,,Ak nemôžem tancovať, nechcem vašu revolúciu!“

Takmer náhodou prišli Marie a Jim Bohlenovci s plánom, ako protestovať proti testovaniu jadrových zbraní americkej vlády na vzdialenom ostrove na Aljaške, Amchitka. Písal sa rok 1970 a Bohlenovci – ako súčasť malej skupiny ekológov a aktivistov z Vancouveru nazývajúcich sa „The Don’t Make a Wave Committee“- práve diskutovali o tom, čo by mali mali urobiť, aby sa pokúsili zastaviť hroziacu jadrovú detonáciu, keď Marie Bohlen navrhla: „Mali by sme tam proste doplaviť loď.“

Neskôr toho dňa zavolal Jimovi Bohlenovi reportér z Vancouvru, aby sa ho opýtal, ako plánujú protestovať proti plánovanému jadrovému testu. Neistý tým, ako novinárovi odpovedať, Jim vyhŕkol: „Dúfame, že sa doplavíme loďou do Amchitky, aby sme sa ohradili voči bombe.“ Na druhý deň bol tento príbeh vytlačený v novinách a plán stanovený.

© Photo courtesy of Robert Stowe

„The Don’t Make a Wave Committee“ sa čoskoro premenovali na „Greenpeace“ a Bohlenov plán – prenajať si starú rybársku loď a doplaviť sa s ňou k miestu plánovaného výbuchu bomby na Aljaške sa mal stať vôbec prvou expedíciou skupiny Greenpeace.

Aby získali potrebné finančné prostriedky na prenajatie starej rybárskej lode a dopravili sa až na Aljašku, požiadal ďalší člen skupiny, Irving Stowe, speváčku Joan Baez, aby usporiadala benefičný koncert na financovanie kampane. Baez sa nemohla zúčastniť, ale Stoweovi predstavila Joni Mitchell, ktorá súhlasila, že bude hrať a priviedla so sebou aj vychádzajúcu hviezdu Jamesa Taylora. Podujatie, ktoré sa konalo vo Vancouveri v októbri 1970 vynieslo skupine 17 000 dolárov, čo bolo dosť na prenájom lode aj niektoré základné výdavky.

1970: Vystúpenie Joni Mitchell a James Taylor, aby získali prostriedky na prvú expedíciu Greenpeace

Už samotný pôvod Greenpeace je preto svojím spôsobom prepletený s hudbou. Kreativita, odvaha a priama akcia pri ochrane nášho životného prostredia, ktoré sa stali DNA Greenpeace od prvých dní vzniku boli doplnené a umožnené práve prostredníctvom hudby.

Toto spojenie trvá už päť dekád. Pozrite sa na zopár ďalších príkladov.

1989: Album Greenpeace, ktoré vzalo Moskvu útokom (a stálo za vznikom našej pobočky v Rusku)

6. marca 1989 bol v Sovietskom zväze vydaný kompilačný dvojalbum s 25 skladbami s názvom „Greenpeace: Breakthrough“, ktorého výťažok bol použitý na založenie officu Greenpeace Rusko. Dohoda uzavretá so štátnou nahrávacou spoločnosťou Melodiya stála za vydaním 8 miliónov dvojalbumov a 500 000 dvojitých kaziet, predstavujúcich tak prvé významné a najväčšie vydanie západnej rockovej hudby v Sovietskom zväze.

Súčasťou každého albumu bola tiež 16-stranová brožúra, ktorá poskytovala prehľad hlavných svetových environmentálnych problémov a predstavovala Greenpeace ruskej verejnosti.

Medzi interpretov, ktorí svoje skladby darovali na album patrili Peter Gabriel, The Pretenders, Dire Straits, U2, Eurythmics, Talking Heads, Sting, The Grateful Dead a Bryan Adams. Tucet umelcov prišlo do Moskvy na krst albumu. V priebehu niekoľkých hodín bol prvý polmiliónový rekord prekonaný a do 15. mája dosiahol milión.

