באשקלון תוקם תחנה דו-דלקית במקום תחנת פחם מזהמת

בדיון הוחלט לאחר 10 שנים של מאבק עיקש כי תחנת הכח לא תופעל באמצעות פחם בלבד אלא תבנה במתכונת דו-דלקית – גז בשילוב של פחם.

ארגון גרינפיס רואה בכך הישג חשוב ובעל משמעות, אשר הוכיח פעם נוספת כי לחץ ציבורי ומאבק אזרחי נושאים פרי ומצליחים לשנות את המציאות של כולנו.

השאלה שנותרה פתוחה כעת היא האם השימוש בפחם יהיה בשעות חירום בלבד או על פי מחירי הדלקים- גז לעומת פחם. נושא חשוב זה עתיד לעלות לדיון ב״ועדת העורכים״ – ועדה מקצועית אשר עתידה להכריע בנושא זה.

הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה בגרינפיס:

“אין לזלזל בהישג שהושג היום כתוצאה מלחץ של ארגוני הסביבה ותושבי אשקלון. היום, האופציה הגרועה ביותר- תחנה פחמית כבר לא קיימת וזוהי ההחלטה היחידה שהתקבלה היום באופן וודאי. חבל שמשרד האוצר לא השכיל לראות את התמונה הרחבה באחריות, כפי שנדרש ממנו. אופן הפעלת התחנה עוד ידון בעתיד ואנו נעמוד על המשמר ונתנגד להגדרות הפעלה בלתי אחראיות של תחנת הכוח העתידית על פחם, בשל שיקולים כלכליים בלבד”.

גרינפיס ימשיך לעמוד על המשמר, ולא יאפשר לבחור בפחם כברירת מחדל רק בשל שיקולים כלכליים צרים והרסניים. גרינפיס מאמין כי חיי אדם, עלויות התחלואה בעקבות השימוש בפחם והקנסות אשר עתידה ישראל להידרש לשלם בשל פליטות הפחמן שלה, והחשיבות של עצמאות אנרגטית מאידך – כל אלו יהוו גורמים מרכזיים בדרבון הקמתה של תחנת כח המופעלת על גז המזהם הרבה פחות מפחם.

כאמור, המאבק שלנו טרם הסתיים, וגרינפיס ימשיך להיאבק נגד שימוש בפחם ושאר דלקים פוסיליים אשר מסכנים את חיי האדם והסביבה ומחמירים את משבר האקלים וההתחממות הגלובלית.

בעזרתכם ננצח את המאבק אחד ולתמיד, ונגביר את המאבקים האחרים שלנו נגד גורמים המסכנים את החיים של כולנו.

המשיכו להתעדכן, להשפיע ובעיקר להלחם לצדנו למען הסביבה, כדור הארץ ועתיד ילדנו.