Podľa Greenpeace ide o moment hrdosti a nádeje. Najnovšia pobočka Greenpeace v Kyjeve sa zameria na boj so zločinmi proti prírode a na zelenú rekonštrukciu. 

Greenpeace Stredná a východná Európa dnes oficiálne otvára novú kanceláriu v Kyjeve na Ukrajine. Globálna environmentálna sieť spolupracuje so spojencami v tejto krajine od počiatku invázie Ruska na Ukrajinu v roku 2022 a teraz oficiálne rozšíri svoje pobočky s cieľom urýchliť prácu na projektoch zelenej obnovy Ukrajiny, ako aj vyšetrovanie vojnových zločinov proti životnému prostrediu v dôsledku ruskej invázie. Greenpeace bude tiež naďalej pozorne sledovať bezpečnostné obavy a úroveň radiácie v okolí ukrajinských jadrových elektrární. 

Podľa riaditeľky kancelárie Greenpeace Ukrajina Natalie Gozak si ľudia na Ukrajine zaslúžia silnú a živú prítomnosť organizácie Greenpeace, ktorá bude podporovať aktivizmus a demokratické hodnoty tvárou v tvár vojne. “V záujme bezpečnosti a ochrany národa musí Ukrajina presadzovať prechod od fosílnych palív. Naším poslaním je pomôcť Ukrajine obnoviť sociálnu infraštruktúru udržateľným spôsobom a využiť čistú energiu solárnych panelov a veterných turbín. Tieto riešenia nie sú len ekologické – sú cestou k odolnej a udržateľnej budúcnosti Ukrajiny,“ dodala. 

Otvorenie kancelárie je ďalším míľnikom v práci Greenpeace na Ukrajine. Hneď ako sa začala vojna, susedné pobočky Greenpeace v strednej a východnej Európe – Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko – sa zapojili do humanitárnej práce, podporovali spojencov a utečencov. V spolupráci s miestnymi environmentálnymi organizáciami Greenpeace už zdokumentoval vojnovú devastáciu životného prostredia, vrátane zničenia priehrady Kachovka, podrobne preskúmal krízy v Černobyle a Záporožskej jadrovej elektrárni a realizovala prvé ekologické projekty obnovy. 

Výkonný riaditeľ Greenpeace stredná a východná Európa, ktorého súčasťou sa stáva aj nová ukrajinská pobočka, Alexander Egit, očakáva, že v najbližších rokoch Európska únia a ďalšie štáty investujú do obnovy Ukrajiny miliardy eur: “Chceme sa uistiť, že Ukrajina bude obnovená ekologickejším a odolnejším spôsobom a pre túto prácu je prísna finančná nezávislosť Greenpeace od štátneho alebo korporátneho financovania kľúčovým predpokladom. Naším cieľom je podporiť obnovu pomocou decentralizovanej obnoviteľnej energie pre nezávislú, modernú a zelenú Ukrajinu – teraz aj po vojne.“ 

Ruská invázia na Ukrajinu mala obrovský vplyv na energetiku, potraviny, financie, biodiverzitu, obchod, jadrovú bezpečnosť, klímu a geopolitiku, na čo organizácie Greenpeace na celom svete reagovali rozsiahlymi zmenami vo svojich kampaniach. Ukrajinská kancelária Greenpeace je tiež strategicky úzko prepojená s celosvetovou sieťou Greenpeace – ukončenie závislosti od fosílnych palív, obnova prírody a poukazovanie na nebezpečenstvá jadrovej energie sú strategickými základnými kameňmi práce Greenpeace na celom svete. 

Výkonný riaditeľ Greenpeace International Mads Christensen uvedol: „Som hlboko dojatý, plný nádeje a neuveriteľne hrdý na tím Greenpeace Ukrajina a na všetkých, ktorí sa podieľali na zriadení tejto novej kancelárie Greenpeace za takýchto ťažkých okolností. Naše úsilie na Ukrajine už ukazuje, ako môže obnoviteľná energia pomôcť udržať školy a nemocnice s energiou aj uprostred hrôz vojny. To je však len začiatok. Vďaka novej kancelárii v Kyjeve bude Greenpeace spolupracovať s odvážnymi Ukrajincami na budovaní zelenej a bezpečnej Ukrajiny. Spolu si lepšiu budúcnosť nielen predstavujeme – my ju aj vytvárame.“