Členovia a členky výboru pre životné prostredie Európskeho parlamentu sa rozhodli podporiť výraznejšie zníženie emisií EÚ do roku 2030 a tým zlepšiť naše vyhliadky na odvrátenie katastrofických následkov klimatickej krízy.

Europoslanci dnes podporili zvýšenie cieľa znižovania emisií do roku 2030 na 60 % (oproti hodnotám z roku 1990), z terajších 40 %. Aj napriek tomu, že vedecký výskum hovorí o potrebe 65 % zníženia, toto rozhodnutie nás posúva o jeden krok bližšie k dosiahnutiu hlavného cieľa Parížskej dohody, ktorým je zastavenie globálneho otepľovania na 1,5 °C. Výbor taktiež podporil vznik nezávislého vedeckého orgánu, ktorý bude monitorovať kroky EÚ pri dosahovaní klimatických cieľov a tiež zrušenie všetkých dotácií do fosílnych palív najneskôr do roku 2025.

“Toto rozhodnutie je prvým náznakom toho, že európski politici už neprichádzajú na rokovania len s tým, čo je politicky priechodné, ale začínajú upravovať svoje návrhy podľa vedecky podložených dáta. To isté platí aj pre termín zrušenia všetkých dotácií do fosílnych palív, ktorý mal prísť omnoho skôr, no jeho presadenie nám výrazne pomôže obmedziť moc fosílneho biznisu a automobilového priemyslu nad klimatickými politikami. Sú to povzbudzujúce správy, no cesta k tomu, aby sme sa vyhli najhorším dopadom klimatickej krízy sa len začala. Je nevyhnutné, aby sa znečisťovateľom postavili všetky inštitúcie Európskej únie a všetky členské štáty.” uviedol Pavol Fábry, koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko.

Výbor pre životné prostredie taktiež podporil:

  1. Aby uhlíková neutralita v roku 2050 bola záväzná pre všetky členské štáty EÚ.
  2. Uloženie povinnosti Európskej komisii, aby predložila klimatické ciele aj pre rok 2040.
  3. Vznik Európskej vedeckej rady pre klimatickú zmenu, ktorá by dohliadala na európske politiky v oblasti klímy, vrátane cieľov.
  4. Zastavenie priamych a nepriamych dotácií do fosílnych palív v celej EÚ a vo všetkých členských štátoch a povinnosť Európskej komisie predložiť každoročne správu o verejných výdavkoch, ktoré nespadajú pod taxonómiu zelených investícií EÚ.

Európsky parlament v týchto dňoch rokuje o návrhu Klimatického zákona Európskej komisie. Greta Thunberg a mládežnícke klimatické hnutia označili návrh EK za kapituláciu, najmä kvôli zlyhaniu stanoviť krátkodobé ciele v súlade s odporúčaniami z vedeckých výskumov. O aktualizácii klimatických cieľov do roku 2030 budú neskôr na jeseň hlasovať aj členské štáty.

“Po Európskom parlamente bude rada na členských štátoch. Keďže tri zo štyroch koaličných strán pred voľbami prisľúbili podporiť zníženie emisií až o 65 % do roku 2030, očakávame, že svoje sľuby dodržia a Slovensko podporí ten najambicióznejší návrh na stole. My už naozaj nemáme čas na nesplnené sľuby. Dôsledky klimatickej krízy pociťujeme už dnes, či už vo forme silných prívalových dažďov, sucha alebo horúčav. Je čas konať,” dodala Katarína Juríková, programová riaditeľka Greenpeace Slovensko.