די לקידום אנרגיה גרעינית במזרח התיכון

עשרות פעילי גרינפיס פשטו הבוקר (חמישי) את בגדיהם במהלך כנס אוניברסיטאי הדן בסוגיית הגרעין, במחאה על חוסר האיזון של הכנס ובכך שהוא מהווה עידוד לנוכחות של נשק להשמדה המונית במזרח התיכון בכלל וטכנולוגיה גרעינית בפרט.

פעילים מעורטלים בפני הנשיא פרס קראו למזרח-תיכון נקי מגרעין


פעילים מעורטלים בפני הנשיא פרס קראו למזרח-תיכון נקי מגרעין


פעילים מעורטלים בפני הנשיא פרס קראו למזרח-תיכון נקי מגרעין


פעילים מעורטלים בפני הנשיא פרס קראו למזרח-תיכון נקי מגרעין

הפעילים אשר נכחו באולם פשטו בגדיהם שניות ספורות לפני תחילת נאומו של נשיא המדינה, שמעון פרס. הפעילים המעורטלים פתחו באולם הכנס שלוש כרזות ענק הנושאות את המסר: “להפשיט את המזרח התיכון מגרעין”, ו-“מזרח תיכון חדש = נקי מגרעין”. כמובן שאת ההפגנות שלנו אנחנו מקיימים לא רק בישראל אלא גם באיראן 

הפעילים עשו זאת במחאה על כך שבכנס אקדמי כה משמעותי ואקטואלי הדן בסוגיית הגרעין במזרח התיכון, לא איפשרו מארגני הכנס להשמיע קולות אחרים המפקפקים בעצם הצורך בגרעין באזור. פעילי גרינפיס קראו בכך להפחתת המתח הגרעיני באזור ולהצטרפותה של ישראל לקהיליה הבינלאומית, (האוסרת הפצתו של נשק להשמדה המונית) כחברה מן המניין. הפעילים ביקשו לשאול שאלות, לפקפק בגישה החד-צדדית המוצגת בכנס ודרשו דיון אמיתי באופציות למאמצים אזוריים לפירוז האזור מנשק להשמדה המונית במקום הצדקתו.

“ביקשנו תחילה ממארגני הכנס כי יציגו פאנל מאוזן, המקיים דיון אמיתי בנושא הגרעין, במקום דוברים אשר מצדיקים כולם את הצורך בטכנולוגיה גרעינית”, מסבירה מנהלת מאבק הגרעין של גרינפיס, שרון דולב.

“במידה והכנס מתיימר להיות אקדמי, מאוזן ולהוות את תחילתו של דיון ציבורי, כפי שניתן היה לצפות ממוסד כמו אוניברסיטת תל אביב – עליו לקחת בחשבון גישות שונות מאלו המושמעות כאן היום בצורה כה חד צדדית ומגמתית”.

עוד הוסיפה דולב, כי “המסר שלנו הוא חד וברור: אין מקום לנשק להשמדה המונית במזרח התיכון המתוח והמפולג ממילא. יש צורך מיידי במציאת פתרונות והידברות בינלאומית ולא להתבצר בעמדה לפיה אנו חייבים גרעין בכדי להגן על עצמנו. בזמן שבישראל מדיניות העמימות נתפסת כעמדה מתונה ומרגיעה, שאר העולם תופס מדיניות זו דווקא כתוקפנית וילדותית.

המציאות השתנתה ללא היכר. ישראל אינה המדינה היחידה במזרח התיכון בעלת גרעין או בעלת חזון גרעיני. היום, בנוסף לשאיפה הגרעינית הממשמשת של איראן, מדינות ערביות רבות סביבנו צועדות אף הן לקראת בנייה של כורים גרעיניים (ביניהן: מצרים, אלג’יריה, ירדן, סוריה, תימן, ערב הסעודית, נסיכות האמירויות וטוניס).

גרינפיס קוראת למנהיגי ישראל והעולם הערבי לפתוח ברב-שיח אזורי אמיתי, גלוי ופתוח בסוגיית הגרעין ולהגיע להסכמה אזורית בדבר איסור הפצתו של נשק להשמדה המונית”.

לאחר שהפעילים הוצאו מן האולם בכוח הם הצטרפו לבימת הכנס האלטרנטיבי שהתקיים בחוץ. סמוך לכנס האלטרנטיבי אשר דן באופציות אחרות לפירוז מנשק להשמדה המונית, הציבו פעילי גרינפיס תמונות קשות של ניצולי האסון הגרעיני בצ’רנוביל המהווים עדות חיה לסכנות הטמונות בטכנולוגיה הגרעינית. 

רוצים לדבר על זה? קבוצת גרינפיס בפייסבוק

בקבוצת גרינפיס בפייסבוק אפשר לדבר על הפעילויות שלנו, לקחת חלק בפעולות מקוונות, לעזור ברעיונות, ולקבל עדכונים על אירועים.

עיזרו לנו להמשיך במאבק!

רק בעזרת תרומותיכם נוכל להמשיך לפעול למען עולם נקי ובטוח יותר לכולנו.