רוצה לדעת עוד?
אני רוצה לעזור ×

״סגר” הוכרזה על ידי מילון קולינס כמילת השנה לשנת 2020

במבט לאחור, העולם יזכור את שנת 2020 כשנה ששיבשה את חיינו : רובנו היינו נעולים במשך חודשים ועשינו הכל מהבית, נמנע מאיתנו להיפגש ולהיות עם החברים והמשפחה, כשכולם לובשים מסכות, חרדים להגיינה  ומתרגלים ריחוק חברתי. רבים חשו מודאגים וחרדים מחוסר הוודאות שנבע משגרת הסגר.

אך בתוך מגפה משתוללת, האנושות לא נפטרה מאיום גדול בהרבה. בעוד שחלק חשו בטוחים בבתיהם, אלפי אנשים נלחמו על הישרדותם כנגד שינויי אקלים חריפים וקיצוניים.

שנת 2020 העניקה לנו טעימה קטלנית משריפות יער, גלי חום קיצוניים, הוריקנים וסופות טייפון שהופיעו בזה אחר זה והביאו לנזקים אדירים באזורים רבים בעולם כולו. 

גרינפיס חרט על דגלו את הצורך לתעד ממקור ראשון עוולות סביבתיות שהמזהמים היו מעדיפים שלא תראו. תמונות השנה של גרינפיס  מרחבי העולם מדברות בשבח המתנדבים, הפעילים והצלמים האמיצים שסיכנו את חייהם במהלך מגיפה, במטרה לתעד אירועים אלו ולהביא אותם לידיעת העולם כולו. המסר של כולנו הוא אחד: זה הזמן לפעול!

שריפות ענק באוסטרליה

באוסטרליה נראו שריפות חסרות תקדים שהרסו כמעט 11 מיליון דונם עם לפחות 29 אנשים שאיבדו את חייהם. ההערכה היא כי 61,000 קואלות קיפחו את חייהם יחד עם יותר משלושה מיליארד ציפורים, יונקים וזוחלים, רבים ייחודיים לאוסטרליה. נפגעו או נהרגו. בתמונה: צוותי כיבוי התנדבותיים של שירותי הכבאות הכפריים צופים בשריפה 'מגה' בניו סאות 'ויילס מתקרבת לפאתי העיירה הקטנה טומברומבה בהרי השלג.

תושבי אנטארקטיקה

פינגווין רצועת הסנטר ופינגוויני ג'נטו דגים על קרחון מול האי ״half moon"
גרינפיס חזר השנה לאנטארקטיקה בסופו של מקוטב לקוטב להגנה על האוקיינוסים. חברנו לקבוצת מדענים כדי לחקור ולתעד את ההשפעות שיש למשבר האקלים באזור

בירוא יערות ארגנטינה

גראן צ'אקו הוא היער השני בגודלו בדרום אמריקה, אחרי האמזונס. ישנם באזור 3,400 מיני צמחים, 500 מיני ציפורים, 150 יונקים, 120 זוחלים, 100 דו-חיים. בשלושים השנים האחרונות ארגנטינה איבדה 8 מיליון דונם של יערות בגלל גידול אינטנסיבי של חיות משק שאחת מחברות הענק שפועלות באזור היא בבעלותו של אדאורדו אלשטיין מבעלי שופרסל לשעבר. בירוא יערות משפיע באופן חריף על האקלים, וכתוצאה מכך מתרחשים אירועי מזג אוויר קיצוניים יותר כמו בצורת או סופות קשות.

הלבנת אלמוגים בשונית המחסום הגדולה באוסטרליה


שונית המחסום הגדולה באוסטרליה סבלה מאירוע ההלבנה השלישי שלה מזה חמש שנים כתוצאה מהתחממות האוקיינוסים ושינוי האקלים. .

האמזונס שוב בוער

מדי שנה גרינפיס ברזיל יוצאים לטיסות תעוד מעל האמזונס על לדווח על הרס היער. ביולי 2020 בוצעו טיסות בנקודות ציון ספציפיות עם מערכת DETER(מערכת זיהוי כריתת יערות בזמן אמת) ואזהרות אש, שבוצעו על ידי INPA( המכון הלאומי לחקר החלל) במדינות המחוז פארה ומאטו גרוסו. שריפות השנה באמזונס, בדומה לשנים עברו, אינן מקריות. הם מתחוללות בזדון על ידי חקלאים וחוטפי קרקעות על מנת לטהר קרקעות שיישמשו לחוות לגידול בקר וייצור חקלאי תעשייתי, והם חלק מהפרקטיקה שהולכת ומחמירה עוד יותר שנגרמת מהאג'נדה האנטי-סביבתית של בולסונרו.

