Greenpeace pandemiyle geçen 2021’de insanlar ve gezegen için harekete geçmekten vazgeçmedi; birçok aktivist ve gönüllünün cesur ruhu ve kararlılığı sayesinde inanılmaz anlara imza attı. 

Yıl boyunca iklim aktivistlerinin dünya liderlerini iklim krizi konusunda iddialı ve daha cesur önlemler almaya zorladığına şahit olduk. 2021’de aşırı hava koşulları dünya çapında rekor seviyelere ulaştı. Bazı aktivistler, kendi bölgelerinde iklim değişikliğinin kötüleşen etkilerini belgelemeyi ve buna tanıklık etmeyi de üstlendi. Bu görüntüler, olumlu bir değişim yaratma yolunda atılan kararlı adımların kanıtı oldu. 

Cesur gönüllülerimizden destekçilerimize, siber aktivistlerimizden bu çarpıcı görüntüleri yakalayan fotoğrafçılarımıza ve kameramanlarımıza kadar, bu yıl Greenpeace’e katılan ve destek veren herkese tek tek teşekkür etmek istiyoruz. Daha fazla fotoğrafa Greenpeace Medya Kütüphanesi‘nden ulaşabilirsiniz. 

Aktivistler Paris Havalimanı’nda bir uçağı yeşile boyadı

Activists Paint a Plane Green in Action against Greenwashing in Paris Airport. © Lorraine Turci / Greenpeace
Aktivistler Paris Havalimanı’nda bir uçağı yeşile boyadı © Lorraine Turci / Greenpeace

Greenpeace Fransa aktivistleri, Fransız hükümetinin hava taşımacılığı konusunda sergilediği yeşil aklamayı gözler önüne sermek için bir uçağı yeşile boyadı. Aktivistlerin amacı, Fransız Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Djebbari’nin hava trafiğinin iklim üzerindeki etkisini çözme konusunda övgüyle bahsettiği yeşil uçakların bir çözüm olmadığına dikkat çekmekti.

300 drone, 1 mesaj: Harekete geçin!

300 Drones, 1 Message: Act Now - Action in Cornwall - Stills from Video. © Greenpeace
300 drone ile tek mesaj verildi: Harekete geçin © Greenpeace

Greenpeace Birleşik Krallık, G7 zirvesine katılmak için Cornwall’a gelen dünya liderlerine muhteşem bir mesaj verdi. Bu mesaja ikonik hayvanların hareketli 3D görüntüleri damgasını vurdu. Nefes kesen görüntüleri oluşturmak için ilk kez 300 ışıklı drone (insansız hava aracı) kullanıldı. Dünyanın  dört bir köşesinden seyahat ederek Cornwall’a geldiği görülen hayvanların verdikleri mesaj ise son derece açıktı: “NESLİMİZİ TÜKETMEKTEN VAZGEÇİN VE ŞİMDİ HAREKETE GEÇİN.”

Almanya, Neurath’daki kömürlü termik santralde eylem yapıldı

Projection on Weak Climate Policy at Coal-Fired Power Plant in Neurath, Germany. © Bernd Lauter / Greenpeace
Almanya, Neurath’daki santralde eylem yapıldı © Bernd Lauter / Greenpeace

Greenpeace aktivistleri, Almanya’daki linyit yakıtlı enerji santrali Neurath’ta Büyük Koalisyon’un zayıf iklim politikasına karşı gösteri yaptı. Aktivistler 31 politikacının portrelerini, “İklim Krizi – Almanya’da üretilmiştir” sloganıyla birlikte santralin soğutma kulesine yansıttı.

Cakarta’da “Oligarşi Canavarı” sahnedeydi

Oligarchy Monster Action in Jakarta. © Rivan Hanggarai / Greenpeace
Cakarta’da “Oligarşi Canavarı” sahnedeydi © Rivan Hanggarai / Greenpeace

Greenpeace Endonezya aktivistleri, Cakarta’daki parlamento binasındaki bir eylem sırasında dev bir “oligarşi canavarı” inşa etti. Protesto “Çok Amaçlı, Yeni İş Yaratma Kanunu”nun onaylanmasının birinci yılı kapsamında yapıldı. Ahtapot şeklindeki canavarın etrafındaki işaret ve semboller, oligarşi canavarının vatandaşların yaşamlarını nasıl kısıtladığını gözler önüne serdi.

Aktivistler İspanya, Sagunto’da “GAZA HAYIR” dedi

Activists Block Gas Tanker in Sagunto, Spain. © Pedro Armestre / Greenpeace
Aktivistler İspanya, Sagunto’da “GAZA HAYIR” dedi © Pedro Armestre / Greenpeace

Greenpeace İspanya, 18 farklı milletten aktivistle bir eylem gerçekleştirdi. Eylemciler, sıvılaştırılmış fosil gaz yüklü Merchant gemisinin girişini önlemek için MY Esperanza gemisi ve şişme botlarla Sagunto limanının girişini kapattı. Aktivistler geminin gövdesine boyalarla, İngilizce ve İspanyolca olarak “GAZA HAYIR” yazdı.

