História Greenpeace

Stránka - 23. januára, 2010
V roku 1971 vykonávali Spojené štáty americké na malom ostrove menom Amchitka pri západnom pobreží Aljašky atmosférické testy atómových zbraní. Tento ostrov bol posledným útočiskom troch tisícov ohrozených morských vydier, domovom orla, sokola sťahovavého a ďalších divokých zvierat. Naviac sa nachádzal v epicentre najčastejších zemetrasení na svete...

Dave Birmingham vstyčuje plachtu s logom Greenpeace na lodi Phyllis Cormack.

Motivovaní vierou, že i jedinec môže dosiahnuť zmeny, prenajalo si dvanásť odhodlaných mužov starú rybársku loď a vydali sa z kanadského Vancouveru, aby atómovému testu zabránili. Zvolili si názov, ktorý vyjadroval záujem o prírodu a ich túžbu zbaviť svet jadrovej hrozby - Greenpeace (zelený mier). Odvaha, nasadenie a nenásilná forma protestu tejto hŕstky ľudí sa neskôr stali príkladom, ktorý inšpiroval tisíce ľudí k ich nasledovaniu.


Jeden člen posádky si zo sebou vzal knihu starých indiánskych legiend s názvom Bojovníci dúhy (Warriors of the Rainbow). Kniha obsahovala 200 rokov staré proroctvo indiánskej stareny z kmeňa Cree, v ktorom sa hovorí: „Až Zem bude spustošená, rieky otrávené, more sčernie a vtáci začnú padať z neba, potom v poslednej chvíli Indián znovu získa svojho ducha, spojí sa s bielym mužom a naučí ho úcte k Zemi. Spoločne povstanú proti ničeniu a stanú sa Bojovníkmi dúhy.“ Táto kniha zmenila posádke život a vďaka nej vznikla jedna z najznámejších ekologických organizácií na svete.

Dnes je organizácia Greenpeace známa najmä svojimi priamymi akciami, ktorými upozorňuje verejnosť na vážne ekologické problémy. Akcie sú však iba príslovečnou špičkou ľadovca v tvrdej a serióznej práci, ktorú často nie je až tak vidieť. Greenpeace dnes spolupracuje s uznávanými expertmi a laboratóriami, vedie vedecké výskumy a expedície a snaží sa presadzovať riešenie problémov a pozitívne zmeny. Greenpeace tiež spolupracuje s mnohými medzinárodnými inštitúciami vrátane OSN.

Kategórie
Tagy