Hotele dla dzikich zapylaczy

Strona - 20 lutego, 2014

Hotele dla dzikich zapylaczy

W czerwcu 2014 roku zakończyliśmy projekt budowy 100 hoteli dla dzikich owadów zapylających. Hotelowa sieć objęła Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawę, Wrocław i Zieloną Górę. Hotele zapewnią schronienie pszczołom, trzmielom i innym pożytecznym owadom, które z coraz większym trudem znajdują dla siebie bezpieczną przestrzeń w miastach.

Środki na budowę stu hoteli zebraliśmy we wrześniu 2013 w ramach akcji „Adoptuj Pszczołę". Akcję wsparło ponad pięć tysięcy wspaniałych osób. Jest to kolejna odsłona kampanii mającej na celu ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia ich siedlisk.

Pobierz instrukcję budowy hoteli dla owadów

Ty też możesz zbudować hotel dla owadów!


To proste! Wystarczy, że pobierzesz nasz poradnik i wybierzesz model, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Znajdziesz w nim kilka propozycji - od tych najprostszych, np. na balkon, które z powodzeniem zbudujesz ze swoim dzieckiem, po konstrukcje bardziej skomplikowane, typowo ogrodowe.

A wszystko z łatwo dostępnych i niedrogich materiałów, w tym materiałów z recyklingu, np. pustych butelek czy opakowań po sokach. Pobierz poradnik i pomóż owadom zapylającym!

Autorami wskazówek są Józek Gałązka (rysunki) i Romek Szałata (tekst).


 

Hotele stanęły na publicznie dostępnych terenach zielonych

Zbudowaliśmy je z naturalnych i pozyskanych w zrównoważony sposób materiałów. Już teraz pojawią się w nich lokalni mieszkańcy, a wcześniej hotele zostały zasiedlone pszczołami murarkami.

MAPA HOTELI

Na poniższej mapie możesz zobaczyć, gdzie stoją pszczele hotele. Jeśli masz swój własny hotel dla dzikich zapylaczy, dodaj go do mapy! Napisz do nas na adres , dołącz zdjęcie hotelu, informację o lokalizacji i opiekunie :)

Tematy