Zbuduj swój hotel dla zapylaczy
Wybierz jeden z trzech modeli i stwórz swój pierwszy domek dla dzikich pszczół i innych owadów zapylających!
To proste! Wystarczy, że pobierzesz nasz poradnik i wybierzesz model, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Znajdziesz w nim kilka propozycji – od tych najprostszych, np. na balkon, które z powodzeniem zbudujesz ze swoim dzieckiem, po konstrukcje bardziej skomplikowane, typowo ogrodowe.
Jak zbudować domek dla pszczół?
Nasz poradnik to dokładna instrukcja budowy domków dla pszczół w trzech rozmiarach – od bardzo prostych, „balkonowych”, do wykonania z łatwością nawet z małymi dziećmi, przez średni aż po duży, pięciogwiazdkowy hotel dla zapylaczy, do którego przyda się zmysł majsterkowania i trochę więcej miejsca w ogrodzie. A wszystko z łatwo dostępnych i niedrogich materiałów, w tym materiałów z recyklingu, np. pustych butelek czy opakowań po sokach. Pobierz poradnik „Hotele dla zapylaczy: Zrób to sam” i pomóż owadom zapylającym!
Mapa pszczelich hoteli
W czerwcu 2014 roku w ramach akcji Adoptuj Pszczołę zakończyliśmy projekt budowy 100 hoteli dla dzikich owadów zapylających. Hotelowa sieć objęła Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawę, Wrocław i Zieloną Górę. Hotele zapewnią schronienie pszczołom, trzmielom i innym pożytecznym owadom, które z coraz większym trudem znajdują dla siebie bezpieczną przestrzeń w miastach.
Środki na budowę stu hoteli zebraliśmy we wrześniu 2013 w ramach akcji Adoptuj Pszczołę. Akcję wsparło ponad pięć tysięcy wspaniałych osób. Jest to kolejna odsłona kampanii mającej na celu ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia ich siedlisk.
Na poniższej mapie możesz zobaczyć, gdzie stoją pszczele hotele. Jeśli masz swój własny hotel dla dzikich zapylaczy, dodaj go do mapy! Napisz do nas na adres [email protected], dołącz zdjęcie hotelu, informację o lokalizacji i opiekunie 🙂