האמן הישראלי אורן פישר השלים את ציור הקיר "זה בידיים שלנו" בגודל של 320 מ"ר בקריית המלאכה בתל אביב במסגרת פרויקט אמנות בינלאומי, "Hope through action" לציון 50 שנות פעילות לארגון הסביבה גרינפיס. במסגרת הפרויקט ציורי קיר ענקיים יופיעו ב-12 מדינות ברחבי העולם, על מנת לשמש כדוגמא לכוחה של קהילה ואמנות רחוב כמקור מעורר השראה לפעולה אקטיביסטית.

צילום: רוני קאופמן

היצירה של פישר, ״זה בידיים שלנו״, מציגה במרכזה כדור ארץ ענק שעבר האנשה ובתוכו ציורים המתארים את מורכבות מצבו הקיומי על ידי שימוש בדימויים וטקסטים המתובלים בהומור אנו מקבלים תמונת ראי לתחלואות העולם בימים אלו: זיהום, מלחמות,השתלטות כוחנית על משאביו על ידי פוליטיקאים וטייקונים כשעננת השחיתות ותאוות הבצע מרחפת מעל הכל וקושרת ביניהם. בחלקה התחתון של היצירה ישנם שורה של אנשים אשר מחזיקים את העולם בידיהם, מעין מחווה לאטלס הכורע תחת עומס היקום, הם מרימים אותו ומונעים את קריסתו.

צילום:רוני קאופמן

"הציור עוסק בלקיחת אחריות, והבנה שלאנשים יש את הכוח לשנות את המציאות במו ידיהם ולעצב את השינוי שהם רוצים שיתקיים בעולם". מסביר פישר תושב שכונת שפירא, דרום תל אביב שנודע בפעילותו האמנותית והחברתית במרחב הציבורי ובחללים הסגורים של גלריות ומוזיאונים בארץ ובעולם. "במקרה הזה לקיחת האחריות עוסקת במשבר האקלים וההתחממות הגלובלית והמטרה היא לעורר מודעות ולקרוא לפעולה משותפת". 

תופעת 'הארטיביזם' מושרשת בארגון גרינפיס שכבר במהלך המסע הראשון שלו לאוקיינוס השקט בשנת 1971, ציירו צוות הפעילים כרזה המשלבת את סמלי האקולוגיה ואת סמלי השלום על המפרש של הספינה "פיליס קורמק" (Phyllis Cormack). הסביר אוצר הפרויקט מטעם גרינפיס, פול ארנשו (Paul Earnshaw) והוסיף: "מאז אותו יום גדלנו לארגון גלובלי, אבל היצירתיות ו'הארטיביזם' שנכחו בקמפיין הראשון הזה היו חלק בלתי נפרד מאיתנו במשך חמישה עשורים של אקטיביזם ברחבי העולם. לציון דרך זו הזמנו אמנים ליצור יצירות חדשות שיעניקו לאנשים תקווה לעתיד ירוק ושליו באמצעות מעשיהם". 

אורן פישר הוא אמן ישראלי ואקטיביסט חברתי. הוא ידוע בפעילותו האמנותית והחברתית אותה הוא מביא לידי ביטוי בפיסול, ציור, וידיאו ואינסטליישן, הן במרחב הציבורי והן בחללי המוזיאונים והגלריות. הוא ממקימי גלריית משונע והבית האדום בת”א. בעקבות זכייתו בפרס הפטיש ביריד צבע טרי לשנת 2019, הציג פישר השנה תערוכת יחיד מקיפה בשם “נשמות” בבית סותבי’ס בתל אביב אשר זכתה להצלחה רבה ולאלפי מבקרים.

גרינפיס הוא ארגון בינלאומי, עצמאי ובלתי תלוי המנהל מאבקים ציבוריים לשמירה והגנה על כדור הארץ וקידום השלום שקם בשנת 1971 ופעיל בישראל משנת 1995. גרינפיס משתמש במחאה ישירה, יצירתית ובלתי אלימה מול מוקדי הכוח על מנת לחשוף בעיות סביבתיות בארץ ובעולם ומקדם פתרונות על מנת להבטיח את היכולת של כדור הארץ שלנו לקיים את מגוון צורות החיים.

הפרויקט הופק בסיוע של "שביל הגרפיטי – סיורים עם יוזמת פרויקט אמנות רחוב"

סוף