אדידאס מתכוונת להיפטר מהחומרים הרעילים – כך הכריזה החברה זה עתה ! זוהי חדשה נפלאה לסביבה, לנהרות ולמיליוני בני אדם בסין ובמקומות אחרים, התלויים במי הנהרות הללו לשתייה ולחקלאות. ללא מעורבותם של תומכי ופעילי גרינפיס, שהניחו את האתגר לפתחן של נייק, אדיאדס ותומכים אחרים ברעיון של חיסול השימוש בחומרים רעילים, היה נדרש לנו הרבה יותר זמן כדי להגיע לניצחון הנחרץ הזה.

שלושת המותגים המובילים בעולם להלבשת ספורט – נייק, אדידאס ופומה – התחייבו כעת בפומבי לחסל עד שנת 2020 את הפליטה של חומרים מסוכנים בכל חלקי שרשרת האספקה שלהם ולאורך מחזור החיים המלא של מוצריהן.

אין דבר כזה כמות ‘בטוחה’ של חומרים מסוכנים

חשוב לציין כי התחייבות אדידאס להגיע ל’אפס פליטה’ של חומרים מסוכנים, פירושה כי שלוש חברות הלבשת הספורט המובילות בעולם מכירות בכך שאין דבר כזה ‘גבול בטוח’ כשמדובר בחומרים מסוכנים. זהו שינוי משמעותי מבחינתן של החברות. זוהי גם אבן דרך בקמפיין לעצירת הזיהום של המים שלנו על ידי התעשייה, בחומרים מסוכנים המתפרקים לאט ומפריעים למחזור ההורמונאלי.

המגמה של חיסול רעלנים חוזרת לאופנה

סימני תזוזה ניכרים אפילו בקרב המאחרים והמשתהים. מאז שהתפרסמו בעולם ובחוגי האופנה והעסקים ידיעות על פריטי ביגוד שהם תוצאה של תהליכי ייצור מזהמים, החלה תזוזה לכיוונים חיוביים בחברות כמו לקוסט, ג’י-סטאר רו, אוניקלו ומותג הספורט הסיני לי-נינג. פעילי גרינפיס יתחילו בשבועות הבאים בסבבי שיחות עם גורמים אלה כדי להפוך את ההצהרות הראשוניות שלהם להתחייבויות פרטניות ומחייבות לעתיד נטול רעלנים.

גם אדידאס קופצת על העגלה

במסגרת המחויבות המוצהרת שלה, ציינה אדידאס מספר פעולות ספציפיות ומיידיות שיינקטו, כולל מפת דרכים להוצאתם משימוש של הנוניפנול-אתוקסילאטים והתחייבות לפעול מול כל חלקי שרשרת האספקה של החברה. חשיבות עליונה נודעת לכך שחברת אדידאס הסכימה גם לקדם את עקרון ‘הזכות לדעת’, כלומר הבטחת שקיפות מלאה לגבי החומרים הנפלטים ממפעלי הספקים של החברה, בחלוקה לפי מפעל ובדיווח שנתי. החברה הצהירה במפורש גם על מחויבותה לפיתוח גישה כלל-תעשייתית מלבד ההתחייבות לממש את תוכנית הפעולה שלה-עצמה. החברה הבטיחה לפרסם את תוכנית הפעולה שלה בתוך שבעה שבועות.

זו הסיבה לקמפיינים שלנו

עם פרסומן של התחייבויות אלה מצד נייק, אדידאס ופומה, ניתקו עצמן שלוש חברות הענק משאר מותגי הביגוד הגדולים שהופיעו בדוח ‘כביסה מלוכלכת 2′ שפרסם ארגון גרינפיס, כמו למשל H&M, ואברקרומבי-פיטץ’. בשבועות הבאים אנו נעקוב מקרוב אחר העניינים כדי להבטיח שהחברות המובילות בייצור הלבשת ספורט יהפכו את הבטחותיהן למעשים ויציגו לפני הציבור תוכניות יישום מעשיות ושאפתניות.

לכל מי שנטל חלק בקמפיין ‘דיטוקס’ עד כה – תודה מקרב לב! עדיין יש לפנינו דרך ארוכה, אבל בעזרתכם ובתמיכתכם, אנחנו בהחלט מתקדמים. כדי לבצע את עבודתה, מסתמך ארגון גרינפיס על תרומות מאנשים נדיבי לב. כדי לשמור על עצמאות, איננו מקבלים מימון מממשלות, תאגידים או מפלגות פוליטיות. ללא עזרתכם – לא היינו יכולים להגיע לשום הישג.