“Iba chcem, aby moje deti žili v bezpečnom a zdravom svete a zdravom životnom prostredí,“ hovorí Dorota Osvaldová, matka dvojročného Olivera. Na jeseň 2019 sa zúčastnila bratislavského pochodu rodičov, ktorí tak vyjadrovali podporu študentským štrajkom za klímu.

Nielen na Slovensku, no i po celom svete ľudia mládež veľakrát častovali – načo protestujú, nech sa radšej učia, aby klimatickú krízu o 30 rokov vyriešili. „My sme na námietky, prečo nesedia v škole, vytvorili silný argument – aj rodičia chcú zmenu! Akonáhle príde, radi pošleme deti späť do lavíc. Lenže nič také sa nedeje, a preto musia aj matky demonštrovať. Musíme demonštrovať a podporovať študentov, aby politici začali robiť rozhodnutia vedúce k zastaveniu alebo spomaleniu klimatickej zmeny,“ opisuje začiatky vzniku Znepokojených matiek, zoskupenia angažovaných žien, jeho aktívna členka Dorota.

Dorota Osvaldová, Znepokojené matky

O rodičovských pochodoch za klímu sa lekárka Anna Kšírová dozvedela na veľkonočné sviatky. „Päť rokov sme zažili v Česku hrozné obdobia súch. Vedela som, že to je zlé a vôbec nik o tom nehovoril. Prišlo mi to neuveriteľné – že sa rútime do tak veľkého problému, ale nikto to nerieši,“ hovorí Anna o prežívanej úzkosti. Keď zistila, že existuje „jej“ skupina – angažovaní rodičia, ktorí bojujú za klímu – nezaváhala. „Dalo mi to pocit, že teraz sa môžem zapojiť. Urobili sme demonštráciu a vypálila veľmi dobre,“ vraví Anna o začiatkoch Rodičov za klímu Liberec . O istý čas neskôr sa na ňu obrátila známa – tiež doktorka, ktorá hľadala podporu u ďalších lekárov v šírení informácii týkajúcich sa klimatickej krízy a jej dopadov na zdravie ľudí. „Mala som veľkú radosť, že aj moja profesijná skupina chce podporiť štrajky za klímu,“ pokračuje Anna o iniciatíve Lekári za budúcnosť.

Anna Kšírová, Rodiče za klima a Lékaři za budoucnost

Blokády ministerstiev

Členky hnutia Znepokojené matky majú od svojho vzniku za sebou už niekoľko akcií. Minulý rok napiekli a naschvál nechali prihorieť medovníky, ktoré rozdávali politickým stranám s výzvou, aby oni nespálili budúcnosť ich detí svojou nečinnosťou. „Veľa strán sa s nami aj stretlo a diskutovalo o tom, ako by mal ich volebný program smerovať k zastaveniu klimatickej zmeny. Ale po voľbách skutek-utek,“ opisuje skúsenosť aktivistka Dorota.

V októbri sa aj Znepokojené matky pridali k medzinárodným aktivitám Climate Care Uprising. Na Slovensku však neboli samé. Spolu s organizáciami Greenpeace Slovensko, Bod obratu, Študenti bez mena, Extinction Rebellion Slovensko blokovali 5 ministerstiev a Úrad vlády. Žiadali podporu ambicióznejších klimatických cieľov v nadchádzajúcom hlasovaní Európskej komisie a upozorňovali na potrebu dôslednejšiej ochrany klímy a biodiverzity.

„Pre mnohé z nás to bola prvá skúsenosť s priamou akciou. Vychovávali nás, že máme byť dobré, poslušné, pritakávať všetkému a nebyť počuť. My tieto stereotypy však obraciame.  Vidieť matky v tak neštandardnej situácii, ako blokujú ministerstvo financií detskou postieľkou, tak si ľudia pomyslia, že to sme už na tom asi fakt zle,“ s úsmevom hovorí Dorota. Cieľom akcie bolo poukázať na to, že klimatická kríza sa netýka len rezortu životného prostredia, no je prierezovým a komplexným problémom pre celú spoločnosť a mala by sa rozoberať z rôznych uhlov.