Arctic Sunrise, Adriyatik’te fosil gaza karşı seyir halindeydi

MY Arctic Sunrise in the Adriatic against Fossil Gas. © Gregor Gobec / Greenpeace
Arctic Sunrise, Adriyatik’te fosil gaza karşı seyir halindeydi © Gregor Gobec / Greenpeace

Greenpeace’in Arctic Sunrise gemisi, yaklaşık bir yıl önce batan ve Hırvatistan Adriyatik Denizi’nin dibinde bulunan gaz kulesinin yakınlarında seyre çıktı. Greenpeace aktivistleri 23 metrelik bir pankart açarak “Yarattığınız karmaşanızı temizleyin – Fosil gazı durdurun” mesajı verdi. Greenpeace Orta ve Doğu Avrupa, iklim krizine önemli ölçüde katkıda bulunan eski fosil yakıt altyapısı sorununu ve fosil gaz çıkarımı sırasında metan sızıntısı riskini acilen ele almaları için yetkili makamlara çağrıda bulundu.

Kaliforniya’daki çarpıcı yangın mesajı ses getirdi

Burn Scar Message for Newsom in California. © Andri Tambunan / Greenpeace
Kaliforniya’daki çarpıcı yangın mesajı ses getirdi © Andri Tambunan / Greenpeace

Greenpeace ABD, Oil & Gas Action Network ve Regenerating Paradise’dan aktivistler Kuzey Kompleksi Yangını’nda yanan bir alanda toplanarak,
Vali Newsom’u fosil yakıtları aşamalı olarak sonlandırmak ve civardaki sondaj çalışmalarını sona erdirmek için derhal harekete geçmeye çağırdılar.

Kadınlar iklim adaleti için Vanuatu’da bir aradaydı

Pacific Climate Activists hold an action in Vanuatu for Climate Justice during COP26. © Greenpeace
Kadınlar iklim adaleti için Vanuatu’da bir aradaydı © Greenpeace

COP26’nın açılışı sırasında 200 kadın Vanuatu, Tanna adasındaki aktif bir yanardağ olan Yasur’da toplandı. Kadınlar Pasifik’te iklim adaleti çağrısında bulunan pankartlar taşıdı.

Glasgow’daki COP26’da yeşil aklama protestoları

Greenwash Protest at COP26 in Glasgow. © Pamela EA / Greenpeace
Offset Taskforce is hit by protests at COP26. Greenpeace International Executive Director Jennifer Morgan and others challenge Carney’s taskforce at “greenwash” event.
© Pamela EA / Greenpeace

COP26’da karbon denkleştirmeyi teşvik eden bir etkinliğe Greenpeace Uluslararası Direktörü Jennifer Morgan’ın protestosu damga vurdu. Shell ve BP gibi fosil yakıt şirketleri tarafından desteklenen Gönüllü Karbon Piyasalarını Ölçeklendirme Görev Gücü, Glasgow’daki konferans merkezinde eski İngiltere Bankası başkanı Mark Carney’nin katıldığı bir tanıtım etkinliği düzenledi. Görev gücü, karbon denkleştirmeyi radikal bir şekilde genişletmeye çalışıyor.

Morgan, Carney’nin yeşil yalanlarla dolu planına meydan okudu.

COP26 Küresel İklim Eylemi Günü milyonları bir araya getirdi

Global Day of Action, climate march through the streets of Glasgow. © Jeremy Sutton-Hibbert / Greenpeace
Volunteers in Glasgow take part in the Global Day of Action for COP26, calling on the UK Government and world leaders to stop failing us on the climate crisis. © Jeremy Sutton-Hibbert / Greenpeace

Dünyanın dört bir yanından aktivistler, COP26 Küresel İklim Eylemi Günü’ne katılarak hükümetlerini ve dünya liderlerini iklim krizi konusunda hayal kırıklığı yaratmaktan vazgeçmeye çağırdı.

Glasgow’da “Bu dünya satılık değil” pankartı açıldı

"Not For Sale" Banner on Iconic Giant Globe at COP26 in Glasgow. © Emily Macinnes / Greenpeace
Glasgow’da “Bu dünya satılık değil” pankartı açıldı” © Emily Macinnes / Greenpeace

Görüşmelerin son saatlerine girerken, Greenpeace aktivistleri Glasgow’daki COP26 konferans salonunun merkezindeki dev küreye karşı “SATILIK DEĞİL” yazan bir pankart açtı. Bu pankart çığır açan bir iklim araştırmasının dünyanın 2,4 derecelik ısınma yolunda olduğu konusunda uyarıda bulunmasından birkaç gün; BM’nin IPCC raporunun “insanlık için kırmızı bir kod” sinyali vermesinden üç ay sonra gelen çarpıcı bir uyarı niteliği taşıyordu.

TÜRKİYE’DEN UNUTULMAZ ANLAR

Dünyada tüm bunlar olup biterken Türkiye’de de inanılmaz anlara tanıklık ettik. Marmara Denizi’nin üstünü kaplayan müsilaj krizi denizlerimizin çok acil yardıma ihtiyacı olduğunu tüm Türkiye’ye hatırlattı.

© Muhammed Enes Yıldırım / AA

Greenpeace’in efsane gemisi Arctic Sunrise, Marmara’yı Kurtar kampanyamız kapsamında İstanbul’a geldi ve acil harekete geçilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Dğş. Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

ÜLKEYİ SARAN ORMAN YANGINLARI

2021’de bizi derinden üzen orman yangınları yaşadık. Uzun süre kontrol altına alınamayan bu yangınlara dair son gelişmeleri hazırladığımız canlı yayın bloguyla aktardık ve bu alanda uzman olan kuruluşlarla sahada dayanışmada bulunduk.

Bu yazı Greenpeace Uluslararası Multimedya Editörü Sudhanshu Malhotra tarafından kaleme alınmış olup, yazı içerisindeki yerel bölüm Greenpeace Türkiye tarafından eklenmiştir.