
50 let Greenpeacea
Že več kot petdeset let se na vseh celinah in v vseh oceanih borimo proti centrom moči, opazujemo, blokiramo pot uničevanju okolja. Raziskujemo in dokumentiramo onesnaževanje okolja in okoljske zločine. Izvajamo znanstvene raziskave, sprožamo sodne spore in lobiramo. Dosegli smo veliko zmag in se iz naših porazov marsikaj naučili.
»Ekologija. Pozanimaj se. Tudi ti si zraven.«
– Sporočilo na oglasnih panojih, ki jih je naročil Ben Metcalfe, prvi predsednik Greenpeacea
»Pa naj bo green peace (»zeleni mir«)!« je bilo prvič izrečeno leta 1970 v Vancouvru. Bil je le nedolžen odgovor na tedanji običajni hipijevski pozdrav »Peace« (»Mir«). Izrečen je bil ob koncu sestanka Odbora »Ne ustvarite vala« (Don’t Make a Wave Committee), kjer so se tik pred tem odločili, da bodo z jadrnico odpluli na otok Amčitka in s tem izrazili nasprotovanje ameriškim preizkusom jedrskega orožja.
Niso imeli jadrnice, denarja, da bi jo kupili, pa tudi jadralskega znanja ne!
Naslednjega leta, 15. septembra 1971, je jadrnica Phyllis Cormack, z zastavo Greenpeacea, razobešeno čez ladijski most, zapustila Vancouver in odplula na Amčitko, odločena, da »se sooči z bombo«. Še vedno ni bilo gotovo, ali bodo zbrana sredstva zadoščala in ali ima posadka dovolj znanja.
Jadrnica »Greenpeace« ni nikoli prispela na cilj in 6. novembra so oblasti aktivirale podzemno jedrsko bombo, ki je razdejala otok, odprla razpoke in v okolje spustila smrtonosno radioaktivno sevanje.
Obenem pa je v kolektivni zavesti ljudi eksplodirala tudi prva izmed mnogih »miselnih bomb« – idej, ki so tako močne, da spremenijo način razmišljanja. Pogum in dobro komuniciranje ekipe sta sprožila močno nasprotovanje nadaljnjim testiranjem, in pri vsemogočni Komisiji za jedrsko energijo ZDA so neradi napovedali, da bodo »zaradi političnih in drugih razlogov« opustili preizkuse na Amčatki. Neverjetna zmaga za tiste, ki so si drznili, da jim je mar, in jim je bilo dovolj mar, da so si drznili!
50 let sprememb
Ta začetna kombinacija miru in okoljevarstva – Greenpeace – je imela močan učinek, in organizacija je rasla ter ima za sabo nešteto kampanj za varnejšo in bolj pravično prihodnost. Danes so Greenpeaceove organizacije prisotne že v 57 državah, njihovo število pa še vedno narašča. V njih dela tisoče zaposlenih, imajo več deset tisoč prostovoljcev in več deset milijonov podpornikov.
Vse naštete družijo skupne vrednote in poslanstvo: zagotoviti sposobnost planeta, da omogoča življenje v vsej svoji raznolikosti. Prevzemamo osebno odgovornost in delujemo miroljubno. Neodvisni smo od tistih, ki jih želimo spremeniti, ne sprejemamo denarja od držav ali korporacij. Prizadevamo si za reševanje problemov, ki jim nasprotujemo in jih razkrivamo.
Že več kot petdeset let se na vseh celinah in v vseh oceanih z resnico borimo proti centrom moči, opazujemo, ustavljamo, blokiramo pot uničevanju okolja. Raziskovali in dokumentirali smo onesnaževanje okolja in okoljske zločine. Izvajali smo znanstvene raziskave, sprožali sodne spore in lobirali. Dosegli smo veliko zmag in se iz naših porazov marsikaj naučili.
V času, ko obeležujemo in praznujemo 50 letnico prve plovbe Greenpeacea, se boleče zavedamo bližajočega se neurja nepravičnosti, pohlepa in korupcije, pospešenega uničevanja naravnih habitatov in poglabljanja okoljske krize. Iz preteklosti se učimo, kako se soočiti s prihodnostjo. Praznujemo strast in predanost vseh, ki omogočajo obstoj Greenpeacea.
»Neverjetno je, kaj lahko doseže nekaj ljudi, ki sedijo okoli kuhinjske mize.«
– Dorothy Stowe, ustanovna članica Greenpeacea
Greenpeaceove zgodbe
Danes, sredi pandemije, smo dobili opomin, da »nihče ni varen, dokler nismo varni vsi«. Ob razmišljanju o začetnem združevanju okoljevarstva in mirovništva moramo razumeti, da smo del narave in ne ločeni od nje. Delovati moramo na podlagi zavedanja, da »nobena vrsta ni varna, dokler niso varne vse vrste«. Moramo ne zgolj živeti v okviru planetarnih omejitev, temveč tudi zagotoviti, da bodo lahko uspevale vse oblike življenja.
Skupaj se borimo naprej, ker nam je mar.
Naš boj nadaljujemo, ker v naših srcih, sanjah in domišljiji vemo, da je boljši svet mogoč. Naš boj nadaljujemo, ker se zavedamo, da so nam rešitve za težave, s katerimi se sooča svet, na voljo in pri roki. Vemo, da se nahajajo v starih zgodbah in starodavnih modrostih, v skrbi za avtohtone skupnosti, da so v novih tehnologijah in ustvarjalnih urbanih skupnostih. Vemo, da se lahko v času trenutnih motenj na upanje včasih gleda kot na pogum. Vemo pa tudi, da v času motenj ideje, ki so se prej zdele nemogoče, nenadoma postanejo mogoče.
Na tem mestu vas vabimo, da raziščete naš »zemljevid zgodb«, spoznate naše številne ustanovitelje, preberete naše zgodbe ter izveste več o ključnih kampanjah, porazih in zmagah.
Zelo radi pa bi slišali tudi vaše zgodbe. Imate zgodbo, povezano z Greenpeaceom, izkušnjo, navdih, opozorilo ali fotografijo, ki bi jo radi delili z nami in s celotno skupnostjo? Tudi za to imamo zemljevid oziroma knjigo gostov.
Predvsem pa vas vabimo, da ukrepate, tako da bomo lahko skupaj prispevali svoj delež pri ustvarjanju varnejše, pravične prihodnosti za vse oblike življenja na našem čudovitem planetu.