Prema novoj pravnoj analizi koju je objavio Greenpeace EU, zabrana novih fosilnih projekata u EU-u bila bi potpuno izvediva. Prosječna globalna temperatura 2024. godine po prvi put je prešla 1,5 °C iznad predindustrijske razine tako da je rješavanje klimatske krize sve hitnije.
Fosilna goriva daleko najviše doprinose globalnoj klimatskoj krizi, čineći više od 75% globalnih emisija stakleničkih plinova i gotovo 90% svih emisija CO2. Sve veći broj vlada prepoznaje potrebu za postupnim ukidanjem nafte, plina i ugljena, a Međunarodna agencija za energiju i Međunarodni institut za održivi razvoj ističu da moramo zaustaviti nove fosilne projekte ako želimo postići neto-nultu emisiju ugljičnog dioksida do 2050. godine i izbjeći najgore posljedice klimatske krize.
Pravna analiza otkriva da EU može predložiti i usvojiti zakonsku zabranu novih fosilnih projekata na svom teritoriju. Analiza navodi da je takva zabrana nužna kako bi EU ispunila svoje obveze prema klimi i ljudskim pravima te da je EU nadležna poduzimati zajedničke mjere za suzbijanje klimatske krize koja pogađa cijelu EU. Ova analiza objavljena je istog mjeseca kada EU treba predstaviti svoj ažurirani “nacionalno utvrđeni doprinos” prema Pariškom klimatskom sporazumu, kojim su vlade dogovorile ograničenje porasta globalnih temperatura za 1,5 °C.
Kad je riječ samo o fosilnom plinu, novi projekti u EU mogli bi koštati do 84,1 milijardu eura, a dodatne godišnje emisije mogle bi biti jednake onima iz gotovo 300 termoelektrana na ugljen (ili četvrtini ukupnih emisija stakleničkih plinova u Europi 2020. godine), što bi opteretilo proračune vlada zemalja članica kao i džepove građana te udaljilo EU od njezinih klimatskih ciljeva, procjenjuje Global Energy Monitor.