שנת 2022 היתה עוד שנה קשה לרבים מאיתנו. העולם ניסה לחזור לשגרה נורמלית אבל המשמעות של "נורמלי" השתנתה עבור רבים. השנה, חזינו בזעמו של הטבע במלוא כוחו: גלי חום שוברי שיאים באירופה, אפריקה, אמריקה וסין גרמו לשריפות, בצורות ולמקרי מוות וגרמו להתייבשות של אגמים ונהרות ברחבי העולם; פקיסטן חוותה את אירוע ההצפה החמור ביותר אי פעם שהציף שליש מהמדינה והשפיע על חייהם 33 מיליון בני אדם.

אנחנו חיים בצלו של מצב חירום אקלימי ואנחנו חייבים לפעול במהירות ובעוז כדי להציל את כדור הארץ עליו אנחנו חיים למען הדורות הבאים. בעזרת הרצון העז של אקטיביסטים ואקטיביסטיות, מתנדבות ומתנדבים, אנחנו עדיין יכולים להשפיע ולדחוף את הממשלות שלנו לנקוט בפעולות דחופות למען האנושות.

התמונות האלו הן רק מבחר קטן מתוך שלל הפגנות האומץ שאירעו השנה כשאנשים ונשים החליטו לעשות מעשה ולהרים את קולם. בעודי מסתכל עליהם, אני חש תקווה ומתמלא בהשראה מהמאבקים הבלתי פוסקים למען האנושות וכדור הארץ.

גרינפיס אינדונזיה עורכים בימים אלה סיור אופניים מג'קארטה, דרך באנדונג, סמראנג וסורבאיה (כולן באי ג'אווה) ולבסוף בבאלי על מנת להעלות מודעות לנזקים של משבר האקלים באינדונזיה.
© Veri Sanovri / Greenpeace
המחאות כנגד כריתת יערות נפוצו לכל אירופה. מספר ארגונים, כחלק מקואליצית #Together4Forests, קוראים לאיחוד האירופי ולשרי האיחוד לשפר את חוקי האיחוד על מנת למנוע כריתת יערות. בשוודיה נערכה הפגנה בכפר בשם מוניו (Muonio) השייך למיעוט הסאמי, אשר מושפע בצורה משמעותית מכריתת יערות אינטנסיבית.
© Jason White / Greenpeace
לרגל פסגת ה-G7 (ארגון המדינות המתועשות) באלמאו, גרמניה, 10 פעילי גרינפיס מחו על צלע הר בשם הוואקסנשטיין. הם הבעירו מדורות בצורה של סמל השלום, בקוטר של 60 מטר. שלטים שהם הרימו תוך כדי המחאה קראו: "G7 – הדלקים יוצאים – השלום נכנס" ו"G7 – עצרו את הגז, הנפט והפחם עכשיו". יצירה של צורות מאש על פסגות הרים בזמן נקודת ההיפוך הקיצית היא מסורת באזור האלפים מאז ימי הביניים.
Bernd Lauter / Greenpeace
בסי ביירן, קמפיינרית של גרינפיס אוסטרליה פאסיפיק, צוללת עם שלט מעל שונית המחסום הגדולה
© Greenpeace / Grumpy Turtle / Harriet Spark
שחקנית הקולנוע אמה תומפסון על סיפון סירת גרינפיס "לוחמת הקשת בענן" ( Rainbow Warrior ) בונציה, מחזיקה בשלט נגד גרינווש. זאת, כדי להביע תמיכה ביוזמה של אזרחי האיחוד (ECI) המציעה להחרים פרסומות של דלקי מאובנים וכן מתן חסויות בתוך שטחי האיחוד. אם העצומה תצליח לאסוף מעל למיליון חתימות תוך שנה, הנציבות האירופית תהיה מחויבת להגיב ליוזמה.
© Greenpeace / Lorenzo Moscia
אקטיביסטים של גרינפיס מוחים במיצר פהמרן כנגד יבוא הנפט מרוסיה שעוזר לממן את המלחמה של פוטין באוקראינה. האקטיביסטים, ששטו בסירה מתנפחת, כתבו "נפט הוא מלחמה" על צידה של מכלית הנפט "סטאמוס" שמובילה נפט גולמי מנמל אוסט-לוגה בים הבלטי הרוסי לרוטרדאם.
© Axel Heimken / Greenpeace
תמונה שצולמה בשדות התירס והחמניות באוסטריה, במטרה להעלות מודעות לכך שנעשה שימוש ביבולים בתור ביו-דלקים.
© Mitja  Kobal / Greenpeace

