Všeobecné podmínky
Greenpeace je síť sestávající z organizace Greenpeace International a 27 nezávislých národních a regionálních organizací.
Obsah každé pobočky http://www.greenpeace.org/czech zveřejňuje a řídí příslušný subjekt. Stránky, jejichž adresa např. začíná www.greenpeace.org/czech, jsou pod redakční správou Greenpeace Česká republika. Otázky, připomínky a další zpětnou vazbu poskytujte prosím přímo příslušnému subjektu organizace Greenpeace. Obvykle lze v horní části stránek vždy nalézt informaci, ve které organizační složce se nacházíte.
Za účelem zjednodušení na těchto stránkách odkazujeme na „Greenpeace“, jestliže hovoříme jak o Greenpeace International, tak i o jednotlivých národních či regionálních organizacích. Za účelem zjednodušení se dále výrazy „my“, „nám“ a „naše“ používají k odkazu i na ostatní subjekty v rámci sítě Greenpeace a jejich příslušné zaměstnance, aktivisty a dobrovolníky.
Stanovy spolku Greenpeace Česká republika
Článek I
Název, forma a sídlo
Spolek s názvem Greenpeace Česká republika, z.s. (dále jen „spolek“) je právnickou osobou založenou v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Má sídlo v Praze.
Článek II
Právní postavení
-
Spolek Greenpeace Česká republika (dále jen spolek) se ve své činnosti řídí těmito Stanovami, licenční dohodou, uzavřenou mezi spolkem a Stichting Greenpeace Council (dále jen SGC) se sídlem v Amsterodamu, Rámcovou smlouvou s Greenpeace International (dále jen GPI), Směrnicí pro národní kanceláře, Procedurálními postupy a zákony České republiky.
-
Spolek je neziskovou organizací. Na základě licenční smlouvy mezi SGC a spolkem se spolek stává součástí mezinárodní organizace Greenpeace.
-
Spolek je účetní jednotkou a daňovým rezidentem v České republice.
Článek III
Účel spolku
-
Účelem a posláním spolku je zejména:
-
ochrana přírody a krajiny, což je hlavním posláním spolku
-
ochrana a zachování životního prostředí
-
ochrana zdraví a zájmů spotřebitelů
-
podpora míru a jaderného odzbrojení
-
ukončení poškozování přírody a záchrana ohrožených druhů zvířat a rostlin
-
organizování nenásilných kampaní s cílem dosáhnout změny myšlení lidí, a tak přispět k většímu uvědomění si životního prostředí.
-
-
Spolek všeobecně prosazuje cíle SGC a v souladu s těmito cíli koordinuje s SGC své záměry, při jejichž uskutečňování se spolek a SGC vzájemně podporují a obhajují veškeré své zájmy v nejširším slova smyslu.
-
K dosažení těchto cílů přistupuje spolek globálně v souladu s filosofií SGC, přičemž se nebude omezovat na národní nebo oblastní zájmy.
Článek IV
Hlavní činnost spolku
Předmětem hlavní činnosti spolku je:
-
Organizace nenásilných demonstrací a přímých akcí, zaměřených na dosažení účelu spolku.
-
Identifikace, zkoumání a sledování všeho, co má vztah k účelu spolku.
-
Poskytování subvencí a jiných finančních pomocí pro práci k dosažení účelu spolku.
-
Zvyšování veřejné informovanosti a porozumění problémům ochrany životního prostředí prostřednictvím sdělovacích prostředků a vzdělávacích programů, příprava a uskutečnění programů a činností, které napomáhají dosažení účelu spolku.
-
Zakládání, podpora a napomáhání organizování výzkumu, konferencí, seminářů a jiných vzdělávacích činností odborného výcviku, zaměřených na účel spolku.
-
Spolupráce sostatními národními kancelářemi organizace Greenpeace včetně jejího mezinárodního vedení a se spolky.
-
Podpora schvalování a vydávání takových zákonů, které jsou v souladu s cíli a Stanovami spolku s respektováním toho, že spolek ve své činnosti není zaměřen na dosažení zisku.
-
Propagace účelu spolku ve sdělovacích prostředcích a vyvíjení vlastní publikační činnosti. Přijímá dary a příspěvky, a to jak v podobě finančních částek, tak v podobě movitého a nemovitého majetku. Získává tento majetek do vlastnictví, a to i dělením. Pokud to české zákony dovolují, tento majetek užívá, případně tento majetek zcizuje. Získává další finanční prostředky způsoby, které nejsou v rozporu s právním řádem České republiky. Veškeré finanční prostředky používá spolek na účel a cíle, pro které byl zřízen.
