Společnost Generali dnes oznámila, že již nebude pojišťovat nové elektrárny a doly a bude odmítat klienty, jejichž portfolio či tržby jsou z více než 30 % tvořeny podnikáním v uhelném průmyslu. Toto rozhodnutí bude mít důsledky i pro české uhelné firmy. Pod společnost Generali spadá i Česká pojišťovna.

Rozhodnutí skoncovat s finanční podporou uhlí ze strany Generali přichází ovšem pouhý týden potom, co Česká pojišťovna podepsala kontrakt na pojištění nového bloku uhelné elektrárny Ledvice o výkonu 660 MW. [1] Greenpeace tedy vyzývá Českou pojišťovnu, aby si tento krok ještě rozmyslela.  

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Rozhodnutí Generali vyčistit své podnikání od uhelného byznysu je skvělé. Pokud chce být ovšem pojišťovna ve svém kroku důsledná, měla by se snažit vyvázat i z předchozích závazků a ukončit smlouvy, které udržují těžbu a spalování uhlí v chodu. “

Generali svým krokem následuje pojišťovny Allianz, AXA a Zurich Insurance, které se již dříve zavázaly k omezením při pojišťování uhelného průmyslu. Čtyři největší hráči na trhu tak podporují útlum fosilního paliva, jehož spalování je podle vědců hlavním viníkem změn klimatu a způsobuje předčasnou smrt více než 22 900 lidí v Evropské unii. [2] Organizace Greenpeace, Unfriend Coal a Re:Common nyní vyzývají další světové pojišťovny, aby přestaly podporovat uhelný průmysl a nabízet mu své služby.

Luca Iacobini, koordinátor energetické kampaně Greenpeace Itálie, říká:
“Nová uhelná politika pojišťovny Generali je důležitým signálem. Uhlí se stává nepojistitelnou komoditou a mělo by uvolnit cestu pro spravedlivý přechod k čistým zdrojům energie. Jenom tak bude moci přežít i pojišťovnictví. Už i finanční skupina Moody’s Investor Services varovala, že změny klimatu mají negativní vliv na tento sektor. Ostatní pojišťovny jako AIG, Chubb, Mapfre, Hannover Re-Talanx, Vienna Insurance Group a Uniqa musejí jít s dobou a odvrátit se od uhlí, jinak budou riskovat kritiku veřejnosti a finanční ztráty.”

Podle Evropské agentury pro životní prostředí členské státy Evropské unie musely vydat na krytí škod po událostech spojených s extrémním počasím zhruba 436 miliard euro mezi lety 2010 a 2016. [3] Vědecké studie předpokládají, že ve dvacátých let 21. století by se tato částka mohla ztrojnásobit. [4] Znečištění ovzduší pak stojí Evropskou unii 3,3 miliard eur ročně, plus dalších 40 – 140 miliard eur na nepřímých nákladech. [5]

Uhlí je největším zdrojem skleníkových plynů na planetě. Nedávná zpráva Mezivládního panelu pro klimatické změny při OSN ukazuje, že abychom dokázali zabránit nevratným škodám a nejhorším projevům změn klimatu, musíme používání uhlí na celém světě do roku 2030 omezit o dvě třetiny. V Evropě to znamená prakticky úplný odklon od této suroviny. [6]

 

Poznámky pro editory:

[1] https://unfriendcoal.com/2018/11/02/generali-and-vig-found-insuring-new-lignite-plant-in-czechia/

[2] Uhlí má podle nových studií na svědomí mnoho předčasných úmrtí: 87,000 v číně, 100,000 v Indii, 20,000 v jihovýchodní Asii, 23,000 v EU

[3] https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/direct-losses-from-weather-disasters-3/assessment-1

[4] http://www.derris.eu/wp-content/uploads/2018/09/final-report-eu.pdf

[5] http://ec.europa.eu/environment/air/cleaner_air/

[6] Viz tabulku 2.6 a tabulku 2.7 na straně 54: http://report.ipcc.ch/sr15/pdf/sr15_chapter2.pdf

 

Kontakty:

Kampaň Unfriend Coal: [email protected], +447412 872453

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 140, [email protected]

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844, [email protected]