Slovenská aj poľská pobočka Greenpeace nesúhlasí s plánovaným odstrelom 350 medveďov, ktoré schválila vláda. Tvrdia, že plánovaný odstrel medveďov môže mať negatívny vplyv na celý karpatský región a že môže byť v rozpore s európskou legislatívou. Spúšťajú preto zber podpisov pod otvorený list – ten adresujú premiérovi Robertovi Ficovi a európskemu komisárovi pre životné prostredie.

Plán slovenskej vlády usmrtiť 350 medveďov je absolútne bezohľadný. Ide o ďalšiu alarmujúcu ukážku toho, ako Slovensko zlyháva v ochrane prírody a ako zle riadi politiky týkajúce sa ochrany voľne žijúcich druhov, tvrdí slovenský Greenpeace. Vláda sa podľa organizácie rozhodla ignorovať osvedčené opatrenia ako predchádzať konfliktom medzi medveďmi a ľuďmi. Namiesto toho, aby uprednostnila vedecky podložené riešenia, rozhodla o bezohľadnom masovom odstrele medveďov. Greenpeace Slovensko a Greenpeace Poľsko preto spustili v oboch krajinách zber podpisov pod otvorenú výzvu, ktorú adresuje premiérovi Robertovi Ficovi a európskemu komisárovi pre životné prostredie. 

“Medvede nepoznajú hranice, voľne sa pohybujú naprieč krajinami. Nový plán Slovenska na odstrel medveďov bude mať dôsledky ďaleko za jeho územím a priamo ohrozuje populácie medveďov v susedných krajinách, ako je napríklad Poľsko. Rozsiahly odstrel medveďov na Slovensku môže zničiť desaťročia práce na ich ochrane v Karpatoch a v Európe,” uviedol v mene Greenpeace v strednej a východnej Európe riaditeľ kampane pre biodiverzitu Robert Cyglicki.

Podľa hovorkyne Greenpeace Slovensko Miroslavy Ábelovej  minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý návrh obhajuje, od svojho nástupu do funkcie preukazuje svoju nekompetentosť a podkopáva štandardy v ochrane prírody. Plán usmrtiť 350 medveďov považuje za ďalšiu alarmujúcu ukážku toho, ako Slovensko pod jeho taktovkou zlyháva v ochrane prírody a ako zle riadi politiky týkajúce sa ochrany voľne žijúcich druhov.

“Hoci si uvedomujeme zvýšený počet hlásení o stretoch a útokoch medveďov na Slovensku a ich prítomnosť v blízkosti ľudských sídel, sme presvedčení, že bezpečnosť ľudí by sa mala zabezpečovať prostredníctvom vedecky podložených stratégií, a nie politicky motivovaných krátkodobých riešení. Rozhodnutia takéhoto rozsahu sa musia riadiť odbornými poznatkami, nie populistickou rétorikou,” uviedla Ábelová.

Medveď hnedý zohráva v karpatskom ekosystéme kľúčovú úlohu. Pomáha udržiavať rovnováhu a zdravie prírodných biotopov tým, že reguluje populácie koristi a prispieva k regenerácii rastlín. Jeho rekreačný je na Slovensku a kdekoľvek v Európskej únii zakázaný. Všetky populácie medveďa hnedého v EÚ, vrátane tých na Slovensku, sú prísne chránené podľa prílohy IV Smernice EÚ o biotopoch. Podľa článku 12 tejto smernice sú členské štáty povinné zaviesť prísny režim ochrany týchto druhov a výslovne zakázať „všetky formy úmyselného odchytu alebo usmrcovania“ jedincov vo voľnej prírode. Článok 16 síce umožňuje obmedzené výnimky z tejto ochrany, napríklad na prevenciu závažných škôd alebo na ochranu verejného zdravia a bezpečnosti, ale takéto opatrenia sú legálne len za veľmi prísnych podmienok. Konkrétne sú výnimky povolené len vtedy, ak: a) neexistuje uspokojivá alternatíva a b) opatrenie nemá negatívny vplyv na priaznivý stav ochrany druhu v rámci jeho prirodzeného areálu výskytu.

Verejnú výzvu môžete nájsť tu: https://konaj.greenpeace.sk/save-the-bears