Wielkie koncerny będą zaciekle walczyć o jeszcze kilka kolejnych lat zysku ze spalania paliw kopalnych. Musimy równie zdecydowanie stanąć po stronie przyszłości naszej i naszych dzieci i zejść z drogi prowadzącej naszą cywilizację nad urwisko. Wnioski z ustaleń naukowców są niezwykle jasne: możemy powstrzymać katastrofę klimatyczną. To wymaga jednak szybkiego działania i postawienia ambitnych celów. Jeśli ma się nam udać, kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, muszą do 2030 roku zrezygnować ze spalania węgla. Oczywiście musi to iść w parze z rozwojem odnawialnych źródeł energii i podnoszeniem efektywności energetycznej. Polska, Europa i w końcu świat ma w tym zakresie ogromny, wciąż niewykorzystany, potencjał.
Czas sporów o zmianę klimatu już się skończył, nadszedł czas działania.
Grudzień 2019
Trwający kryzys klimatyczny wywiera daleko idące konsekwencje na różnorodność biologiczną mórz i oceanów, a co za tym idzie na całą ludzkość. To wymaga globalnej reakcji politycznej w ciągu najbliższych 12…
Kwiecień 2019
Szybka transformacja energetyczna zapewni zdecydowanie więcej miejsc pracy w energetyce niż powolne odchodzenie od paliw kopalnych – wynika z najnowszej analizy australijskiego think tanku Institute for Sustainable Futures. Działania na…
Listopad 2018
Badanie opinii przeprowadzone w listopadzie 2018 r. na reprezentatywnej próbie Polaków pokazuje, że 69 proc. reposdentów chce odejścia Polski od węgla do 2030 roku i zastąpienie go OZE.
Październik 2018
Briefing na temat specjalnego raportu IPCC o ograniczeniu wzrostu średniej globalnej temperatury do 1,5°C.
Kwiecień 2018
Analiza kosztów zewnętrznych dla rolnictwa i przetwórstwa rolno spożywczego autorstwa dr. Benedykta Peplińskiego z Uniwersytetu przyrodniczego w Poznaniu.
Marzec 2018
Spożycie mięsa i nabiału musi zostać ograniczone o połowę do roku 2050, a wsparcie publiczne powinno być przeznaczane na ekologiczną produkcję zwierzęcą, jeśli chcemy zachować zdrowie i powstrzymać dewastację środowiska…
Grudzień 2017
Ponad 60 proc. przedszkoli położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm, zaś przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli…
Wrzesień 2017
Niemal 230 miliardów zł – tyle bezpośrednio Polacy dopłacili do górnictwa i energetyki opartej na węglu w latach 1990-2016. Wraz z tzw. kosztami zewnętrznymi ukryty rachunek za węgiel wynosi 1…
Lipiec 2016
Polska energetyka węglowa pożera ogromne ilości wody – aż 70% poboru w naszym kraju przypada własnie na tę gałąź przemysłu. To rekord w skali światowej – ujawnia opublikowany w Polsce…
Październik 2015
Z opublikowanej dziś analizy eksperckiej prof. dr. hab. inż. Jana Popczyka, pierwszego prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych, wynika, że budowa pierwszego tylko bloku elektrowni jądrowej ma kosztować 45 mld złotych. Jak…
Wrzesień 2015
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) jawi się jako jedno z głównych rozwiązań, które może przyczynić się do powstrzymania zmian klimatu, zapewniających równocześnie bezpieczeństwo energetyczne świata, w tym Polski. “W…
Kwiecień 2015
Polska potrzebuje energetyki obywatelskiej – systemu, w którym wszyscy zainteresowani mają równe prawa i możliwości opłacalnego produkowania energii ze źródeł odnawialnych i korzystania z niej. Jest ona niezbędnym elementem budowania…
Czerwiec 2014
Według najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez IPSOS , aż 70% Polaków uważa, że najlepszym kierunkiem rozwoju polityki energetycznej kraju jest wsparcie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Kwiecień 2014
Ogólnopanujące przeświadczenie o tanim węglu jest iluzoryczne. Górnictwo i energetyka konwencjonalna korzystają nie tylko z bezpośredniego wsparcia finansowego odnotowywanego w raportach rządowych, ale też ze sprzyjającej im konstrukcji przepisów prawnych,…
Październik 2013
[R]ewolucja energetyczna dla Polski – scenariusz zaopatrzenia Polski w czyste nośniki energii w perspektywie długookresowej
Czerwiec 2013
Raport Greenpeace: Analiza kosztów zdrowotnych emisji zanieczyszczeń z polskiego sektora energetycznego. Czerwiec 2013.
Wrzesień 2011
Liczby nie kłamią! Sprawdź, gdzie szukać taniej energii dla Polski. W świetle wyników niniejszej pracy, brak odpowiedniego uwzględnienia rozwoju morskich farm wiatrowych w polityce energetycznej Polski stanowi wręcz niezrozumiałe marnowanie…