ספינות ציד בלב ים, כשלא אחת הם העמידו את עצמם לפני הצלצלים (Harpoon, כלי דיג), הביאו את נושא ציד הלוויתנים למרכז תשומת הלב הציבורית. תמונות המתעדות לוויתנים שניצודו הסתובבו בכלי התקשורת ודעת הקהל החלה לנטות כנגד הפרקטיקה האכזרית. קמפיינים עולמיים נגד ציד לוויתנים המשיכו לצבור אהדה ציבורית וב-1979, הכריזה הוועדה הבינלאומית לציד לווייתנים על השמורה ללוויתנים באוקיינוס ההודי כאמצעי לשמר את מספרם המדלדל. בגרינפיס לא הסתפקו בכך והמשיכו להפעיל לחץ ציבורי כבד עד שב-1982 הושגה המטרה אותה ביקשו להשיג – אמנה גלובלית האוסרת על ציד לוויתנים מסחרי.ב-10.7.85, עגנה ספינת גרינפיס ה"ריינבואו ווריור" באוקלנד, ניו זילנד – מוכנה לשבש את הניסויים הגרעיניים באי מורורה שערכה ממשלת צרפת – כאשר השירות החשאי הצרפתי הניח 2 פצצות על גוף כלי השיט. הפיצוץ שנגרם מפצצות אלה הטביע את הספינה והרג את צלם גרינפיס הפורטוגלי בן ה-35, פרננדו פררה. בתחילה, הכחישה ממשלת צרפת כל קשר למעורבות במעשה אולם מעורבותה התבררה בתוך זמן קצר. לבסוף, הופיע ראש ממשלת צרפת דאז, לורן פביוס, בטלוויזיה וסיפר לציבור ההמום כי סוכני השירות החשאי הטביעו את הספינה בהוראת הממשלה. המקרה עורר סערה בינלאומית וזעם רב בשל בחירתה של הממשלה להגיב באופן קטלני מול מחאה סביבתית בלתי אלימה. 

ספינה חדשה של גרינפיס קיבלה מחדש את השם "ריינבואו ווריור" ובמשך 22 שנים, המשיכה לפעול למען עולם ירוק ובטוח. ב-2011 הושקה ה"ריינבואו ווריור" השלישית – הספינה הראשונה בעולם שנבנתה במיוחד לצרכי אקטיביזם ומסעות מחקר סביבתיים. 

שומרים על הים

תומכים במסע המחקר של מפרשית ״וויטנס״ של גרינפיס בישראל

אני רוצה לעזור


ארקטיק סאנרייז – Arctic Sunrise
הארקטיק סאנרייז, "זריחת הקוטב הצפוני", נקנתה על ידי גרינפיס לשימוש חוזר ב-1995. כשוברת קרח, הגיעה הארקטיק סאנרייז למקומות הקפואים והמופלאים ביותר על כדור הארץ. משימתה הראשונה הייתה לתעד זיהום מתעשיית הנפט בים הצפוני וב-2010, נשלחה הספינה לאסדת "דיפווטר הורייזון" שהתפוצצה במפרץ מקסיקו באחד האסונות הימיים החמורים בהיסטוריה. מאז, הגיעה הארקטיק סאנרייז לכל רחבי העולם כחלק ממאבק גרינפיס בדיג לא חוקי וציד לווייתנים, זיהום פלסטיק, בירוא יערות, אסדות מזהמות ושמירה על האוקיינוסים.


על הספינה ציוד מיוחד המאפשר לה לבלות חודשים ארוכים בים עם ציוד מתקדם לביצוע מחקרים מדעיים דוגמת מעבדה,ציוד מיוחד לחקר מים עמוקים, סירות גומי, צוללות, מנחת מסוקים ואינטרנט לווייני. רק לאחרונה, משלחת חוקרים של גרינפיס על סיפונה של הארקטיק סאנרייז, צללה בנקודה הדרומית ביותר באנטרקטיקה ומצאה בעומק האוקיינוס עושר מרהיב של חיים, לרבות אלמוגים וצורות חיים אחרות. הצלילה, שהתאפשרה רק בגלל שכיסוי הקרח באזור הגיע למינימום היסטורי, הדגישה את הצורך הדחוף בשמורות ימיות ברחבי העולם ובאנטרקטיקה, כדי להגן על מערכות אקולוגיות ייחודיות וחיוניות ולאפשר להן להשתקם. בהמשך, גילתה המשלחת על רדאר הספינה לא פחות מ-400 ספינות דיג מסחריות בדרום האוקיינוס האטלנטי, בעומק הים, באזורים נטולי פיקוח או אכיפה.

