25 Nisan “Penguenler Günü”; Antarktika’da yaşam alanları ve temel besin kaynakları tehdit altındaki canlıları hatırlayıp, onları kurtarabilmek adına harekete geçmek için çok güzel bir fırsat. Penguenler karides benzeri çok minik bir deniz canlısı olan kril ile besleniyorlar ve kril nüfusu endüstriyel balıkçılığın tehdidi altında…

Öncesinde bu eşsiz canlılar için bir şey yapmak istersen, yaşadıkları bölgeyi endüstriyel balıkçılığa karşı korumak adına başlattığımız kampanyaya katılabilirsin.


İşte penguenler hakkında çok bilinmeyen 10 gerçek;

1. Penguenlerin pembe kakaları uzaydan görülebiliyor

Penguenlerin kakaları, buzun üzerinde uzun süre kalabiliyor ve bilim insanları penguenlerin izlerini kakaları sayesinde uydu görüntüleri ile sürebiliyorlar. Antarktika’daki manzara ise son derece şaşırtıcı zira burada yaşayan Adelie penguenleri, krille beslendikleri için kakaları da pembe oluyor.

2. Bir zamanlar insan boyunca penguenler vardı

Bulunan fosiller dinozorların soyu tükenmeden önce dünyada 1.5 metre uzunluğunda penguenler olduğunu ortaya koyuyor.

3. Dünyanın en küçük pengueni, ananas ağırlığında

Küçük Mavi penguenler yaklaşık 30 santimetre uzunluğunda ve sadece bir ananas ağırlığında… Kim istemez bir tanesini cebine atıp eve götürmeyi, değil mi?

4. Penguenler kaymaya bayılır

Penguenler, başarılı yürüyücüler olmadıkları için hızlı hareket etmek adına karınlarının üzerinde kızak gibi kayarak ilerliyorlar.

5. Suyun altında da hızlılar

Bilim insanları imparator penguenlerin suyun altında hava kabarcıklarının yardımı ile hızlı gitmelerini sağlayan özel bir metot kullandıklarını keşfetti.

6. Adelie penguenleri bir taş parçası için her şeyi yapabilir

Evet gerçekten her şeyi! Adelie penguenleri taş parçalarını yuva yapmak için kullanıyorlar. Fakat taşlar onlar için o kadar değerli ki birbirlerinin biriktirdiği taşları çalabiliyor, taş elde etmek için her şeyi yapabiliyorlar.

7. Yumurtaların bakıcılığını erkek penguenler üstleniyor

İmparator penguenlerin yumurtaları olunca dişi penguen avlanmaya giderken, erkek penguenler yumurtayı yağlı “kuluçka kesesi” benzeri bir bölgenin altında saklıyorlar.

8. Penguenler insanlardan korkmuyor

Penguenler insanlar ve köpeklerden korkmuyorlar. Bunun nedeninin penguenlerin, henüz insanlar Antarktika kıtasında yaşamaya başlamadan önce evrimleşmeleri ve 1994’te Antarktika’da köpeklerin yasaklanması olduğu tahmin ediliyor.

9. Bütün penguenler, Güney Yarımküre’de yaşarlar

Penguenler Güney Yarımküre’de yaşarlar. Sadece Galapagos penguenleri uzun beslenme yolculuklarında Kuzey Yarımküre’ye geçerler.

10. “Penguenolojist” olmak ister miydiniz?

Böyle bir meslek var. Kim yapmak istemez ki?


Penguenlerin de yuvası olan Antarktika Okyanusu’nda dünyanın en büyük koruma alanının oluşturulması için başlattığımız kampanyaya şu ana kadar 1 milyonu aşkın insan katıldı.

Sen de bu büyük hareketin bir parçası ol ve gezegenimizin geleceği için birlikte tarih yazalım!