Ne plastici
Plastika je posvuda. Pronalazi svoj put u svaki kutak naših života, ali same kvalitete koje plastiku čine korisnom, također je čine velikim problemom. Goleme količine plastike dospijevaju u mora i oceane. Plastika guši mora, ubija morske životinje i ulazi u hranidbeni lanac. Velik dio plastičnog otpada odlaže se i spaljuje, što utječe na zdravlje ljudi, a i doprinosi emisijama stakleničkih plinova. Već dugo se recikliranje promovira kao čarobni štapić koji će riješiti problem gomilanja plastičnog otpada. Iako nužno, ono ne može biti glavno rješenje, jer se globalno recikliralo svega oko 9% otpadne plastike. Akcije čišćenja nisu dovoljne da riješe ovaj problem, pogotovo akcije čišćenja plaža jer istraživanja pokazuju da većina plastike koja dospijeva u mora i oceane potone na dno. Prije svega svega moramo proizvoditi manje plastike. Krajnje je vrijeme za iskorjenjivanje kulture bacanja i okretanje materijalima za višekratnu upotrebu. Najveća odgovornost treba biti na vladama koje donose zakone te na tvrtkama koje moraju osvijestiti da svi zajedno snosimo posljedice njihovog poslovanja.

-
Gradonačelnik Svemira i Greenpeace prozvali Inu zbog glomaznog otpada u Jadranu!
Porukom “Glomazni otpad u Jadranskom moru” još jednom smo pozvali Inu na odgovornost za uklanjanje plinske platforme Ivane D. Redatelj Dario Juričan, poznat i kao Gradonačelnik Svemira, pridružio se aktivistima kako bi “pohvalio” lukavo Inino rješenje da se platforma preimenuje u umjetni greben.
-
Legendarni Greenpeaceov brod Arctic Sunrise dolazi u Hrvatsku
Greenpeaceov legendarni brod Arctic Sunrise uplovit će sljedećeg tjedna u Pulu u sklopu kampanje protiv fosilnog plina.
-
Greenpeace pozdravlja ratifikaciju Sporazuma o svjetskim morima
Greenpeace pozdravlja današnju jednoglasnu odluku Hrvatskog sabora o ratifikaciji Sporazuma o svjetskim morima (BBNJ), čime je Hrvatska potvrdila predanost međunarodnim naporima za zaštitu oceana.