שומרים על הים

תומכים במסע המחקר של מפרשית ״וויטנס״ של גרינפיס בישראל

אני רוצה לעזור


אספרנזה – Esperanza

האספרנזה, התקווה, הייתה במשך יותר משני עשורים, הספינה הגדולה והמהירה ביותר בצי גרינפיס. גם היא לקחה חלק במאבק נגד ציד לווייתנים, דיג בלתי חוקי, הרס יערות הגשם וקידוחי נפט וגז ימיים. האספרנזה פעלה במחשכים של עומק הים כנגד פשעים סביבתיים להם אין עדים בלב האוקיינוס. בין אם זה דיג בלתי חוקי, ספינות מכמורת עצומות והרסניות או משלוחי עץ מהאמזונס, בשל מהירותה שימשה האספרנזה למרדף אחרי פושעים סביבתיים בים, והיוותה תזכורת תמידית לכוחם של אנשים ואהבת כדור הארץ.במאי 2015, גרינפיס מזרח אסיה וגרינפיס אפריקה פרסמו דוח שחשף כי חברות סיניות מבצעות דיג בלתי חוקי במערב אפריקה כבר מעל ל-30 שנה. פעילים על ספינת גרינפיס "האספרנזה", חשפו כי תקריות דיג בלתי חוקיות, בלתי מדווחות וללא רישוי, בהן דיג מכמורות הרסני על ידי חברות בבעלות ממשלתית סינית, התרחשו בממוצע בכל יומיים. יותר מזה, התגלה כי תאגיד הדיג הסיני הלאומי זייף את משקל הסחורות של רבות מספינות הדיג שלו. גרינפיס פנה לרשויות בסין והדוח קיבל תשומת לב עולמית. ביוני, הוזמנו הפעילים לפגישה עם משרד החקלאות הסיני כדי לדון בנושא. ביולי, הסוכנות הלאומית לפיקוח על הדיג, פירסמה הנחיות חדשות הדורשות מכלי דיג חדשים, להוכיח שהם עומדים בסטנדרטים בינלאומיים הנוגעים למשקל הדגה.  


פעילי גרינפיס על האספרנזה פעלו באומץ והגנו על האוקיינוסים, על היערות ועל האקלים, תוך שהם מוחים ומשבשים את פעילותן של ספינות דיג , צידי לווייתנים או אסדות קידוח מזהמות, לעיתים תוך סיכון ממשי של שלומם. ב-2018 גילו חוקרים של גרינפיס על האספרנזה כי שונית אלמוגים נדירה באמזונס שהתגלתה ב-2016, משתרעת גם באתר בו מתוכננים קידוחי נפט של חברת האנרגיה הצרפתית "טוטאל". לאחר מאבק עיקש בו לקחו חלק מעל שני מיליון איש, הקידוחים בוטלו והשונית ניצלה. אחרי שנשאה מדענים ופעילים מאנטרקטיקה ועד אפריקה, הוצאה האספרנזה מכלל שימוש בשנת 2022. 

שומרים על הים

תומכים במסע המחקר של מפרשית ״וויטנס״ של גרינפיס בישראל

אני רוצה לעזור

בלוגה 2
הספינה הקטנה הייתה הספינה הראשונה בצי גרינפיס שנבנה במיוחד עבור הארגון. היא הושקה ב-2004 ותוכננה כך שתותאם גם לשייט נהרות ותעלות ולא רק לים הפתוח. מימדיה מאפשרים לה כבר 18 שנה, לקחת חלק במגוון רחב של מאבקים, בהם זיהום הפלסטיק, משבר האקלים, הרס האמזונס והבאת עידן הדלקים הפוסילים לסופו. מעבדה על סיפון הספינה מאפשרת למדענים לדגום מים מזוהמים מהים ומהנהרות

ובכך לקדם את משימתה העיקרית – הכרזה על שמורות ימיות והצלת האוקיינוסים.

