Mier a odzbrojenie

Nenechajte sa zmiasť... jadrové zbrane neustále ohrozujú tento svet.
© Paul Hilton/Greenpeace

Mier a odzbrojenie

Jadrové zbrane sú stále aktuálnym problémom. Vo svete je približne 30.000 jadrových zbraní, ktoré patria deviatim krajinám: USA, Rusku, Veľkej Británii, Francúzsku, Číne, Izraelu, Indii, Pakistanu a Severnej Kórei. Viac ako 1.500 z nich je pripravených na odpálenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni...

Aj napriek tomu, že mnohé z nich sú vnímané ako nevinný pozostatok studenej vojny, štáty sa ich držia rovnako ako počas nej. Naviac sa pre potreby armád vyvíjajú stále nové, napríklad tzv. "malé taktické" hlavice. A to i napriek vyhláseniam svetových mocností o potrebe jadrového odzbrojenia.

Rovnako ničivý dopad bômb zvrhnutých na Hirošimu a Nagasaki malo aj viac než 2.000 celosvetovo vykonaných jadrových testov, ktoré po sebe zanechali nebezpečnú kontamináciu. Ľudia žijúci v blízkosti miest, kde sa testy vykonávali, dodnes trpia na rakovinu, vývojovými poruchami, potratmi a mnohými ďalšími zdravotnými problémami. 

Organizácia Greenpeace upozorňovala na jadrové nebezpečenstvo 40 rokov. Prvý raz 15. septembra 1971, kedy si skupinka mierových aktivistov prenajala starú plachetnicu "Phyllis Cormack" a vydala sa priamo do centra územia, na ktorom USA testovali jadrové zbrane. Loď bola zastavená a aktivisti zadržaní americkou pobrežnou strážou, no po informáciách, ktoré o tejto akcii priniesli médiá, vyvinula verejnosť na americkú vládu ohromný tlak. O štyri mesiace neskôr zrušili Spojené štáty testy v tejto oblasti.

Odvtedy Greenpeace uskutočnil mnoho akcií proti testom a výrobe jadrových zbraní. Svedectvá z miest, kde sa zbrane testovali, vedecké analýzy o dopadoch testov a priame nenásilné akcie upriamili pozornosť svetovej verejnosti na "jadrový" problém.

Greenpeace nezastavilo ani potopenie vlajkovej lode "Rainbow Warrior", ktoré malo na svedomí francúzske komando objednané francúzskou vládou. Loď vtedy mierila do atolu Moruroa, aby bola svedkom ďalšieho kola testov plánovaných na rok 1985.

Odvtedy lode Greenpeace ešte mnohokrát prenasledovali transporty plutónia potrebného na výrobu zbraní, kritizovali sme prevozy nebezpečného jadrového odpadu a upozorňovali na vznikajúce nebezpečenstvo pri tzv. "prepracovaní" jadrového odpadu.

Verejnosť bola a je pri tom a vyjadrovala svoj negatívny názor na jadrové zbrojenie.

Spolu môžeme zastaviť jadrové nebezpečenstvo. Verejná mienka vytvára silu, ktorá sa dokáže postaviť aj superveľmociam. Prieskumy názorov neustále ukazujú odpor voči jadrovým zbraniam, a to aj v krajinách vlastniacich jadrové zbrane:

USA: Prieskum z roku 1997 vykonaný Lake, Sosin and Snell poukázal, že 87% americkej verejnosti si myslí, že "USA by mali vyjednať celosvetovú dohodu o likvidácii jadrových zbraní."

Veľká Británia: Prieskum vykonaný agentúrou MORI v roku 2005 uvádza, že väčšina populácie (54%) je proti vývoju nových jadrových zbraní. S ich ďalším  vývojom súhlasila iba tretina (33%) opýtaných.

Rusko: V roku 1998 si 61% populácie myslelo, že "všetky krajiny vlastniace jadrové zbrane by ich mali zlikvidovať". Prieskum bol vykonaný agentúrou Vox Populi na objednávku tlačovej agentúry TASS.

India: Podľa prieskumu denníka The Hindu je 62% indickej populácie
presvedčených, že by ich krajina "nemala vyrábať jadrové zbrane".

Japonsko: V japonskom prieskume vykonanom Asahi Shimbun v roku 1998  až 78% opýtaných súhlasilo s názorom, že "všetky jadrové krajiny by mali svoje zbrane zlikvidovať."

Austrália: Drvivých 92% Austrálčanov vyjadrilo v prieskume, ktorý v roku 1998 vykonala agentúra Roy Morgan Research Co. súhlas s názorom, že "Austrália by mala byť nápomocná pri vyjednávaní celosvetovej dohody o zákaze a likvidácii jadrových zbraní."

Nórsko:
Rovnako 92% Nórov, ktorých v roku 1998 oslovili anketári agentúry 4 fakta A/S súhlasilo, aby "Nórsko aktívne presadzovalo zákaz jadrových zbraní."

Belgicko: 72% opýtaných Belgičanov sa vyjadrilo, v prospech "iniciatívy Belgicka začať rokovania o medzinárodnej dohode o odstránení jadrových zbraní". Prieskum vykonala Market Response v roku 1998.

Kanada: Až 93% Kanaďanov, ktorých sa na ich názor v roku 1998 spýtala agentúra Angus Reid Group súhlasilo, že "Kanada by mala hrať vedúcu úlohu vo vyjednávaní o likvidácii jadrových zbraní."

Turecko: V roku 2004 prieskum agentúry Infakto ukázal, že 72% tureckej populácie podporuje návrh, aby sa ich krajina stala územím bez jadrových zbraní. 75% by podporovalo, ak by Turecko viedlo medzinárodnú kampaň za celosvetové jadrové odzbrojenie.

Navyše pri každoročnom zasadaní OSN väčšina predstavujúca 191 krajín hlasuje za likvidáciu jadrových zbraní. Kedy sa to stane?

Najnovšie

 

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Kategórie