Na začiatku tohto roku mi telefonoval kolega, že malá komunita žijúca na maďarskom vidieku ďaleko od uponáhľaných ulíc Budapešti, potrebuje pomoc. Luteránska organizácia práve spustila svoj projekt na podporu ľudí so zdravotným postihnutím či na invalidnom dôchodku, ktorý by tejto skupine s obmedzenými možnosťami pracovného uplatnenia v Maďarsku mal vytvoriť pracovné miesta. Rozhodli sme sa spojiť sily a pomôcť im.

Obrázok: Protest proti novému zákonu zameranému na akadémie a mimovládne organizácie. 9. apríl, 2017.

Spoločne s Greenpeace Maďarsko plánujeme vytvoriť dostupnú ekologickú záhradu na pozemkoch v centre a spojiť ju s úžasnou sieťou ekologických farmárov, ktorú sme vytvorili naprieč celou krajinou. Naši podporovatelia nám pomôžu zabezpečiť organické rastliny a materiály potrebné k rastu našej záhrady. Už čoskoro to bude viac ako stovka ľudí s neľahkým osudom, ktorá pomáha pestovať organickú potravu a rozširovať vedomie o udržateľnej akrogultúre po celej krajine.

Toto je Maďarsko, ktoré milujem, a na ktoré som hrdá – ambiciózne, inkluzívne a s chuťou pomáhať. Chcem, aby naše deti vyrastali v spoločnosti, ktorá ma dostatočnú guráž podniknúť kroky na ochranu svojich práv. V spoločnosti, ktorá ssa nebojí rozprávať nahlas o tom, v čo verí. Každý deň sa menšie či väčšie občianske organizácie podieľajú na tom, aby bola naša krajina bezpečnejším, čistejším a ekonomicky príťažlivejším miestom. Toto všetko je však ohrozené v prípade, ak sa terajšia vláda rozhodne pokračovať v smere, ktorý si nastavila.

Obrázok: 70 tisíc ľudí na pochode v Budapešti, hlavnom meste Maďarska. 9. apríl, 2017.

V parlamente predstavili nový zákon, ktorý sa snaží zdiskreditovať, zastrašiť a podkopať schopnosť mimovládnych organizácií hovoriť za svoje práva a bojovať za vzduch, vodu, jedlo a prírodu, od ktorej sme všetci závislí. Zákon vo svojej podstate označuje akúkoľvek skupinu, ktorá dostáva určité množstvo finančného obnosu od podporovateľov mimo Maďarska za „zahraničných agentov“ a potenciálne ich spája s práčkami peňazí či dokonca s teroristami.

Snaha stigmatizovať tieto organizácie by viedla k ďalšej zbytočnej administratívnej záťaži. Už teraz sme ohľadne svojich financií a ich zdrojovúplne transparentní. Takýto zákon by však mohol umlčať stovky dôveryhodných organizácií a uviesť do omylu státisíce ľudí, ktorým slúžime.

Obrázok: Protestujúci v Budapešti. 9. apríl, 2017.

Ak ste podporovatelom Greenpeace viete, že sme ochotní postaviť sa proti vládam a korporáciám, ktoré ohrozujú naše ovzdušie, vodu a pôdu. Vyjadrovanie sa k veciam na ktorých záleží, je dôležitou súčasťou existencie v slobodnej spoločnosti. Boj za životné prostredie a podpora zraniteľných ľudí je veľkou časťou toho, čo prinášame do komunít po celej zemi a práve to je dôvodom, prečo nás milióny ľudí finančne podporujú. Madarská vláda však signalizuje, že chce oslabiť niektoré občianské organizácie, ktoré pracujú najmä pre blaho ľudí a planéty.

Obrázok: Katalin Rodics, prehovárajúca k zástupom protenstantov. 9. apríl, 2017.

Viac ako 70 tisíc ľudí sa zhromaždilo pred budovou parlamentu a rozhodlo sa brániť naše právo hovoriť a slobodne myslieť. Prišli podporiť naše komunity, ktoré chcú naďalej existovať bez strachu, zastrašovania či podozrevania. Stoja tu medzi nami rôzne skupiny zo všetkých oblastí života – matky, otcovia, sestry, bratia, študenti, učitelia i aktivisti.

Vďaka možnosti vystúpiť na javisko a prehovoriť sa cítim pokornejšia a odhodlanejšia ako kedykoľvek predtým. Nikdy sa nevzdáme brániť naše univerzity, naše organizácie a našu slobodnú spoločnosť. Spolu tu stojíme za zelenší a mierumilovnejší svet. A ľudia po celom svete stoja s nami.

Obrázok: Budapešť, Maďarsko. 9. apríl 2017.

Katalin Rodics je agrokultúrnou kampanierkou pre Greenpeace Maďarsko. Je to matka troch detí a babka piatich vnúčat, ktorá už viac ako 40 rokov pracuje pre čistejšiu a zdravšiu planétu, aby bola bezpečnejším a lepším miestom pre všetky jej deti.

Za preklad ďakujeme nášmu dobrovoľníkovi Gabrielovi Švecovi.

 

 

Komentáre

Nechaj svoju odpoveď

The following GDPR rules must be read and accepted:
Tento formulár zaznamená tvoje meno, email a obsah, aby sme mohli sledovať komentáre na stránke. Pre viac informácií si pozri Ochranu osobných údajov, kde nájdeš viac informácií o tom, ako nakladáme s tvojimi údajmi.