Planéta Zem nemá možnosť poukázať 2 %. Vy áno!

V Greenpeace Slovensko bojujeme po Vašom boku už 30 rokov a budeme v tom pokračovať aj naďalej.
Darujte Vaše 2 % pre planétu a jej rozmanitú prírodu a bojujte s nami proti klimatickej kríze!

Predvyplnené vyhlásenie s údajmi Greenpeace Slovensko

Prečo darovať Vaše 2 % Greenpeace Slovensko?

Greenpeace Slovensko je finančne a politicky nezávislá environmentálna organizácia, ktorá sa snaží poukazovať na environmentálne problémy a bojovať proti klimatickej kríze a strate biodiverzity. Na Slovensku pôsobíme už 30 rokov.

Naša vízia je lepší a spravodlivejší svet pre všetkých, v ktorom žijeme v harmónii s prírodou. Našim cieľom je, aby sa Slovensko aj planéta stali spravodlivejším, čistejším a zdravším miestom pre život. 

Jeden z našich základných pilierov je finančná nezávislosť a sloboda. Preto neprijímame žiadne peniaze od vlád, korporácií alebo politických strán. Individuálne príspevky, spolu s dotáciami od nadácií, ktorých financie pochádzajú od individuálnych prispievateľov, sú jedinými zdrojmi nášho financovania.  

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame pre najčerstvejšie novinky alebo sa pozrite na časovú os našich víťazstiev a nahliadnite na všetky neskutočné boje, ktoré sa nám od roku 1972 podarilo vyhrať!

Vás 2 % nestoja nič a nám dokážu veľmi pomôcť. Využite túto šancu, podporte našu činnosť a buďte súčasťou boja proti klimatickej kríze a za ochranu biodiverzity.

Ďakujeme, že konáte. 

Údaje potrebné na darovanie 2 % pre Greenpeace Slovensko 

Obchodné meno alebo názovGreenpeace Slovensko 
Sídlo – obec, PSČ, ulica, číslo Námestie SNP 35, P.O.Box 58, 814 99 Bratislava
Právna forma Nezisková organizácia 
IČO36069086
(do formulára zarovnať zprava)   

Ako môžete darovať 2 %? 

Pre zamestnancovPre fyzické osoby
1) Požiadajte zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň a vystavenie „Potvrdenia o zaplatení dane“ (zamestnávateľ potvrdí výšku zaplatenej dane a to že nemáte nedoplatok na dani za rok 2022).
2) Vypočítajte si 2 % (3 %) zo zaplatenej dane, suma min. 3 €.
3) Vyplňte „Vyhlásenie o poukázaní sumy“: 2 % dane alebo 3 % z dane (ak ste v roku 2022 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a máte o tom potvrdenie, ktoré priložíte k vyhláseniu). Viac informácii o darovaní 3% nájdete tu.
4) Doručte vyplnené „Vyhlásenie“ a „Potvrdenie“ odovzdajte daňovému úradu. Zoznam miestnej príslušnosti k miestnemu úradu nájdete tu.

Ďalšie dokumenty nájdete TU.
1) Skontrolujte, či nemáte nedoplatok na dani z minulosti a či výška 2 % (3 %) z Vašej dane za rok 2022 nie je nižšia ako 3  €.
2) Vyplňte údaje v daňovom priznaní, vyrátajte a vpíšte sumu zodpovedajúcu 2 % z vami odvedenej dane alebo 3 % z dane (ak ste v roku 2022 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a máte o tom potvrdenie, ktoré priložíte k vyhláseniu – týka sa aj pomoci a venčenia v útulku Slobody zvierat). Viac informácii o darovaní 3% nájdete tu. V prípade, že ste dobrovoľnícku činnosť vykonávali u nás, vyplníte a zašlete nám na overenie tlačivo “Príjmateľ pomoci“.
3) Zaplaťte daň za r. 2022 a podajte daňové priznanie daňovému úradu. Zoznam miestnej príslušnosti k miestnemu úradu nájdete tu.

Ďalšie dokumenty nájdete TU.
Pre právnické osoby
V Greenpeace neprijímame žiadne financie od vládnych zdrojov, politických strán ani korporácií, aby sme si udržali našu finančnú nezávislosť. Žiaľ z tohto dôvodu nie je možné poukázať nám 2 % ako právnická osoba. 

Dokedy môžete poukázať 2 %?

Dajte nám o sebe vedieť! 

Ak nám chcete dať vedieť, že ste nám práve Vy poslali Vaše 2 %, zaškrtnite vo Vyhlásení príslušný súhlas so zaslaním Vašich údajov (my uvidíme Vaše meno a adresu, nie však poukázanú sumu).

Máte otázky? 

Radi Vám ich zodpovieme a poradíme. Napíšte nám prostredníctvom emailu na adresu [email protected].

FAQ

Môžem Vám ako právnická osoba (firma) darovať 2 % (1 %)? Nejde to proti Vašim pravidlám, že neberiete financie od súkromných korporácií, vlád a politických strán? 

V Greenpeace neprijímame žiadne financie od vládnych zdrojov, politických strán ani korporácií, aby sme si udržali našu finančnú nezávislosť. Žiaľ z tohto dôvodu nie je možné poukázať nám 2 % ako právnická osoba. 

Už som podal/a svoje daňové priznanie. Je ešte nejaká šanca, ako Vám môžem darovať 2 %? 

Áno je. V takomto prípade je možné zaslať opravný formulár a v ňom uviesť prijímateľa, ktorému chceme 2 % darovať. Urobiť tak môžete najneskôr do povinného dátumu ukončenie podania daňových priznaní.