בחודש מאי האחרון עידכנו על ניצחון זמני לשמורות הטבע בערבה. בעקבות תחקיר של גרינפיס על התנהלות היזמים שקיבלו ממשרד האנרגיה היתר לביצוע קידוחי נפט וגז בשטח עצום של 275 אלף דונם, הכולל את שמורת הטבע בקעת תמנע ושמורת יטבתה – המשרד הודיע כי רישיון הקידוח של החברות לא אושר, ונכון לעכשיו, היוזמה לקידוחי נפט וגז בערבה נבלמה.

אך כמו שחששנו, זה לא נגמר עד שזה לא נגמר. למרות ההצלחה בעיכוב מתן הרישיון, נודע לנו כי במהלך חודש יוני, ארבעה חודשים לאחר שפג תוקף הרישיון, קיבל משרד האנרגיה החלטה להאריך את הרישיון של החברות "ארבל" ו"שפיר", וזאת אף למרות שגם רשות הטבע והגנים הודיעה כי היא מתנגדת לביצוע קידוחי גז ונפט בתחומי שמורת הטבע.

לטענת משרד האנרגיה ההחלטה על הארכת הרישיון התבצעה תוך שקילת מכלול השיקולים, למרות שכל בקשותינו לקבלת המסמכים שהיוו את הבסיס להחלטה נדחות פעם אחר פעם.

בעידן של משבר אקלים הולך ומחריף, לא יעלה על הדעת כי ממשלת ישראל, בניגוד להכרזותיה, ממשיכה להתיר חיפושי נפט וגז. על כן אנחנו חוזרים בכל הכוח למאבק.

רק בשבוע שעבר הגשנו בשיתוף עם ח"כ יוראי להב-הרצנו שאילתא לשר האנרגיה ישראל כ"ץ, בדרישה לקבל את המידע אודות השיקולים להארכת הרישיון, לרבות ההתייחסות להיסטוריה הסביבתית של חברת ארבל שהשאירה בעבר זיהום בנחל משמר.

אני רוצה לעזור