Jeden sovietsky novinár poznamenal: „Zakaždým, keď v Sovietskom zväze zapojíte elektrický spotrebič, počujete album Greenpeace. „

obálka albumu Greenpeace Breakthrough

90. roky: U2, Public Enemy a Kraftwerk sa spojili, aby zastavili Sellafield

Úspech spolupráce Greenpeace s kapelami a hudobníkmi počas 80. rokov pokračoval aj v nasledujúcich desaťročiach. Greenpeace sa stala globálnou značkou vďaka kombinácii pútajúcich a kreatívnych akcií a rastúceho hnutia ľudí podporujúcich boj proti environmentálnej a sociálnej nespravodlivosti po celom svete.

Umelec Suggs zo skupiny Madness – jeden z prispievateľov z albumu z roku 1985 – súhlasil s tým, že pre ochranu planéty sa nespravilo dosť a povedal: „Greenpeace sú ekológovia, ale robia veci. Nemajú debaty, nemajú pochody, len robia veci.“

V roku 1992 sa ďalší prispievatelia albumu, skupina U2, pripojila k Public Enemy a Kraftwerk v kampani proti rozšíreniu jadrového zariadenia Sellafield vo Veľkej Británii a veľkému koncertu, na ktorom Kraftwerk vhodne predviedli svoju klasiku „Radioactivity“ z roku 1975.

Kraftwerk predvádzajú ‘Radioactivity’ na koncerte Greenpeace React!, 1992

21. storočie: Svetová hudba

Aj vstupom do nového tisícročia vidíme špičkových svetových hudobníkov, ktorí svojou hudbou podporujú volanie po čistejšej a zelenej budúcnosti. Hudba a kultúra zohrávajú kľúčovú úlohu v boji za ochranu našej planéty na to, aby inšpirovali k akcii milióny ľudí na celom svete. Tu sú niektoré vystúpenia, ktoré presne toto dosiahli.

V roku 2016 sa libanonská kapela Mashrou’ Leila pripojila ku Greenpeace na turné skupiny Rainbow Warrior ‘Sun Unites Us’ po Stredozemnom mori, aby zvýšila povedomie o nevyužitom potenciáli slnečnej energie v regióne. Toto 360-stupňové VR video bolo jedným z prvých, kedy Greenpeace túto novú kamerovú technológiu použilo, ako súčasť svojej kampane – scrollujte po obrázku a uvidíte celú kapelu a Rainbow Warrior v pozadí!

Jedna z najikonickejších akcií Greenpeace za posledné roky sa udiala iba o pár mesiacov neskôr, kedy Greenpeace pozvalo uznávaného talianskeho skladateľa a klaviristu Ludovica Einaudiho, aby predniesol jednu zo svojích kompozícií na plávajúcej plošine v Severnom ľadovom oceáne pred ľadovcom Wahlenbergbreen, v Svalbarde v Nórsku.

Einaudiho kompozícia ,,Elegy for the Arctic“ bola inšpirovaná ôsmimi miliónmi hlasov z celého sveta volajúcich po ochrane Arktídy. Loď Greenpeace Arctic Sunrise previezla Einaudiho aj jeho klavír na Svalbard a výsledkom boli nádherne dojímavé zábery, ktoré videli milióny ľudí po celom svete.

Taliansky skladateľ a klavirista Ludovico Einaudi sa spojil s Greenpeace na úchvatné predstavenie v Severnom ľadovom oceáne v roku 2016.

Ďalšia globálna superhviezda so záujmom prepožičať svoj talent za účelom zvýšenia povedomia o hrozbách, ktorým čelia polárne oblasti bol Thom Yorke zo skupiny Radiohead. Vytvoril skladbu exkluzívne pre našu kampaň Protect the Oceans. V roku 2018 cestovala organizácia Greenpeace na Antarktídu, aby uskutočnila vedecký výskum a požadovala ochranu jedného z posledných zostávajúcich nedotknutých regiónov na Zemi.

Úžasné snímky zachytené počas tejto expedície v kombinácii so skladbou Thoma Yorka „Hands off the Antarctic“ vytvárajú hlboko dojemný pocit z prostredia tohto jedinečného ekosystému, ktorý je ohrozovaný a zúfalo potrebuje ochranu.

