2023 הייתה שנה של הרס. שירות האקלים של האיחוד האירופי, קופרניקוס, הכריז על השנה החולפת כשנה החמה ביותר שתועדה אי פעם, ובאמת, במהלכה חווינו אירועי קיצון אקלימיים חסרי תקדים בכל רחבי העולם. אירועים אלה גבו את חייהם של עשרות אלפים, גרמו לנזקי תשתיות בשווי מיליארדי דולרים ולפגיעה בכלכלה העולמית. תנאי מזג האוויר הקיצוניים הללו אילצו אנשים לעזוב את בתיהם ולאבד את פרנסתם ובמקביל, היה מייאש במיוחד לראות את חוסר המחויבות מצד ממשלות ותאגידים, לפעול ככל יכולתם לתיקון המשבר הזה. 

מדענים מזהירים אותנו זה שנים, בדיוק מהסכנה הזו. ב-2015, נקבע סף של 1.5 מעלות צלזיוס על מנת להגביל את התחממות העולמית. 195 מדינות חתמו אז על הסכם פריז – הסכם שמחייב הפחתה רדיקלית בפליטות פחמן. השנה, הגענו לשיא של פליטות פחמן מדלקי מאובנים ועברנו, גם אם באופן זמני, את גבול המעלה וחצי. בבירור, קריאותינו לצדק ופעולה אקלימיים, נופלות על אוזניים ערלות.

בבלוג זה מופיע רק חלק קטן מאירועי הקיצון האקלימיים שטילטלו את כדור הארץ השנה – החל מגשמים עזים בדרום מזרח אסיה שהובילו לשיטפונות ומפולות אדמה קטסטרופליים, ועד בצורות באפריקה שהחריפו את הרעב והעוני באזור. תקוותנו היא ש-2024 תהיה שנה טובה יותר לפעולה אקלימית. אנו נמשיך לדרוש פיצויים מחברות האנרגיה הגדולות ומהמדינות העשירות והמזהמות, ונדאג שהן יימלאו את חלקן בתיקון הבעיה שהן יצרו.   

שיטפונות באוקלנד, ניו זילנד  

שלושה אנשים מתו באוקלנד לאחר ששיטפונות פתאומיים הפכו כבישים רבים לנהרות. בעיר נשברו מספר שיאים של כמות משקעים, וחודש ינואר 23׳ היה החודש הגשום ביותר שתועד בה אי פעם.


שיטפונות ומפולות אדמה בסאו פאולו, ברזיל 

אזורי החוף בברזיל חוו גשם כבד שהרג 36 בני אדם. שיא של 600 מ"מ גשם נמדד בתוך 24 שעות. 

פעילי גרינפיס עוזרים במסירת תרומות, פינוי הריסות ופסולת, וניקיון בתים ורחובות לאחר הגשמים הכבדים שפקדו את החוף הצפוני של מדינת סאו פאולו. תושבי האזורים החופיים יודעים שאירועי מזג אוויר קיצוניים הקשורים לאקלים הופכים לתכופים יותר. אותה הסופה פגעה הן בבתיהם והן בבתי הנופש ליד החוף. אך מלבד הגשם, גם אי-השוויון הוא קיצוני. תושבי וילה סאהי, בסאו סבסטיאו, המקום שנפגע באופן הקשה ביותר, ראו את בתיהם נהרסים ואת חייהם נלקחים לא רק בשל תאוותנות העשירים אלא גם בשל העדר מדיניות ציבורית למניעה והסתגלות, שתבטיח ערים בטוחות יותר. 

סופת הציקלון פרדי בזימבבואה, מלאווי, מוזמביק

סופת הציקלון פרדי גבתה את חייהם של יותר מ-605 בני אדם בדרום אפריקה, כאשר מיליונים הושפעו. גשמים עזים ורוחות אכזריות גרמו נזק כבד לדונמים רבים של שטחים חקלאיים, כבישים ותשתיות. הסופה נחשבת לסופת הציקלון הארוכה ביותר בהיסטוריה.  