שטפונות ביפן

גשמים עזים גורמים להרס בקיושו, יפן.
אחת מעונות השיטפון ההרסניות ביותר בהיסטוריה זרעו הרס במדינות רבות: סין, הודו, נפאל, בנגלדש, יפן, אינדונזיה, פקיסטן, תאילנד, דרום קוריאה, קניה, סודן, ניגריה ותימן. בעולם, עד כה הושפעו יותר מ -50 מיליון אנשים, וסביר להניח שמספר זה ימשיך לגדול בהתחשב בעובדה שמשבר האקלים רק יחמיר אם לא נעשה דבר כעת בכדי להגביל את פליטות גזי החממה

פעולה אקטיביסטית בלב ים

פעילי גרינפיס עולים על ספינת "טאגנרוגסקי זליב"( המקושרת לLaskaridis Shipping) על מנת 
לבצע בדיקה.
ספינת גרינפיס אספרנזה במסע מקוטב לקוטב להגנת האוקיינוסים.

חקלאות אקולוגית בקניה

עלי פפאיה על האש. 
חקלאים בקניה מיישמים למעשה שיטות חקלאיות אקולוגיות המגדילות את יכולתם לבנות עמידות והתמודדות עם שינויי האקלים. מערכת המזון של קניה מקולקלת ושיטות חקלאיות תעשייתיות מאיימות על ביטחון המזון. לשיטות עבודה אלו לא רק השפעות שליליות על הסביבה, אלא גם הן משפיעות על החקלאים המקומיים שמאכילים את האומה כולה כיום.

קליפורניה אדומה

עצים נשרפים לאורך הכביש המהיר “אנג'לס קרסט” כאשר שריפת “בובקט” עולה על 100,000 דונם בשעות הבוקר המוקדמות של ה- 21 בספטמבר 2020 ליד רייטווד, קליפורניה.

האש שרפה אחוז גדול מהיער הלאומי של לוס אנג'לס . שריפת “בובקט” שרפה יותר מ -100,000 דונם, והפכה אותה לאחת השריפות הגדולות בתולדות מחוז לוס אנג'לס.

זו רק אחת מהשריפות הרבות שהשתוללו בקליפורניה בשנת 2020. עונות השריפות הולכות ומתארכות יותר ויותר בכל שנה. עלייה בטמפרטורות ממשבר האקלים מייבשת יערות ואזורי טבע אחרים והופכת את השריפות ליותר שכיחות. אנשים מאבדים את חייהם, את בתיהם, את חפציהם, את פרנסתם. חיות הבר נהרגות, והיערות שכולנו תלויים בהם נמחקים.

אסון אקולוגי בקמצ׳טקה


קצף לבן במפרץ ויליוצ'ינסקאיה, באזור האסון האקולוגי בחצי האי קמצ'טקה, צפון-מזרח רוסיה.

מאות חיות ים נשטפו לחוף, כשהמים שינו את צבעם.
החומרים הרעילים ממקור לא יודע זיהמו חלקים באוקיינוס השקט באזור הסמוך לעיר פטרופבלובסק-קמצ'צקי. על פי האתר הרשמי של אזור קמצ'טקה, הסיבה האפשרית היא נזק שנגרם למבני המגן הנמצאים במזבלה לפסולת רעילה בקוזלסק

הריסות אחר סופת טייפון בפיליפינים

טייפונים חוזרים ונשנים פגעו במדינת הפיליפינים בנובמבר וגרמו לשיטפונות הרסניים שהותירו יותר מ -3 מיליון אנשים בלי בית. נכון ל -17 בנובמבר, הנזק לחקלאות מרצף הטייפונים הסתכם ב -225 מיליון דולר ואילו הנזק לתשתיות הוא 165 מיליון דולר.


הנשיא דוטרטה הכריז על כל האי לוזון במצב של אסון, כדי לאפשר גיוס כספים לתמיכה במאמצי הסיוע וההחלמה. עם זאת, הציבור הפיליפיני פנו לרשתות החברתיות כדי לדרוש דין וחשבון מהממשלה על חוסר המוכנות שלהם, ולבקש צדק אקלימי ממזהמי הפחמן הגדולים בעולם

 ההלם התת ימי

מנגרובים בראג'ה אמפט, פפואה, אינדונזיה תומכים במינים נדירים רבים, ומהווים מתחם סיעודי חשוב עבור דגים צעירים רבים. למרבה הצער המערכת האקולוגית היפה הזו נמצאת בסכנה בשל נזק לשוניות האלמוגים וזיהום פלסטיק נרחב