Planlanan Kanal İstanbul projesi sürecinde kritik bir aşamaya gelindi. İstanbul’un bir nevi anayasası olan 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda, projenin gerçekleştirilmesini sağlayacak değişiklikler yapılmak isteniyor. Ek olarak, projeye ilişkin, İstanbul İli Yenişehir Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) 1. 2. ve 3. Etabına İlişkin 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planları ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları da askıya çıkarıldı. Bu değişikliklerin ve ilgili planların geçerli hale gelmesi, İstanbul için sonun başlangıcı demek.

Bildiğimiz İstanbul’un sonunu getirecek ve bize, yeni ve ömrü hızla kısalan, kırılgan, kurak, tıknefes ve fakir bir İstanbul verecek. Biz İstanbullular, biz Türkiye kamuoyu; iklim krizine kırılgan, hava kirliliğinin tavan yaptığı, nüfusun hızla arttığı, altyapı hizmetlerinin sürekli çöktüğü ağaç ve su yerine beton binaların doldurduğu bir İstanbul istiyor muyuz? Planlanan Kanal İstanbul projesi bize ancak böyle bir istanbul verebilir.

Su yolunun açılması için 40 km. boyunca hafriyat çıkarması ve bu hafriyatı 20 km. boyunca karadeniz’e dökmesi planlanan bir proje İstanbul’a iyi gelir mi? istanbul’un orta kısmını bir adaya çevirecek, şehrin trafik yükünü artıracak ve deprem gibi felaketlerde hareket engeli, tahliye sorunu yaratacak bir proje, İstanbul’a iyi gelir mi? Küçükçekmece Gölü’nü ortadan kaldırıp, Sazlıdere Barajı’nı yok ederek İstanbul’un suyunu %30 azaltacak bir proje, İstanbul’a, İstanbullu’ya iyi gelir mi? 136 milyon metrekare tarım alanının ve bu ürünleri tüketerek geçinen bölgenin geçimliğinin ortadan kalkması, İstanbul’a iyi gelir mi? sayısız ağacın, yeşilliğin, doğal dengenin, börtü böceğin, o güzel manzaraların ve doğanın kokusunun yok olması, zaten beton kesmiş İstanbul’a iyi gelir mi? Hem hazırlık ve inşaat sırasında hem de oluşacak yeni kent ile artacak sera gazları, ortaya çıkacak yakıcı kent ısı adası, tırmanacak bölgesel iklim krizi, İstanbul’a, İstanbullu’ya Türkiye’ye iyi gelir mi, yapmamız gereken iklim krizine karşı önlemler almakken? Tüm bunları, üzerine bir de milli gelir ödeyerek yaşamamız, bize iyi gelir mi? Hayır. o yüzden, Kanal İstanbul’a hayır. 

Planlanan bu yıkıcı projede, İstanbul halkı ve Türkiye kamuoyu ikna edilememesine rağmen ısrar edilmesi, İstanbul halkının ve Türkiye nüfusunun belirgin itirazının yok sayılması, katılımcılık ilkesinin de ihlali anlamına geliyor. Sen de gel ve hem söz hakkına hem de İstanbul’un geleceğine sahip çık. Kanal İstanbul’a hayır demek için ses çıkaran, yapılmak istenen kent planlarına dilekçe doldurarak itiraz eden sayısız İstanbullu’ya katıl, Kanal İstanbul’a hayır de!

1- Kanal İstanbul İmar Planlarına İtiraz Dilekçesi

2- Kanal İstanbul ÇDP İtiraz Dilekçesi

Yukarıda yer alan bağlantılardan itiraz etmek istediğiniz dilekçeyi indirip doldurduktan sonra;

Çevre düzeni planına (1/100.000 ölçekli plan) olan itirazlarınızı 20 Nisan Salı,

İmar planlarına (1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli planlar) olan itirazlarınızı 26 Nisan Pazartesi

mesai bitimine kadar aşağıdaki adrese elden teslim edebilirsiniz ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın e-plan web sitesi üzerinden itirazınızı şu adımları izleyerek iletebilirsiniz:

 1. e-plan.gov.tr web sitesindeki Askıdaki Planlar ikonuna tıklayın.
 2. İtiraz edilecek plana göre;
  • İstanbul İli Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliğine itiraz etmek için Pin Ara kutusuna CDP-529279 yazın.
   İstanbul İli, Yenişehir Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) 1/5000 ve 1/1000 ölçekli revizyon planları
  • 1. Etabına İlişkin tekliflere itiraz etmek için Pin Ara kutusuna NİP-34887205 ve daha sonra UİP-34946840 yazın.
  • 2. Etabına İlişkin tekliflere itiraz etmek için Pin Ara kutusuna NİP-34178297 ve daha sonra UİP-34741199 yazın.
  • Etabına İlişkin tekliflere itiraz etmek için Pin Ara kutusuna NİP-00056317 ve daha sonra UİP-00638270 yazın.
 3. Pin arama işleminizi tamamladıktan sonra çıkan plan bilgilerinin yanındaki İtiraz Başvurusu ikonuna tıklayın.
 4. Çıkan sayfada E-Devlet Kapısı ile Giriş Yap seçeneğini tıklayın.
 5. T.C. Kimlik numarası ve E-Devlet şifrelerinizi girin.
 6. İmzalı itiraz dilekçenizi .pdf, .docx ya da  .doc formatlarında siteye yükleyin, itiraza ilişkin bilgileri doldurun (itiraza ilişkin açıklamanız, e-posta adresiniz, telefon numaranız).
 7. Sayfanın alt kısmında bulunan Kaydet ikonuna tıklayın.
 8. Ekranda çıkan itiraz numarasını ilerleyen süreçte itiraz durumunuzu takip etmek için kaydedin.