אנשים עוברים על גשר ארעי מעל מי שיטפון שנגרם עקב סופת הציקלון פרדי,  בבלנטייר ב-14 במרץ. רוחות חזקות וגשמים עזים, הרגו יותר מ-100 בני אדם במלאווי ובמוזמביק עם חזרתה של הסופה ליבשת אפריקה, לפי דיווחי הרשויות מ-13 במרץ 2023. הציקלון פרדי, בדרכו להפוך לסופה הארוכה ביותר שתועדה, התגלגל דרך דרום אפריקה בשני גלים במשך מספר שבועות, לאחר הפגיעה הראשונה בסוף פברואר.
JACK MCBRAMS / AFP via Getty Images©

שיטפונות באיטליה 

אלפים נותרו חסרי בית לאחר שגשמים כבדים גרמו לשיטפונות הרסניים באזור הצפוני של איטליה. בצורות מהשנים הקודמות גרמו לכך שהקרקע באזור מאפשרת פחות חלחול מים, מה שהחמיר את השיטפונות.  

מפעילים מיוחדים (OPSA) של הצלב האדום האיטלקי ומצילי כיבוי אש, מסייעים לתושבים שנלכדו בבתיהם לאחר שגשמים כבדים גרמו לשיטפונות באזור אמיליה רומאניה בצפון איטליה, ב-25 במאי 2023. השיטפונות הקשים גרמו לנזק נרחב וליותר מתריסר הרוגים.
Antonio Masiello/Getty Images ©

שריפות יער בקנדה

עונת השריפות באלברטה החלה מוקדם בגלל תנאי מזג אוויר יבשים במיוחד. תשעים ואחת שריפות יער התלקחו בו זמנית כאשר 27 מהן נחשבו לבלתי ניתנות לשליטה. בשלב מסוים השתוללו מאות שריפות במקביל, ואובך כתום כיסה ערים מרכזיות בארה״ב תוך שהוא מסכן מיליונים עקב זיהום אוויר חמור.

DARREN HULL/AFP via Getty Images ©

שטפונות בצפון הודו

שיטפונות ומפולות בוץ הרגו מספר אנשים באזור קיושו ביפן, שם ירדו גשמים שוברי שיאי במשך מספר שבועות. 

https://www.instagram.com/p/CumucGQoUBu/?img_index=1

שטפונות ביפן

שיטפונות ומפולות בוץ הרגו מספר אנשים באזור קיושו ביפן, שם ירדו גשמים שוברי שיאי במשך מספר שבועות. 

צוותי הצלה מתכנסים באתר מפולת האדמה בעיר קאראטסו, מחוז סאגה, ב-11 ביולי 2023, יום לאחר שגשמים כבדים פקדו שטחים נרחבים באי קיושו. לפחות שני אנשים נהרגו בגשמים עזים בדרום מערב יפן, ועשרות אלפי תושבים הונחו לפנות את בתיהם.
KAZUHIRO NOGI/AFP via Getty Images ©


גל חום בסין

בפעם השנייה ברציפות, סין חוותה גלי חום קיצוניים, כאשר הטמפרטורות הגיעו ל-41 מעלות צלזיוס באזורים רבים. 

אנשים מסתתרים מפני השמש מתחת למטרייה, כשהם מגיעים לבקר בעיר האסורה במהלך גל החום בבייג'ינג, ב-24 ביוני 2023. בייג'ינג רשמה אז את היום השלישי ברציפות של טמפרטורה של 40 מעלות צלזיוס, בפעם הראשונה מאז החלו המדידות.
GREG BAKER/AFP via Getty Images ©

שריפה בהוואי

מספר שריפות יער התפשטו באי מאווי, ורוחות חזקות החמירו את המצב. השריפות הקטסטרופליות אילצו רבים לברוח אל הים בניסיון להימלט מהלהבות – הוכרזו כאסון הטבע החמור בתולדות המדינה. באסון נהרגו כ-100 בני אדם, כשבעיירת הנופש העתיקה להאינה, נשרפו שכונות רבות עד היסוד.

שטפונות בדרום קוריאה 

העיר צ'ונגג'ו בדרום קוריאה הוצפה לאחר שנהר סמוך עלה על גדותיו בעקבות גשמים כבדים. אלפי אנשים נאלצו לפנות את בתיהם, ודווח על מספר נעדרים.  