קבוצה של נשים גמלאיות שוויצריות הניחו פלסטרים ענקיים על פיסת אדמה חדשה שנחשפה בין שני קרחוני ענק נמסים. זאת, על מנת למחות כנגד אי העשייה של הממשלה השוויצרית בנושא מצב החירום האקלימי המחמיר וההשפעות שלו על הבריאות.
© Matthias Lüscher / Greenpeace
 
גרינפיס מבקרת מקומות בהם מייצרים, מפיצים, מוכרים או נפטרים מטקסטיל. בגדים חדשים ומשומשים נשלחים לקניה מאירופה וסין במטרה להימכר בתור "מיטומבה" (מילולית: "צרורות". הכוונה לצרורות של בגדים שמגיעים ארוזים בשקיות ממדינות עשירות לאפריקה), אבל פעמים רבות הבגדים מסיימים במטמנות בשל הכמויות האדירות שנשלחות.
© Kevin McElvaney / Greenpeace
צלו של אקטיביסט גרינפיס אינדונזיה מחזיק שלט עליו כתוב:  "המכונה הזו נאבקת במשבר האקלים", במהלך ציון "יום האופניים העולמי" ו"יום הסביבה העולמי" בג'קרטה. אלפי רוכבי אופניים מקהילות "רכיבה לעבודה" הצטרפו לעצרות.
© Jurnasyanto Sukarno / Greenpeace
שריפת יער באזור שנכרת לאחרונה בגודל של מעל ל-19,000,000 מ"ר, בתוך אזור שמוגן על ידי ילידים בנהר המניקור (Manicoré). תחילת הכריתה הזאת זוהתה במרץ 2022, על ידי פאפא-אלפא, מערכת ניטור השייכת לגרינפיס ברזיל.
© Nilmar Lage / Greenpeace

גרינפיס אוסטרליה פאסיפיק חוגגת "שבוע של פעולות" כדי להביע סולידריות עם ארגוני נוער וארגונים אזרחיים אחרים מהאזור הפאסיפי וברחבי העולם שלוקחים את הבעיה הכי חמורה של העולם לבית המשפט הגבוה ביותר.
© Steven Lilo / Greenpeace

הפגנה נגד קידוחי גז ונפט חדשים במאר דל פלטה ארגנטינה . המאבק הצליח והקידוחים נדחו על ידי בית המשפט
© Diego Izquierdo / Greenpeace
פעילי גרינפיס יצאו למיצג מחאה כנגד קידוחי גז ונפט חדשים בים התיכון שנדד בין חופי ישראל במהלך חופשת הקיץ המתנדבים הובילו מיצג אסדת גז, שבנוי כמעט כולו מחומרים ממוחזרים, ולצידו המחשה לבעלי החיים הימיים שעומדים להתמודד עם ההשלכות הימיות.
© Greenpeace / Dor  Nevo
גרינפיס ישראל, בשיתוף יחידת המחקר של גרינפיס הבינלאומי וחוקרי תחנת מוריס קאהן לחקר הים בבית הספר למדעי הים ע”ש צ’רני באוניברסיטת חיפה, יצאו בשבוע שעבר לחלקו הראשון של סקר אוכלוסיית היונקים הימיים המקיף ביותר שנערך עד כה בתחומי המים הכלכליים של ישראל – אזור שכמעט לא נחקר ועומד לקראת פתיחה של כ-15 אלף קמ״ר לקידוחים של גז ונפט חדשים לייצוא. הצוות על גבי סיפונה של הוויטנס זיהה להקה של כשמונה לוויתני ראשתן (sperm whales) מול חיפה בים התיכון במרחקים של 14 ק"מ ו-28 ק"מ מחוף ראש כרמל, הצוות גם זיהה במעמקים לוויתן אחד מסוג זיפיוס חלול-חרטום (Cuvier’s beaked whale).
© Kim Kobo / University of Haifa
אני רוצה לעזור