145 szervezet írt nyílt levelet az Európai Bizottságnak, hogy ráirányítsa a figyelmet: a bizottság környezet- és természetvédelemben tett visszalépései veszélyeztetik a jövőnket.
Miközben tagadhatatlanul pusztul az élővilág és fokozódik az éghajlati válság, az európai kormányok és politikai vezetők gátolják a természet megőrzését és az ökológiai rendszerek helyreállítását célzó új törekvéseket. Sőt: a már elfogadott célokat is sorra teszik partvonalra. Mindezt azáltal, hogy nyomást gyakorolnak az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságra.
Az elmúlt hónapokban súlyos visszalépések történtek az alábbi területeken:
- Lazították az ipari mezőgazdaságra vonatkozó szennyezési szabályokat.
- Ejtették a fenntartható mezőgazdaságra vonatkozó terveket.
- Eltörölték a növényvédőszerek használatának csökkentését célzó terveket.
- Valamint a reziliens vízgazdálkodás kérdése is csorbát szenvedett.
A sor sajnos folytatható: veszélyben vannak az alapvető környezetvédelmi szabályok, mert lazításukkal az ipari szereplőknek kedveznének; egyes országok (köztük Magyarország) ellehetetlenítették az EU természet-helyreállítási törvényének bevezetését; és az agrárminiszterek veszélyeztetik az EU új, globális erdőirtások ellen fellépő politikáját.
Mindez felelőtlen és rossz válasz a gazdálkodókat sújtó valódi nehézségekre: a jövőnket aláássa, de semmit sem kezd az ellátási láncokból eredő nehézségekkel, sem a kereskedelmi egyezmények miatt Európába áramló olcsó import termékekkel, melyek lehetetlen versengést eredményeznek a gazdák számára.
A nyílt levél aláírói azt üzenik: azonnal meg kell állítani ezt az ámokfutást. Az élhető Európa, az élhető jövő megőrzése a tét.
Az ökológiai rendszerek jelentik az emberi élet, az emberi egészség alapját. Amellett, hogy tiszta vizet, tiszta levegőt és biztonságos éghajlatot biztosítanak, az élelemtermelésünket is megalapozzák. Végre komolyan kellene venni: fel kell hagynunk a pusztításukkal, és a segítenünk kell a gyógyulásukat.
A levél teljes egészében itt olvasható:
A kezdeményezők egyike a Greenpeace volt, az aláírók között szerepel a WWF, a BirdLife Europe,a Föld Barátai és sok más szervezet. Az aláírók listája a levél végén olvasható.