פארקים וכבישים בקרבת נהר האן בסיאול, הוצפו בשל גשמים כבדים. 

שריפות יער בפורטוגל

עשרות אלפי דונמים באזורי מגורים וחקלאות, עלו באש בעקבות שריפת יער שבערה במשך ארבעה ימים בדרום פורטוגל.  

כבאים נלחמים בשריפת יער בקרסקל, פרואנקה א-נובה ב-6 באוגוסט 2023. יותר מאלף כבאים נלחמו בשריפת יער במרכז פורטוגל, כאשר גורמים רשמיים הזהירו שעשרות אלפי דונמים בסיכון מוגבר לשריפות יער בשל עליית הטמפרטורות ברחבי המדינה.  

PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP via Getty Images ©

שיטפונות ביוון, טורקיה, בולגריה וסלובניה  

לאחר קיץ יבש במיוחד, יוון, טורקיה ובולגריה חוו פרצי גשם שהציפו את הרחובות וגרמו נזק בלתי הפיך לבתים ומבנים ציבוריים. 

אוטובוס שקוע בחלקו בעקבות שיטפונות, כשהסופה דניאל פוגעת במרכז יוון, בכפר פלטניאס, יוון.
כבאי נושא ילד באזור מוצף, כאשר נהר פיניוס הוצף, לאחר גשמים עזים באזור, בלריסה, יוון.
גרינפיס סלובניה מתעד את השלכות ההצפה, לה גרמו  24 שעות של גשם ללא הפסקה, בקמניק שבסלובניה. בתים ועסקים הוצפו ואתרי קמפינג נשטפו לאחר שהגשם החל. השטפונות נחשבים לאסון הטבע הקשה ביותר שאירע במדינה.
בעקבות השיטפונות ההרסניים שגרמה הסופה דניאל באזור תסליה, קבוצה של מתנדבי וצוות גרינפיס יוון ביקרו באזור כדי לתעד ולספק תמיכה. בעזרת תושבים מקומיים בפאלאני, לריסה, הצוות הצליח להגיע לאזורים מוצפים וסייע בניקוי בתים של תושבים מקומיים שנפגעו בהצפות. 

שטפונות בנורווגיה

סופת 'האנס' המקומית גרמה לרמות מים גבוהות במיוחד, שיטפונות ונזקים בדרום נורווגיה.

נהרות ודרכי מים גדושים הביאו למפלסי מים גבוהים באופן חריג במפל במרכז הונפוס, וגרמו לנזק מקומי לרכוש ולתשתיות.

שטפונות בהונג קונג

רשויות החירום הוציאו אזהרת "סופת גשם שחורה" כאשר הטייפון האיקוי הביא עמו את הגשמים הכבדים ביותר שהאזור ראה ב-140 השנים האחרונות.  

חניון מוצף. גשם כבד כתוצאה מהטייפון האיקוי הוכרז כמבול הכבד ביותר של הונג קונג בהיסטוריה המתועדת של 140 שנה, מה שהוביל לאובדן רכוש משמעותי לחקלאים. לפחות 110 בני אדם נפצעו.
מרכז קניות מוצף, הונג קונג.

שטפונות בפיליפינים

טייפון סאולה הביא גשמים עזים ורוחות חזקות לחלק הצפון-מזרחי של הפיליפינים, שם הקרקע משמשת בעיקר לחקלאות.  

https://www.instagram.com/p/Cw69urSRHWh/?utm_source=ig_embed&ig_rid=1817b55f-5177-485d-924c-5a07918aa665&img_index=1

שריפת יער ביוון  

בשל חום קיצוני ויובש ממושך, יערות יוון סבלו משריפת יער הרסנית שהובילה למותם של כמה תושבים.  

כבאי מנסה לכבות שריפת יער הבוערת בפארק הלאומי דאדיה במחוז אברוס, יוון.
להבות ועשן עולים מקו עצים בזמן שריפה בוערת בפארק הלאומי דדיה שבאזור אברוס, יוון.