Blokáda Ministerstva financií, Znepokojené matky, foto: Michal Burza

Aj v Prahe sa začiatkom decembra sa odohral podobný happening inšpirovaný blokádou slovenských ministerstiev. Okrem environmentálnych iniciatív boli súčasťou akcie aj  ľudskoprávnych organizácií ako Amnesty International, Nesehnutí. Pred Ministerstvom zdravotníctva ČR stála za Lekárov pre Budúcnosť aj Anna. „To, ako na Slovensku funguje spájanie iniciatív považujem za veľmi cenné a inšpiratívne. Klíma je otázkou aj zdravotníkov, pretože zdravotné dopady na človeka sú neopísateľné a hrozne málo sa k tomu ozývame,“ vysvetľuje lekárka Anna z Liberca. Stále vyššie teploty prinášajú väčšie riziká kolapsov či srdcových príhod, ale aj problémy s krátkodobou pamäťou. Znečistenie ovzdušia v mestách spôsobuje častejšie komplikácie s dýchacími cestami, astmu či alergie.

Protest pre Ministerstvom zdravotníctva ČR, Lékaři za budoucnost, foto: Barbora Sommers

Čím pestrejšie sú aktivistické hnutia, tým lepšie pre klímu

Pre Annu bola blokáda pred ministerstvami príjemná. „Bolo strašne super vidieť to množstvo ľudí, ako aj to, že i malá iniciatíva združujúca istú profesiu môže byť partnerom tým veľkým. Klimatickí aktéri v regiónoch, ktorí nepôsobia vo veľkých mestách, sú veľmi špecifické hnutie. Človek si často príde ako mimozemšťan, pretože prináša tému klimatickej zmeny, ktorá v regióne veľmi nerezonuje. Preto sa často lokálni aktivisti a aktivisti môžu cítiť osamelo a mimo diania, no napriek tomu sú veľmi dôležití,“ upozorňuje Anna.

Obe aktivistky sa zhodujú, že rozmanitosť v environmentálnych hnutiach je veľmi dôležitá. Obzvlášť v stredo-východnom regióne Európy, kde angažovanosť v klimatických hnutiach nie je tak populárna ako v západných krajinách.

Problematika ochrany životného prostredia a biodiverzity bola súčasťou života a myslenia oboch žien už od mlada. Potreba riešení a tlak na kompetentných sa pre obe zvýšil  po tom, čo sa stali matkami.

„Keď uvažuješ sám o sebe, hovoríš si, že to zvládneš. Máš zázemie, finančné prostriedky. No s dieťaťom sa to prevráti naruby. Príde mi to nespravodlivé voči budúcim generáciám. Práve preto je pre mňa dôležité angažovať sa,“ hovorí Dorota zo Znepokojených matiek.

“Myslím si, že skupiny by mali byť čo najpestrejšie, lebo len tak máme šancu osloviť širokú verejnosť,“ hovorí Anna. Spomína na prípad, keď niektoré aktivistky z Rodičov za klímu vyšli na ulicu, spievali a popri tom zbierali podpisy pod petíciu. Anne najprv pochybovala o tom, že to bude fungovať, ale nakoniec sa ukázalo, že to ide. „Bolo to pre mňa poučenie, že hnutie môže hovoriť rôznymi jazykmi,“ vysvetľuje Anna.

„Čím pestrejšie, tým lepšie pre nás a pre klímu,“ podčiarkuje tvrdenia Dorota.

1. protest hnutia Rodiče za klima, foto: Martin Koubek

Zapojte sa

Aktivizmus v sebe nesie hlboké uspokojenie priestor na prehodnocovanie predsudkov.  “Myslím, že aktivizmus môže človeku otvoriť myseľ a lepšie prijať seba samého,“ hovorí Anna. Dorota vďaka angažovaniu sa našla osoby, s ktorými sa cíti dobre a môže s nimi diskutovať o záujmoch. Spolu s ďalšími matkami tak na stretnutiach iniciatívy preberajú aj rôzne témy týkajúce sa rodičovstva. “Ak by som mohla niečo odkázať ľuďom – zapojte sa. Už nemôžeme byť neutrálni. Dochádzajú nám sily. Potrebujeme čo najviac ľudí na svoju stranu. Stojíme proti gigantovi, čo má peniaze, odborníkov i politickú moc. Oproti nemu stoja matky s kočíkmi. Potrebujeme tisíce kočíkov,“ uzatvára Dorota.

Chcete byť súčasťou hnutia?
Inšpiroval vás tento príbeh Doroty a Anny? Neváhajte a staňte sa súčasťou aktivistického hnutia aj vy. 

Ak sa chcete pridať k Znepokojeným matkám, stačí im napísať na ich Facebooku, Instagrame alebo poslať email na [email protected].

Ak máte záujem pridať sa k hnutiu Lékaři za budoucnost, stačí ak im napíšete na ich Facebooku alebo pošlete email na [email protected].