-
Vstoupit v jakoukoli obchodní transakci, která souvisí s účelem spolku, a přispěje k naplnění cílů spolku v souladu s jeho Stanovami, podle nichž ve své činnosti není zaměřen na dosažení zisku
a nepodléhá žádným ekonomickým ani politickým vlivům. -
Jmenování svého zástupce-zástupkyně (dále důvěrníka-důvěrnice) do SGC.
A toto vše pod podmínkou, že spolek vždy jedná v souladu s mezinárodním duchem Greenpeace a v souladu se společnými cíli GPI.
Článek V
Členství ve spolku
-
Spolek má tyto druhy členství: člen-ka dobrovolník-ce a člen-ka volitel-ka.
-
Členem-členkou dobrovolníkem-dobrovolnicí spolku se může stát občan-ka České republiky nebo cizinec-cizinka za předpokladu, že podporuje spolek svou nezištnou pomocí, je věrný-věrná jeho cílům a podporuje spolek tím, že se stane aktivním dobrovolníkem-dobrovolnicí a zapojuje se do spolkových aktivit pravidelně a intenzivně. O členství dobrovolníka-dobrovolnice ve spolku žádá uchazeč-ka zasláním přihlášky písemně na adresu sídla spolku nebo elektronicky na e-mailovou adresu [email protected]. Členství dobrovolníka-dobrovolnice ve spolku vzniká dnem, kdy výkonný-ná ředitel-ka a koordinátoři dobrovolníků-dobrovolnic spolku společně rozhodnou o přijetí za člena-členku dobrovolníka-dobrovolnici.
-
Seznam členů-členek dobrovolníků-dobrovolnic je veden ve zvláštní knize nebo v elektronické podobě v databázi v neveřejné podobě. Zápisy v seznamu členů-členek dobrovolníků-dobrovolnic dělají koordinátoři dobrovolníků-dobrovolnic. Seznam členů-členek dobrovolníků-dobrovolnic bude zpřístupněn na základě žádosti výkonným-výkonnou ředitelem-ředitelkou, a to pouze uvedením údajů o jméně a příjmení členů-členek. Kdo přijme členství ve spolku, zároveň souhlasí se zpřístupněním svého jména a příjmení v seznamu členů-členek dobrovolníků-dobrovolnic dle předchozí věty.
-
Dobrovolník-dobrovolnice má zejména právo:
-
být informován-a o činnosti spolku;
-
vyjadřovat se k činnosti spolku a navrhovat činnosti vedoucí k naplnění účelu spolku;
-
účastnit se vybraných plánování kampaní, projektů, aktivit a školení;
-
kandidovat mezi členy-členky volitele-volitelky.
-
-
Dobrovolník-dobrovolnice má zejména povinnost:
-
aktivně se podílet na činnosti spolku a spolupracovat s ostatními členy-
členkami;
-
dodržovat Stanovy a etický kodex;
-
napomáhat k dosažení cílů spolku;
-
dbát na to, aby nebyly poškozovány zájmy a dobré jméno spolku.
-
-
-
Členem-členkou volitelem-volitelkou se může stát osoba starší 18 let, která je zvolena za člena-členku volitele-volitelku shromážděním volitelů-volitelek na návrh výběrové komise ustanovené dle článku VII. Členství volitele-volitelky vzniká dnem přijetí usnesení o zvolení za člena-členku volitele-volitelku. Počet členů-členek volitelů-volitelek ve spolku je nejméně pět, nejvíce dvacet. Volitel-volitelka má stejná práva a povinnosti jako člen-členka dobrovolník-dobrovolnice s výjimkou práva uvedeného pod bodem 3.1. c), a dále má právo účastnit se a hlasovat na shromáždění volitelů-volitelek.
-
Seznam členů-členek volitelů-volitelek je veden ve zvláštní knize nebo v elektronické podobě v databázi vneveřejné podobě. Zápisy v seznamu členů-členek volitelů-volitelek dělá výkonný-ná ředitel-ka. Seznam členů-členek volitelů-volitelek bude zpřístupněn na základě žádosti výkonným-výkonnou ředitelem-ředitelkou, a to pouze uvedením údajů o jméně a příjmení členů-členek. Kdo přijme členství ve spolku, zároveň souhlasí se zpřístupněním svého jména a příjmení v seznamu členů-členek volitelů-volitelek dle předchozí věty.
