Bugün, Dünya Orangutan Günü! Yaşam alanları palm yağı endüstrisi tarafından yok edilen ve soyları tehlike altına giren orangutanlar hakkında 10 ilginç bilgiyi derledik.

1) Orangutanlar sadece 2 adada yaşar – Orangutanlar sadece Güneydoğu Asya’daki iki adada yaşar: Borneo ile Sumatra Adası’nın kuzey kesimi. 12 bin yıl önce orangutanlara Çin’in güneyinde, Hindiçin’de, Cava Adası’nda ve Sumatra Adası’nın güneyinde de rastlamak mümkündü. Ne var ki bu bölgelerdeki orangutanların soyu tükendi.

2) Orangutanların 3 türü vardır – Geçtiğimiz yıla kadar orangutanların sadece 2 türü olduğuna inanılıyordu. Borneo orangutanları ve Sumatra orangutanları. Ne var ki geçtiğimiz sene yeni bir orangutan türü daha keşfedildi: Tapanuli orangutanları.n

3) Tırnakları yok -Orangutanların 3’te 1’inin ayak baş parmaklarında tırnak yok.n

4) Sarılabilir miyiz? – Orangutanların boyları aslında sadece 1.2 ila 1.5 metre arasındadır. Fakat kollarını iki yana açtıklarında kollarının uzunluğu 2 metreye ulaşabilir.

5) Orman insanları – Orangutan kelimesi Malay dilinden gelir. “Orang” insan anlamına gelirken, “hutan” kelimesinde devşirilen “utan” orman anlamına gelir. Yani orangutanın kelime anlamını “orman insanları” olarak çevirebiliriz.

6) Kuzen miyiz? – İnsanların ve orangutanların DNA’ları %97 oranında aynıdır, bu da onları bizim en yakın akrabalarımızdan biri yapıyor.

7) Hep yek hep tek – Orangutanlarla DNA’mız büyük oranda aynı olsa da onlar bizim kadar sosyal değildir ve kendi başlarına zaman geçirmeyi severler. Çiftleşme sonrasında dişiler, bebeğin bakımına herhangi bir katkısı olmadığı için erkekleri hemen terk eder.

8) Evim güzel evim – Orangutanlar ağaçlara kurdukları yuvalarında uyur ve leoparlar gibi yerde gezen tehditlerden uzak dururlar.

9) Ara öğün önemlidir – Orangutanlar en çok meyve ve yaprak yer ama bazen buldukları dalları kaşık gibi kullanarak ağaç kovuklarındaki karıncaları da hüpletirler!

10) Her gün 25 orangutan hayatını kaybediyor – Orangutanların yuvası yağmur ormanları palm yağı üretimine yer açmak için yok ediliyor ve bu orangutanlar için çok ciddi bir tehdit oluşturuyor.  Eğer hızla harekete geçmezsek bu kıymetli yaşam alanı mahvolacak ve orangutanların soyu belki de sonsuza kadar yok olacak.

Orangutanlar için sen de harekete geç!

Close