הטבע הבתולי בחוג הארקטי הוא שברירי במיוחד וניצב בסכנה כאשר האזור כולו מתחמם בקצב מהיר יותר ממרבית כדור הארץ, עם עלייה ממוצעת של 2 מעלות צלזיוס במהלך 40 השנה האחרונות. יוני 2019 היה החם ביותר בהיסטוריה של סיביר עם טמפרטורה ממוצעת הגבוה עד כדי 10 מעלות יותר מהממוצע באזור בין השנים 1981-2010. בחודש יוני 2020 נרשם שוב גל חום חסר תקדים כשנרשמה הטמפרטורה הגבוה ביותר שנמדדה אי פעם באזור:  38 מעלות צלזיוס שנמדדו ב-20 ביוני בעיר הרוסית ורחוניוסק (Verkhoyansk) ברוסיה. 

במשך אלפי שנים הטמפרטורות בחוג הארקטי הן כל כך קרות במשך אלפי שנים עד שהקרקע בעומק עשרות מטרים קפואה גם כן. תופעה זו נקראת פרמפרוסט (Permafrost), או בעברית – "קפאת עד". העלייה הממושכת במידות החום גם משפיעה על שכבות הפרמפרוסט (Permafrost) בעומק של עד 10-20 מטר ותנאי היובש הופכים את האדמה הייחודית (אדמת כבול/ peatlands) של האזור לדליקה במיוחד ולעוצמתית יותר משריפות יער רגילות.  בחודשים יוני-יולי 2019, השתוללו שריפות ביותר ממאה מוקדים שונים בחוג הארקטי, בעיקר בסיביר ובאלסקה אבל גם בגרינלנד, באלסקה למשל היו כ-400 מוקדי שריפות בשנת 2019. השנה עוד לפני שיא הקיץ כבר החלו שריפות במימדי ענק המאיצות את מצב החירום אקלימי. היקף השריפות השנה כבר עומד על קרוב ל-65 מיליון דונם! מלבד הרס הטבע והסכנה הנשקפת לחיות הבר, העשן שנפלט משריפות הקרקע פולט כמויות עתק של מזהמים – חלקיקים נשימים עדינים, גזים רעילים וגזי חממה עוצמתיים. 

הזיהום שנגרם כתוצאה מפליטות אלו הוא גבוה בהרבה מזיהום תעשייתי. גל השריפות בקיץ 2019 יצר מעטה עשן שנישא עם הרוח על פני שטח בקוטר של 4.5 מיליון קמ״ר בצפון ובמרכז אסיה שיצר איום בריאותי משמעותי לבני האדם וחיות הבר בשטחים אלו. לשריפות בחוג הארקטי ישנה גם השפעה אדירה על פליטות גזי החממה. ביוני 2019,  נפלטו כ- 50 מגה טון של פחמן דו חמצני – יותר מכל הכמות שנפלטה לאורך השנים 2010-2018.  

A Greenpeace Russia team is documenting forest wildfires in the taiga of the Krasnoyarsk region in Siberia. State of emergency has been declared in four Siberian provinces. The intensity of forest fires in the region is not decreasing. The 4.3 million hectare of land burning — an area larger than Denmark — is contributing significantly to climate change. Since the beginning of the year a total of 13.1 million hectares has burned.

מלבד האיום הגדול מעשן השריפות שנגרם כתוצאה מפליטות מזהמים, הן גם מאיצות את הפשרת הקרקעות באזור, תהליך שגורם  אף הוא לכמות אדירה של פליטות גזים מזהמים. חלקיקים מעשן השריפות גם משפיעים על שכבות הקרח והשלג באזור, כך שבמקום שאור השמש יישתקף חזרה הוא סופג את החום שלה וזה תהליך נוסף המאיץ את התחממות הטמפרטורות באזור החוג הארקטי.  

כשהאדמה העשירה בפחמן מעל שכבות הפרמפרוסט בוערת היא מאיצה את תהליך ההפשרה של הפרמפרוסט המשחרר כמויות אדירות של מתאן – גז חממה עוצמתי במיוחד ששיחררו בכמוית כאלו מגביר את אפקט החממה ותהליך התחממות כדור הארץ. 

הקהילה המדעית מזהירה מפני עלייה חדה בשיעורי פחמן דו חמצני שיגבירו את אפקט החממה באטמוספירה ובין היתר תוביל לייבוש אדמת הכבול ולהגדלת תדירות והיקף השריפות בחוג הארקטי, להגברת הרס הטבע ופגיעה בחיות הבר ולהתחממות כדור הארץ. לשלטונות באזורים אלו אין את המשאבים הדרושים על מנת להשתלט על השריפות ומשבר הקורונה רק מחריף את המצב הכלכלי ומרחיק את הפתרון. על מנת להשאיר לנו סיכוי לא לחצות את נק׳ האל חזור של אקלים כדור הארץ חייבים, לעצור ולהשתלט על השריפות המשתוללות בקוטב הצפוני. 

המאמר נכתב על ידי פרופ׳ ג׳ני קיין (אוניברסיטת ת״אֿ)

רשימת מקורות

[1] The Ocean and Cryosphere in a Changing Climate. IPCC special report, Paris  2019..Discussed in  https://www.arctictoday.com/a-new-ipcc-report-details-sweeping-changes-to-oceans-ice-and-the-global-impacts-of-arctic-melt/

https://climate.nasa.gov/climate_resources/164/nasa-studies-an-unusual-arctic-warming-event/

https://www.nasa.gov/topics/earth/features/warmingpoles.htmlhttps://atmosphere.copernicus.eu/copernicus-tracks-effects-arctic-circle-wildfireshttps://public.wmo.int/en/media/news/unprecedented-wildfires-arctic

[1] https://media.greenpeace.org/Share/y5qf238ft532x5p728x4nr202n22b786

[1] ibid[1] See Note 1

https://docs.google.com/document/d/11RkeXq9K1Xko9nyHaqKRb-lFDtlAvNiOVzTgDQwOaIU/edit?ts=5ef8f957 Updated July 2020

[1] https://public.wmo.int/en/media/news/unprecedented-wildfires-arctic

[1] https://atmosphere.copernicus.eu/copernicus-tracks-effects-arctic-circle-wildfireshttps://earthobservatory.nasa.gov/images/145380/arctic-fires-fill-the-skies-with-soot

https://public.wmo.int/en/media/news/unprecedented-wildfires-arctic

https://earthobservatory.nasa.gov/images/145380/arctic-fires-fill-the-skies-with-soot

https://earthobservatory.nasa.gov/images/145380/arctic-fires-fill-the-skies-with-soot[1]https://www.space.com/nasa-investigates-arctic-wildfires-video.html

אני רוצה לעזור