Pridruži se izradi energetsko-klimatskog plana za Hrvatsku! U tijeku je javno savjetovanje u kojem možeš utjecati na energetsku i klimatsku budućnost naše zemlje. Svoj stav možeš izraziti do 12. prosinca, a za sudjelovanje će biti potrebno prijaviti se putem sustava e-građani.
Odvoji 5 minuta, prati naše upute i pridruži se javnom savjetovanju!
Upute za sudjelovanje u javnom savjetovanju:
1. Otvori stranicu e-savjetovanja https://esavjetovanja.gov.hr/
2. Ulogiraj se u sustav e-građani
3. Pronađi javno savjetovanje za Nacionalni energetski i klimatski plan za RH (NECP)
4. Ostavi svoj komentar u prvom dijelu teksta (Kopiraj predloženi komentar koji se nalazi ispod ili napiši vlastiti).
Predlažemo sljedeći komentar:
Nacionalni energetski i klimatski plan trebao bi služiti učinkovitoj borbi protiv klimatskih promjena i određivanju smjera energetske tranzicije Hrvatske. Smatram alarmantnim da je značajan dio ovog Plana posvećen gomilanju plinske infrastrukture pod izlikom energetske sigurnosti.
Plin nije energent kojim se možemo boriti protiv klimatskih promjena. Pored emisija CO2 uslijed izgaranja fosilnog plina, velik problem predstavlja i istjecanje metana. Studije pokazuju je da je metan, kada se ispusti u atmosferu, 84 puta snažniji staklenički plin od ugljičnog dioksida, u periodu od 20 godina, a do istjecanja dolazi tijekom crpljenja, skladištenja i transporta fosilnog plina.
Prava energetska neovisnost temelji se na domaćim obnovljivim izvorima energije. Hrvatska ima ogromne potencijale za korištenje obnovljivih izvora, pogotovo energije sunca i vjetra. To treba biti okosnica naše energetske budućnosti.
Greenpeace je predao detaljne komentare NECP-a i svoje zahtjeve koje možeš pronaći na našim web stranicama.
Hvala što nam pomažeš u zaštiti klime i očuvanju naše budućnosti.
Diskusija
Predlažemo sljedeći komentar: Smisao Nacionalnog energetskog i klimatskog plana trebala bi biti učinkovita borba protiv klimatskih promjena i određivanje smjera energetske tranzicije Hrvatske. Smatram alarmantnim da je značajan dio ovog Plana posvećen gomilanju plinske infrastrukture pod izlikom energetske sigurnosti. Plin nije energent kojim se možemo boriti protiv klimatskih promjena. Pored emisija CO2 uslijed izgaranja fosilnog plina, velik problem predstavlja i istjecanje metana. Studije pokazuju je da je metan, kada se ispusti u atmosferu, 84 puta snažniji staklenički plin od ugljičnog dioksida, u periodu od 20 godina, a do istjecanja dolazi tijekom crpljenja, skladištenja i transporta fosilnog plina. Prava energetska neovisnost temelji se na domaćim obnovljivim izvorima energije. Hrvatska ima ogromne potencijale za korištenje obnovljivih izvora, pogotovo energije sunca i vjetra. To treba biti okosnica naše energetske budućnosti.