אנחנו נמצאים במצב חירום

אסון הנפט הכבד ביותר מזה שנים פוקד את חופי ישראל בימים האחרונים, כשכמות אדירה של זפת מכסה את החופים לכל אורך הארץ וגורמת למותם של בעלי חיים ימיים ולנזק אדיר לסביבה הימית הרגישה של הים התיכון. מקור הפשע הסביבתי החמור קרוב לוודאי ממיכלית נפט שרוקנה את תכולתה לים באופן בלתי חוקי. 

מדובר באחד מהאסונות האקולוגים החמורים ביותר שישראל ידעה, אותו ייקח שנים לתקן, אם בכלל. 

הפשע הזה חושף שוב את פניה של תעשיית הדלקים הפוסיליים (נפט, גז ופחם) הנצלנית הפועלת בחסות המדינה. את המחיר הכבד של הנזקים הנגרמים מהפקה, שינוע ושריפת דלקים, עולם החי, הטבע וכולנו משלמים.

הנפט, יחד עם שאר הדלקים הפוסיליים, הוא הגורם המרכזי להתחממות כדור הארץ ולמשבר האקלים והאחראי למותם בטרם עת של 8.7 מיליון אנשים מסביב לעולם מדי שנה כתוצאה מזיהום אוויר; הוא אחראי לנזקים אדירים ולפגיעה בלתי הפיכה בטבע בכל רחבי העולם, כשהפעם ההרס היכה בחופי ישראל היפים.

גרינפיס מזהיר במשך שנים שללא גמילה מדלקים פוסיליים, אסונות כאלה הם לא שאלה של האם, אלא של מתי וכמה. 

ממשלת ישראל מזילה כעת דמעות תנין על פשע הנפט, אך הטרגדיה הבאה בחסותה כבר מעבר לפינה: פתיחת אזורים חדשים בים התיכון לקידוחים של גז ונפט, הולכה של נפט מאילת לאשקלון דרך צינור קצא"א המאיים גם על שונית האלמוגים של הים האדום; הפקת נפט מפצלי שמן באזור ים המלח ובניית תשתיות נוספות רבות, יובילו לנזקים בלתי הפיכים. 

כל זה לשווא: האנרגיות המתחדשות, האגירה, התחבורה החשמלית כבר כאן וכל העולם, נוטש בצעדי ענק את הדלקים הרעילים מן העבר. 

ממשלת ישראל לא שומעת, אז בואו נזכיר לה ונחדד את דרישתנו שהגיע הזמן לתוכנית גמילה מדלקים רעילים שכוללת:

  • עצירת תוכניות להקמת תשתיות לנפט ולגז הרעילים לרבות שינוע נפט מאילת לאשקלון דרך צינור קצא"א, הפקת נפט מפצלי שמן באזור דרום ים המלח וקידוחים חדשים בים התיכון.
  • אימוץ תוכנית המשרד להגנת הסביבה למעבר לכלכלה דלת פחמן והגדלת יעדי ישראל לאנרגיה מתחדשת: 50% ב-2030, 100% ב-2050.
  • הפיכתם של 30% משטח הים לשמורות טבע.
 
גרינפיס אוסף חתימות מאזרחים בכל רחבי המדינה בשביל להיאבק למען אלו שאין להם קול – ואנו צריכים את עזרתך. 

 

 

♂︎ ♀︎