Článek VI
Zánik členství
-
Členství dobrovolníka-dobrovolnice zaniká na základě oznámení člena-členky o ukončení členství ve spolku, úmrtím nebo vyloučením v případě, že se aktivně neúčastní činnosti spolku, nebo v případě střetů zájmů či porušení etického kodexu, o vyloučení rozhoduje výkonný-ná ředitel-ka.Člen-členka dobrovolník-dobrovolnice může do patnácti dnů od doručení rozhodnutí o vyloučení v písemné formě navrhnout, aby rozhodnutí o jeho-jejím vyloučení přezkoumalo představenstvo.
-
Členství volitele-volitelky zaniká:
-
uplynutím funkčního období,
-
úmrtím,
-
odstoupením; volitel-ka může odstoupit z funkce kdykoliv a to podáním písemného oznámení předsedovi-předsedkyni shromáždění volitelů-volitelek,
-
vyloučením člena-členky volitele-volitelky; Shromáždění volitelů může dvoutřetinovou většinou hlasů všech stávajících volitelů-volitelek rozhodnout o vyloučení člena-členky volitele-volitelky, jestliže se tento-tato aktivně neúčastní činnosti spolku a zároveň není přítomen-přítomna na dvou po sobě následujících shromážděních volitelů-volitelek a dále na základě návrhu představenstva, jestliže chování člena-členky volitele-volitelky poškozuje dobré jméno organizace nebo její chod, nebo pokud se tento-tato volitel-ka dopustil-a činu, který se neslučuje s těmito Stanovami. Člen-členka volitel-volitelka může do patnácti dnů od doručení rozhodnutí o vyloučení v písemné formě navrhnout, aby rozhodnutí o jeho vyloučení přezkoumala ad hoc sestavená rozhodčí komise, jejímiž členy a členkami budou člen-ka představenstva, zástupce-zástupkyně International Executive Director GPI (devo) a výkonný-ná ředitel-ka.
-
Článek VII
Orgány spolku
-
Orgány spolku jsou shromáždění volitelů-volitelek, představenstvo a výkonný-ná ředitel-ka. Shromáždění volitelů-volitelek i představenstvo mohou ustavit technické, vědecké, procedurální a jiné výbory nebo komise a rozhodnout o organizaci, struktuře a funkci těchto komisí, výborů nebo jiných orgánů. Při ustavování orgánů spolku je nutné respektovat směrnice vydané SGC. Výběrová komise, která navrhuje shromáždění členy-členky volitele-volitelky a představenstva, se sestává ze dvou zvolených členů-členek shromáždění volitelů-volitelek a ze zvolené-ho členky-člena představenstva. Orgány spolku se mohou scházet k jednání i prostřednictvím prostředků komunikace na dálku umožňujících přenos hlasu a obrazu.
-
Orgány spolku mohou rozhodnout metodou „per rollam“ (mimo jednání) pouze níže uvedeným způsobem:
-
Hlasování per rollam probíhá e-mailem. Iniciátor-ka hlasování zašle členům-členkám orgánů spolku podklady pro hlasování, které tvoří návrh rozhodnutí, o němž má orgán spolku rozhodnout, lhůta, ve které je možné hlasovat a lhůta pro odpovědi na otázky položené při hlasování.
-
Lhůta pro hlasování musí být nejméně pět dnů od dne doručení podkladů pro hlasování. Většina se počítá z celkového počtu hlasů všech členů-členek orgánu spolku.
-
Iniciátor-ka hlasování per rollam je povinen-povinna oznámit výsledky hlasování nejpozději do tří kalendářních dnů po skončení hlasování všem zúčastněným.
-
Iniciátorem-iniciátorkou hlasování per rollam v případě shromáždění volitelů-volitelek může být pouze předseda-předsedkyně shromáždění nebo jí-m pověřený-pověřená zástupce-zástupkyně.
-
Hlasování per rollam orgánu spolku je písemně zaznamenáno do zápisu na jeho nejbližším setkání. Podklady do zápisu předá iniciátor-iniciátorka hlasování.
-
Článek VIII
Shromáždění volitelů-volitelek
-
Shromáždění volitelů-volitelek je nejvyšším orgánem spolku. V jeho pravomoci je zejména:
-
odsouhlasit nebo zamítnout celkový strategický směr rozvoje spolku navržený představenstvem,
-
rozhodovat o změně Stanov,
-
volit a odvolávat členy-členky představenstva,
-
volit členy-členky volitele-volitelky na další funkční období,
-
rozhodovat o vyloučení členů-členek volitelů-volitelek,
-
rozhodovat o zrušení spolku s likvidací nebo o jeho přeměně.
