Bugüne kadar Greenpeace’i hep okudun, gördün, izledin. Şimdi ise sana sesimizi duyurmak istedik ve podcast yayınına başladık. 

Podcast dediğimiz aslında basitçe yeni nesil dijital radyo. Yükselen bir trend ve birçok kişi bilgi edinme ve vakit geçirme araçlarından biri olarak podcaste giderek daha çok yöneliyor. Artık Türkiye’de de yüz binlerce kişi podcast dinliyor, dinleyici sayısı ise giderek yükseliyor. 

Ne anlatıyoruz?

Greenpeace Akdeniz olarak biz de bir çevre podcasti yapmaya başladık: Greenpeace Akdeniz Podcast. Gezegenimizi ilgilendiren konuları, iklim krizini, çevre mücadelesini konuşmak istedik. Her hafta bir konukla çevre gündemini oluşturan konuları ve insan hikayeleri anlatmaya başladık. 

Greenpeace Akdeniz Podcast hikayeler anlattığımız bir platform. Hayalgücüne hitap ediyor çünkü podcast ile hayal kurmak arasında bir ilişki var. 

Podcast vasıtasıyla hikaye anlatmak istediğimiz için didaktik olmak istemedik. Kendimizi anlatmaktan çok bireyleri dinlemek istedik. Çevre mücadelesi ve çevre farkındalığı hayatında yer etmiş figürleri konuk ediyoruz. Böylece bir etkileşim alanı yaratabileceğimize inanıyoruz.

Greenpeace Akdeniz Podcast – Konuk: Yazar Oya Baydar

Kimlerle konuşuyoruz?

İlk konuğumuz Oya Baydar oldu ve “ilk Türkçe ekolojik distopya” diye anılan kitabı Köpekli Çocuklar Gecesi’ni konuştuk. Podcastin en dikkat çekici kısmı Baydar’ın kitabı yazma sürecinde iklim krizi ve ekoloji hakkında farkındalığının artmış olduğunu söylemesiydi.

Spotify, Apple ve YouTube’dan dinleyebilirsin.

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı ve kısa sürede dünyaya yayılan küresel iklim grevleri de podcastlerimizde yer verdiğimiz bir konuydu. 11 yaşındaki iklim aktivisti Deniz Çevikus’la iklim aktivizmini ve çocukların çevre mücadelesinde nasıl yer aldığını konuştuk. Deniz’i harekete geçiren şey ise donan fok balığının fotoğrafını görmesi olmuş.

Spotify, Apple ve YouTube’dan dinleyebilirsin.

Greenpeace Akdeniz Gıda ve Tarım Proje Sorumlusu Berkan Özyer de konuklarımızdan biriydi. Onunla birlikte “Gıdalardaki pestisitlerden nasıl kurtuluruz?” sorusunun peşine düştük ve üretici pazarlarının hikayesini dinledik.

Spotify, Apple ve YouTube’dan dinleyebilirsin.

Bir bölümümüzü ise müziğe ayırdık. Progresif reggae grubu Zeytin’in solisti Melissa Lara Clissold konuğumuz oldu ve çevre mücadelesi ile müzik arasındaki ilişkiyi konuştuk. Grubun yeni albümünden “Merhaba Ben İnsan” şarkısı da bu podcastte.

Spotify, Apple ve YouTube’dan dinleyebilirsin.

Podcast yayınına başladığımızdan beri bizi binlerce kişi dinledi. Sen de Apple ve Spotify’daki podcastlerde “Toplum ve Kültür” kategorisinde bizi her hafta dinleyebilirsin.

Tüm platformlarda varız. Sesimizi daha çok duymak için kanallarımıza abone olmayı unutma.