Pariška mednarodna podnebna konferenca (COP 21)

Po mesecih sestankov in pogajanj je pariški podnebni vrh pred nami – priložnost, da svetovni voditelji dosežejo dogovor, ki nas bo usmeril na pot k 100 % obnovljive energije do leta 2050 za vse. Če se to zgodi, bomo naredili pomemben korak proti svetu, ki ga napaja varnejša, cenejša in dostopnejša energija za vse, kjer sta tudi zrak in voda čistejša in kjer se bomo izognili najbolj uničujočim posledicam podnebnih sprememb.

Srečanje v Parizu je le eden izmed mejnikov, četudi pomemben, na pravični in vključujoči poti v svet, ki ga bo napajala 100 % obnovljiva energija, s čimer bi ohranili dvig globalne temperature pod 1.5 °C. Greenpeace pričakuje da bo pariški dogovor vseboval naslednje ključne točke:

  • ambiciozen dolgoročni cilj: zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida na ničelno raven do leta 2050 s postopnim opuščanjem fosilnih goriv in s pravičnim prehodom na 100% obnovljive vire energije, brez lažnih rešitev;
  • ambicioznejši kratkoročni ukrepi: zaveze se morajo pregledovati in izboljševati v petletnih ciklih z začetkom takoj po pariški konferenci;
  • močne zaveze na področju prilagajanja, financiranja in reševanja izgub in škode;
  • pravno zavezujoč dogovor;
  • preglednost za zagotovitev izvajanja;
  • umik subvencij in investicij stran od fosilnih goriv;
  • varstvo gozdov;
  • znižanje emisij pred letom 2020.

Kaže se veliko obetajočih znakov, da se prehod na obnovljivo energijo že začenja. Obseg obnovljivih virov energije, ki globalno gledano že zagotavljajo 22 % električne energije (2013), zaradi vse manjših stroškov in tehnološkega napredka, hitro narašča. Greenpeace je septembra objavil prelomno poročilo – “Energy [R]evolution scenario” – s katerim je pokazal, da je ob pravilnih političnih odločitvah 100% obnovljiva  energija dosegljiva in stroškovno učinkovita. V zadnjem letu pa smo bili sicer priča spodbudnim novicam po svetu: ustavitev projekta Keystone XL, okrožnica Papeža, odločitev vlade kanadske province Alberta o zmanjševanju obsega črpališč nafte iz butamenskega peska,kitajski načrti za zmanjševanje porabe premoga, številne načrti evropskih vlad po zaustavitvi uporabe premoga v naslednjih 10-20 letih ter umik naftnih velikanov kot sta Shell in Statoil iz delov Arktike.

Mag. Nina Štros, vodja Greenpeacea v Sloveniji, je začetek podnebnega vrha komentirala:

Podnebna konferenca v Parizu vsekakor ne bo z zamahom čarobne paličice razrešila vseh težav, ki spremljajo ta proces, je pa vsekakor pomemben mejnik v doseganju pravičnega prehoda k 100% obnovljivi energiji. Morda pomembneje kot sam pariški vrh so torej meseci in leta, ki mu bodo sledili. Pospešen prehod k obnovljivi energiji bomo dosegli le, če se oblikuje močno globalno gibanje, ki bo pritisnilo na politike, da končajo obdobje fosilnih goriv. Hkrati pa velja poudariti, da nujnost opuščanja fosilnih goriv ne sme voditi k t.i. lažnim rešitvam in renesansi jedrske energije. Karkoli bi jedrska energija teoretično lahko prispevala, naredi to v premajhni meri, prepozno in s prevelimi storški.

Pred začetkom srečanja bodo politikom jasno sporočilo poslali zaskrbljeni državljani po celem svetu. Žal so največji predvideni shod v Parizu zaradi zadnjih dogodkov morali odpovedati, a shodi državljanov bodo zaznamovali stotine drugih mest po vsem svetu. Vpričo napadov v Parizu in v mnogih drugih krajev lahko ljudje po celem svetu stopijo skupaj in izrazi svoje vero v deljen svet in humanost. Iz Pariza se tako center dogajanja seli v tisoče mest po celem svetu, ki bodo v nedeljo, 29. novembra, gostila na svojih ulicah shode za podnebje. Na tem zemljevidu javne mobilizacije bo tudi Ljubljana, kjer se bo shod odvil na Kongresnem trgu, s pričetkom ob 11. uri.

Celotna vsebina Greenpeacovih pričakovanj pred začetkom pariškega podnebnega vrha je dostopna na naši spletni strani, sporočilu za javnost pa prilagamo tudi “brifing” “Jedrska energija in podnebne spremembe” (v angleškem jeziku).


 Dodatna gradiva (briefing-i):

Jedrska energija in podnebne spremembe (ang. Nuclear Power and Climate Change)

Pariška vizija – 100% čista obnovljiva energija za vse


 Več informacij:

Katja Huš, odnosi z javnostmi, Greenpeace CEE v Sloveniji, [email protected], +386 40 981 621.

Nina Štros, vodja Greenpeace CEE v Sloveniji, [email protected], +386 40 871 530.

 

Sporočilo za javnost je dostopno tudi v pdf obliki.