Sivri dişler, dev pençeler, keskin gözler… Kükremeler, homurdanmalar ve tıslamalar… Yaban hayatı deyince aklına gelen bu imgeleri şimdi yavaaaşça yere bırak. Sana bambaşka bir şey göstermeye geldik. Karşınızda Yaban Hayatı Komedi Fotoğraf Ödülleri 2020! (Comedy Wildlife Photograpy Award)

Bu yarışma da nereden çıktı?

30 yıldır Doğu Afrika’da yaban hayat fotoğrafçılığı yapan Paul Joynson-Hicks, çektiği fotoğraflara bakarken bir şey dikkatini çekmiş: bazı fotoğraflar, diğerlerinden farklıymış. Farklı derken… Hani insanı kıkırdatan hatta kahkaha attıran cinsten! O da kendine şöyle demiş: “Mizah, yaban hayatı koruma mücadelesine medya ilgisini çekmek ve insanları harekete geçirmek için çok etkili bir yöntem olabilir.” İşte yarışma fikri böylece ortaya çıkmış.

Hicks, uluslararası bir yarışma düzenleme fikrini fotoğrafçı arkadaşı Tom Sullam’a açmış ve ikili kolları sıvamışlar. Michelle Wood’un da aralarına katılması ile ana kadro oluşmuş ve 2018 yılında yarışma başlamış. 

“Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca aklımızda bir hedef vardı: bu yarışma aracılığıyla doğa koruma alanında pozitif hikayeler yaratmak ve bunu yaparken çok eğlenmek!” diyor Paul Joynson-Hicks. 

İşte “2020’de yüzümüz gülmedi” diyenlere neşe verecek ödüllü fotoğraflar. 

Alex Walker Karadaki Seri Canlılar Kategorisi Ödülü

Charlie Davidson “Neredeyse Uyanma Vakti” isimli fotoğrafı için “Rakun yeni uyanmıştı ve esneme hareketlerini yapıyordu.” diyor. Tabii, uyanınca esneme hareketleri yapmak isteyebilirsin, özellikle tüm gün ağaçlarda ve çatılarda dolaşıyorsan.

Kalbe Dokunan Fotoğraf İnsanların Tercihi Kategorisi

Roland Kranitz, çektiği bu fotoğrafın adını “O Sole Mio” koymuş; “Çok tatlı bir sesi vardı!” diyor.

İnanılmaz İnternet Portfolyosu Kategorisi Ödülü

Spektrum Fotoğraf Uçan Canlılar Kategorisi Ödülü

Tim Hearn bu fotoğrafına “Saklambaç” ismini vermiş. Çünkü bu kızböceği, fotoğrafçıyı görür görmez dalın arkasına saklanmış. Böcek mi? Ne böceği? Biz böcek falan görmüyoruz.

Think Tank Fotoğraf Küçükler Kategorisi Ödülü

Olin Rogers, Zimbabwe’de çektiği bu fotoğrafın adını “İşte şimdi yakaladım seni!” koymuş.

VEEE… İşte kazanan!

Su Altı Canlıları Kategorisi Ödülü

Mark Fitzpatrick, “Kaplumbağa Terry” ile Avusturalya’nın Büyük Set Resifi’nde karşılaştığında ne hissetti bilmiyoruz ama kaplumbağa kendini net biçimde ifade etmiş.

BONUS:

Övgüye Değer Fotoğraflar Kategorisi Ödülü

Arthur Telle Thiemenn, “Smiley” adını koyduğu bu fotoğrafı Kanarya Adaları’nda çekmiş. Gülümseyen papağan balığını gör de biraz kibarlık öğren Kaplumbağa Terry! 😊

Video Kategorisinin kazananı ise Dipali Shah olmuş.

Mutluluğumuzun en temel kaynağı gezegenimizi ve yaşamı paylaştığımız eşsiz canlıları korumalıyız. Comedy Wildlife Fotoğraf Yarışması da bunu yapıyor! Ekip, gelirlerinin %10’unu doğayı ve yaban hayatı koruma alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarına aktarıyor, farkındalık yaratıyor ve dünya çapında ilham oluyor. 2020’de Orangutanları Koruma Programına destek olmuşlar mesela… Biliyorsun, küresel çapta çılgınlık düzeyine ulaşan palm yağı tüketimi nedeniyle orangutanların doğal yaşam alanları tehlikede. 

Umuyoruz bu eğlenceli yarışma, pozitif yaklaşımıyla küresel bir etki yaratmaya devam eder. “Dahasını isterim” diyenler ve destek olmak isteyenler için yarışmanın web adresini buraya bırakıp, çıkıyoruz: https://www.comedywildlifephoto.com/