İklim krizine dikkat çekmek ve somut adımlar atılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Küresel İklim Grevi’nin üçüncüsü 20 Eylül’de tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de yapılacak.

İstanbul’da 20 Eylül’de gerçekleştirilecek grev kapsamında 14.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması yapılacak. Saat 16.00’da Yoğurtçu Parkı’nda grev kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Akşam 18.00’den sonra ise parkta konserler verilecek.

İklim grevlerinde çocuklar ve öğrenciler iklim krizine karşı acilen adım atılması talebinde bulunuyor. Bu taleplerin başlıcaları arasında küresel ısınmanın 1.5 dereceyle sınırlandırılması, kömür ve petrol gibi fosil yakıtların yerine güneş ve rüzgar gibi temiz enerji biçimlerine geçilmesi, yenilenebilir enerjinin önündeki engellerin kaldırılması yer alıyor.

İklim grevleri İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Muğla, Malatya, Çanakkale, Ayvalık ve Bodrum’da gerçekleştirilecek.

İklim grevlerinin tarihi

İklim grevleri, 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçen yıl İsveç Parlamentosu önünde her cuma gerçekleştirdiği okula gitmeme eylemleriyle birlikte başladı. Kısa sürede kitleselleşen grevler pek çok ülkeye yayıldı. Bugüne kadar 15 Mart ve 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen küresel iklim grevlerine dünyanın dört bir yanından çocuklar ve öğrenciler katıldı. Türkiye de iklim grevlerinin gerçekleştiği ülkelerden biri.

Detaylı bilgi için;

Can Semercioğlu, Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu, [email protected]