Bugün Dünya Okyanus Günü.

Mavi balinalar, penguenler, vatozlar, orkalar, denizayıları ve daha birçok eşsiz canlıya ev sahipliği yapan uçsuz bucaksız mavi yuvamız. Denizlerimiz…

Endüstriyel balıkçılık, plastik kirliliği ve derin deniz madenciliği gibi yıkıcı insan faaliyetleri karşısında savunmasız olan okyanuslarımızı korumamız şart. Bunun için dünya genelinde bir kampanya yürütüyor ve Birleşmiş Milletler’den güçlü bir küresel okyanus anlaşması talep ediyoruz.

Şimdi sen de imza ver, insan faaliyetlerine kapalı okyanus koruma alanları oluşturulsun.

Marmara’da başlayıp Ege ve Karadeniz’i de etkisi altına alan müsilaj tehlikesi denizlerimiz için acil önlemler almamız gerektiğini bize gösterdi. Okyanusları korumayı başarabilirsek bu bize denizlerimizi korumamız için de ilham verebilir. Akdeniz dünya okyanus alanının %1’inden daha azını oluşturmasına rağmen, bilinen deniz türlerinin yaklaşık %8’ini barındırıyor ve bu da onu biyolojik olarak zengin kılıyor. 

İmza ver, insan faaliyetlerine kapalı okyanus koruma alanları oluşturulsun, gezegenimiz için birlikte tarih yazalım.

Greenpeace’in dünyanın her yerinde yaptığı “Okyanusları Koru” çağrısına okyanuslara direkt kıyısı olmamasına rağmen en çok katılım ve destek gösteren ülkelerden biri de Türkiye oldu. İşte “Okyanusları Koru” kampanyamıza en çok imza verenlerin yaşadığı ilk 10 ülke.

  1.  Brezilya 432,942
  2. Avusturya 414,016
  3. Fransa 336,199
  4. Birleşik Krallık 332,395
  5. Almanya 324,126
  6. İtalya 247,599
  7. Meksika 210,292
  8. Arjantin 157,285
  9. Türkiye 124,643
  10. ABD 116,777

Okyanuslarda yaşayan milyonlarca canlının hayatını koruma altına alabilir ve gezegenimiz için birlikte tarih yazabiliriz. Dünya Okyanus Günün kutlu olsun! 🐳  🦑 🐋  🦀 🌊


Denizlerimizi tehdit eden birçok sorun var. İklim krizi, plastik kirliliği, atık boşaltımı, petrol kirliliği, deniz kıyısı kentsel betonlaşma ve daha birçoğu. Müsilaj krizine karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eylem planını açıkladı. Konuyu yakından takip ediyoruz. Şimdi sen de anketimize katılarak denizlerimizi tehdit eden en büyük sorun nedir görüşlerini paylaşarak araştırmamıza destek olabilirsin. Greenpeace Anket: Denizlerimizi tehdit eden en büyük sorun nedir?