Greenpeace activists continue to sink granite rocks from the "Beluga II" for a third day. The activists use the boulders to protect the marine reserve Adlergrund from destruction by the bottom trawls of industrial fishermen. Fishermen plough through the seabed quite legally even in explicitly protected areas, thus destroying the ecosystem. Greenpeace Aktivistinnen versenken den dritten Tag in Folge Granitgestein von Bord der „Beluga II“. Mit den Felsbrocken schützen die Aktivistinnen das Meeresschutzgebiet Adlergrund vor der Zerstörung durch die Grundschleppnetze der Industriefischer. Fischer durchpflügen den Meeresboden sogar in ausdrücklich geschützten Gebieten ganz legal und zerstören so das Ökosystem.ב-2016, הגישה קבוצת נשים מהארגון "נשים מבוגרות למען הגנת האקלים שוויץ", תביעה לממשלה ובה הן דורשות ממשלת שוויץ לפעול נגד משבר האקלים מכיוון שגלי החום שתכיפותם וחומרתם עולה בשל התחממות כדור הארץ, מסכנת את חייהן. באוקטובר 2020, לאחר שנים בהן מוצו כל האפשרויות המשפטיות בשוויץ ,הגישה הקבוצה את התביעה לבית המשפט האירופי לזכויות אדם. לשם הסמליות, שטה קבוצת הנשים על הבלוגה 2 מבאזל לשטרסבורג, כדי להגיש את התביעה בעצמן.

הבלוגה 2, כספינה קטנה המותאמת לנהרות ותעלות, עשתה מסעות ארוכים בהן עברה בין ערים אירופאיות לאיסוף חתימות ובין מוקדי מחאה שונים. באוקטובר 2021, פעילי גרינפיס חסמו עם הבלוגה 2 את אחת ממזקקות תאגיד האנרגיה "של" בנמל רוטרדם. בעוד הספינה חסמה את הכניסה למזקקה, קיאקים, סירות גומי וקאנו יצרו חסימה נוספת על המים. הפעילים מחו על מתן חסויות למוסדות ואירועי תרבות על ידי תאגידי נפט וגז וכן על מודעות פרסום הממומנות בידי תאגידי אנרגיה או תעשיות הנסמכות על דלקים פוסילים דוגמת חברות תעופה ויצרני מכוניות באיחוד האירופי. הפעילים דרשו מהנציבות האירופית לאסור על חברות דלקים פוסילים לממן מודעות פרסום, במקביל לאיסוף חתימות בקמפיין בינלאומי. בפעולה, שנותרה לכל אורכה בלתי אלימה, נעצרו קפטן הספינה, סגנו ו-21 פעילים נוספים. 

שומרים על הים

תומכים במסע המחקר של מפרשית ״וויטנס״ של גרינפיס בישראל

אני רוצה לעזור

הוויטנס – The Witness

הוויטנס, העדה, נקנתה באוסטרליה ב-2021 עבור שימוש חוזר בגרינפיס ושופצה מחדש במיוחד עבור הארגון. המפרשית מתבססת על אנרגיית רוח להנעה ולראשונה, כל האנרגיה על הסיפון מושגת על ידי פאנלים סולאריים המותקנים עליה. בכך, הופכת המפרשית לאחד מכלי השייט הנקיים בעולם שצורך אנרגיה מתחדשת בלבד.

בתחילת אפריל 2022, תושק הוויטנס ותחל בפעילות שוטפת שמטרתה הגנה על הים. משימתה הראשונה תהיה בחלקו המזרחי של הים התיכון – במים הכלכליים של ישראל. על המפרשית קישור לאינטרנט לווייני, ציוד מחקר מהמתקדמים בעולם וצוות מדענים ופעילים של גרינפיס שיקדיש מספר שבועות לחקר ולמידה של היונקים הימיים בחופי ישראל.מי הים שלחופי ישראל, הם אחד האזורים הכי פחות נחקרים באגן הים התיכון, מבחינת אוכלוסיית היונקים הימיים החיים בהם. המשלחת המדעית על מפרשית הוויטנס מורכבת ממדענים מאנגליה וישראל שיעבדו יחד למלא את פער הידע על ידי שימוש בסקרים חזותיים-אקוסטיים. אוכלוסייתם של שניים ממיני הלוויתן החיים בים התיכון, לוויתן ראשתן וזיפיוס חלול-חרטום, נמצאת בירידה בשנים האחרונות וסטטוס השימור שלהם מוגדר ב"סכנת הכחדה" ו"פגיע" בהתאמה. מינים אלה, החיים בעומק הים במים הכלכליים של ישראל, מושפעים ממגון גדול של פעולות אנושיות בים בהן רעש, התנגשות בכלי שיט, זיהום ודיג. המחקר יסייע לתעד את תפוצת הלווייתנים והדולפינים על המדף היבשתי ובעומק הים. הבנה מעמיקה יותר של האקולוגיה הייחודית של מזרח הים התיכון, חיונית על מנת שנדע איך להגן עליו באופן הטוב ביותר מפני הסכנות שמאיימות עליו. 

Embedded Greenpeace Map

מפת מעקב אחר הספינות של גרינפיס

שומרים על הים

תומכים במסע המחקר של מפרשית ״וויטנס״ של גרינפיס בישראל

אני רוצה לעזור