Soundtrack našej budúcnosti: Príroda ako hudba

Počas päťdesiatich rokov našej histórie malo Greenpeace to šťastie, že mohlo spolupracovať s niektorými z najznámejších kapiel a hudobníkov oslovujúc tak obrovské množstvo milovníkov hudby a prírody, aby upozornila na tie najdôležitejšie ekologické problémy. Nie vždy však hudbu vytvárali iba nástroje a vokalisti. Niekedy sa o soundtrack postarala samotná príroda.

Krásnym príkladom je projekt Save Our Sounds z roku 2017. Greenpeace Indonesia sa spojila s Nindou Felinou, dídžejkou a producentkou v Jakarte, ktorá sa vydala do srdca dažďových pralesov Papuy, aby vytvorila zvukové nahrávky neuveriteľnej biodiverzity v regióne. Ninda použila tieto nahrávky na vytvorenie uznávanej skladby Birds of Paradise, ktorá sa následne objavila na Wonderfruit v Thajsku a na festivaloch po celom svete.

Po projekte Save Our Sounds, sme sa rozhodli katalógovať a publikovať online databázu audionahrávok z archívov Greenpeace. Tieto nahrávky, vytvorené ako súčasť našich environmentálnych kampaní od Antarktídy až po Amazóniu, predstavovali neuveriteľne bohatý a rozmanitý zdroj a príležitosť pre poslucháčov ponoriť sa do ekosystémov, ktoré by inak možno nikdy nepočuli.

Žiaľ, niektoré z týchto prostredí môžu byť vystavené riziku trvalej straty svojho „bioakustického profilu“ (jedinečný zvukový odtlačok špecifického prostredia, akým je napríklad dažďový prales), v dôsledku hrozieb, ktorým čelia biotopy a biodiverzita, pokiaľ sa neprijmú okamžité opatrenia na ich ochranu.

Krátko po zverejnení tohto archívu nás oslovila nezisková skupina DJov a producentov elektronickej hudby s názvom „DJs for Climate Action“, aby sme spolupracovali na vzrušujúcom projekte a zdieľali tieto nahrávky so svetom.

Výber zvukov bol sprístupnený na stiahnutie ako Climate Sample Pack a pozvali sme producentov elektronickej hudby z celého sveta, aby vytvorili hudbu pomocou týchto zvukov, ako odpoveď na otázku: ,,Ako znie naša budúcnosť?

Hviezdna porota zložená z producentov elektronickej hudby potom vybrala tie najlepšie z prihlásených skladieb a zaradila ich na kompilačný album s názvom Soundtrack to the Future, ktorý nájdete tu. Všetky výnosy z predaja albumov budú venované ochranárskym organizáciám pôsobiacim v regiónoch, kde boli zvuky pôvodne nahrané v snahe zabezpečiť, aby tieto biotopy naďalej prosperovali a produkovali svoju vlastnú jedinečnú hudbu pre budúce generácie.

Od koncertu, ktorý odštartoval vôbec prvú expedíciu Greenpeace v roku 1971, cez spolupráce s najväčšími hudobníkmi na planéte, až po začínajúcich producentov elektronickej hudby, ktorí využívajú prírodné nahrávky Greenpeace na vytváranie vlastných vízií o tom, ako bude znieť naša budúcnosť je hudba neodmysliteľne pretkaná históriou Greenpeace.

Ak máme inšpirovať milióny ľudí, ktorých potrebujeme na to, aby sa stali súčasťou hnutia za environmentálnu a sociálnu spravodlivosť, musia sa cítiť dojatí, prepojení a inšpirovaní. A ako to lepšie urobiť než prostredníctvom radosti, ktorú všetci cítime z hudby, ktorú milujeme.

Toto je dôvodom, prečo hudba a kultúra zohrávajú obrovskú úlohu pri predstavovaní si a prijímaní opatrení pre svet, ktorý chceme vidieť. A preto dúfame, že v tejto bohatej tradícii budeme pokračovať ešte aspoň ďalších päťdesiat rokov.