שריפות יער בברזיל

יותר מ-45 אלף קמ״ר נשרפו באמזונס לבדו ב-2023. בעוד שעונת השריפות היא מחזורית באמזונס, הגידול המסחרר באורכה של עונת היובש, בשילוב תופעת אל-ניניו עזה, הפכו את השריפות לבלתי ניתנות לשליטה ומדאיגות.  


שריפה באזור שנכרת לאחרונה ב-Gleba Abelhas, יער פדרלי לא מוגן בקנוטמה, מדינת אמזונס. גרינפיס ברזיל טס מעל אזורים בהם יש התראות על כריתת יערות ואש, באמזונס בין ה-2 ל-4 באוגוסט 2023, במיוחד במדינות אמזונס, רונדוניה ואקרה, כדי לתעד ולהראות את ההרס המתרחש ביער.

שטפונות בניו יורק

בספטמבר, מצב חירום הוכרז בניו יורק לאחר שסופה חזקה הביאה שיטפונות פתאומיים שהציפו את מערכת התחבורה. 

בצורת באמזונס

נהר האמזונס רשם זרימה נמוכה של כל הזמנים. מקורו העיקרי של הנהר, ריו נגרו, נמצא בשפל שיא מאז תחילת המדידות בתחילת שנות ה-90. עם אלפי מינים של בעלי חיים וכן פרנסה התלויים באמזונס, הבצורת הזאת היא תזכורת מדאיגה לתוהו ובוהו האקלימי שאנחנו נמצאים בו.  

אגם קבליאנה, במנאקאפורו, מדינת אמזונס. ב-2023, מדינות באמזונס מתמודדות עם בצורת קשה, שייבשה נהרות ואגמים במספר ערים, מבודדת אנשים והורגת בעלי חיים. שפל הגאות של הנהרות מתרחש באופן טבעי, אך התופעה הועצמה על ידי אל-ניניו וגלי חום קיצוניים, מה שהוביל למצב חירום סביבתי. 


 

הנהר המספק מים בקהילת פורטו פראיה של הילידים קוקמה ​​כמעט צחיח, והאוכלוסייה כמעט מבודדת. בתחילת אוקטובר, סיור שטח ראשון של גרינפיס ברזיל במסגרת פרויקט ״כנפי חירום 2023״ בטפה, מדינת אמזונס, סיפק סיוע הומניטרי לאנשים המושפעים ביותר מהבצורת ההיסטורית ביער האמזונס והציע תמיכה לוגיסטית לארגונים החוקרים את השפעותיה של הבצורת על החי המקומי.

בצורת באמזונס בברזיל. אגם פאדרה, ב-Manacapuru, מדינת אמזונס.

שטפונות בלוב

יותר מ-11,000 בני אדם מתו כאשר העיר דרנה הוצפה בגלל גשמים קיצוניים שגרמו להתמוטטות סכר סמוך.  

https://www.instagram.com/p/CxKo7AxIAVO/

ערפיח רעיל בהודו

ענן עשן רעיל כיסה את העיר דלהי והאזורים הסובבים אותה, מה שהוביל לאיומים בריאותיים מסוכנים. הממשלה הורתה לסגור בתי ספר לשם הבטיחות, אך שריפה מתמדת באזורים חקלאיים והעלייה במספר כלי הרכב המזהמים המשיכו להחמיר את הזיהום.  


ערפיח כבד עוטף את ניו דלהי, על רקע העלייה ברמות הזיהום בברקאמבה ב-2 בנובמבר 2023 בניו דלהי, הודו. מדד איכות האוויר (AQI) נשאר בקטגוריית "גרוע מאוד" זה היום השישי ברציפות ב-2 בנובמבר. החל מיום חמישי בשעה 11:00, אזור אנאנד ויהר בדלהי הוא האזור שנפגע בצורה הקשה ביותר עם AQI 740. הסיבה העיקרית מאחורי המצב המסוכן בדלהי, היא מהירות רוח נמוכה ושריפת שלפים (חלקי הקנים שנותרים בשדה לאחר קצירתו) מתמשכת במדינת פנג'אב.