-
-
Shromáždění volitelů-volitelek se schází alespoň jednou za rok, na základě svolání předsedou-předsedkyní shromáždění nebo jím-jí pověřeným-pověřenou zástupcem-zástupkyní. Mimořádné shromáždění může být svoláno třemi desetinami počtu členů-členek představenstva, kteří důvody pro to uvedou písemně předsedovi-předsedkyni shromáždění volitelů-volitelek a uvědomí současně o svém záměru předsedu-předsedkyni představenstva a výkonného-výkonnou ředitele-ředitelku spolku.
-
Svolání shromáždění volitelů-volitelek musí být provedeno vždy písemnou nebo e-mailovou pozvánkou třicet dnů před stanoveným dnem zasedání. Součástí pozvánky je návrh programu/projednávaných bodů.
-
Shromáždění volitelů-volitelek je schopné se usnášet za účasti nejméně jedné poloviny všech volitelů-volitelek.
-
Veškerá rozhodnutí shromáždění se uskutečňují hlasováním, přičemž každý člen shromáždění volitelů-volitelek má při hlasování jeden rovný hlas. Hlasování je veřejné, pokud alespoň třetina přítomných volitelů-volitelek nežádá hlasování tajné.
-
Volitel-volitelka může být zastoupen-zastoupena na shromáždění jiným-jinou volitelem-volitelkou prostřednictvím písemné plné moci. Každý-každá zastupující smí zastupovat pouze dva-dvě zastupované.
-
Ke schválení usnesení shromáždění postačuje nadpoloviční většina hlasů přítomných volitelů-volitelek, pokud zákon nebo Stanovy nevyžadují kvalifikovanou většinu. K platnosti usnesení, jímž se mění Stanovy, vylučuje volitel-volitelka, odvolává představenstvo nebo ruší spolek, je potřebná dvoutřetinová většina hlasů všech volitelů-volitelek.
-
O návrhu na změnu Stanov spolku musí být uvědoměni všichni-všechny členové-členky shromáždění volitelů-volitelek i představenstva nejméně třicet dnů před zasedáním.
-
Každé shromáždění volitelů-volitelek se může konat jakýmkoli zákonným způsobem na jakémkoli zákonném místě. Shromáždění projednává program navržený předsedou-předsedkyní shromážděním volitelů-volitelek, představenstvem, jeho členy-členkami nebo výkonným-výkonnou ředitelem-ředitelkou spolku. Dodatečné body navržené jednotlivými voliteli-volitelkami lze projednávat, pokud to zasedání shromáždění odsouhlasí. Ze zasedání shromáždění volitelů-volitelek se pořizuje a ukládá zápis.
-
Volitelé-volitelky jsou voleni shromážděním volitelů-volitelek na tříleté funkční období. Předseda-předsedkyně shromáždění je z řad volitelů-volitelek volen-volena na jeden rok. Pro veškeré volby je nutný dobrovolný souhlas dotyčné osoby s její nominací. Shromáždění může před zvolením dotyčného volitele-volitelky rozhodnout o jeho-jejím zkráceném funkčním období.
Článek IX
Představenstvo
-
Představenstvo dohlíží na činnost výkonného-výkonné ředitele-ředitelky spolku, schvaluje a rozhoduje ve věcech podle těchto Stanov.
-
Členové-členky představenstva jsou voleni shromážděním volitelů-volitelek většinou hlasů. Mohou být voleni opakovaně.
-
Počet členů-členek představenstva nemůže být menší než tři a větší než sedm, tento počet určuje shromáždění volitelů-volitelek. V případě, že členovi-člence představenstva zanikne funkce, může představenstvo kooptovat náhradního-náhradní člena-členku, který-která je zvolen-zvolena do příštího zasedání shromáždění volitelů-volitelek.
-
Člen-členka představenstva je volen-volena na období tří let.
-
Představenstvo může být odvoláno shromážděním volitelů-volitelek dvoutřetinovou většinou hlasů.
-
Představenstvo je usnášeníschopné, je-li na zasedání přítomna nejméně polovina jeho členů.
-
Zasedání představenstva může být svoláno kdykoli minimálním usnášeníschopným množstvím stávajících členů-členek, nebo jeho předsedou-předsedkyní. Výkonný-výkonná ředitel-ředitelka spolku může o svolání zasedání představenstva požádat písemně. O svolání musí být všichni členové-členky představenstva řádně a včas informováni.
-
Všechny otázky se rozhodují na základě hlasování většiny přítomných členů-členek představenstva hlasováním na zasedání představenstva mimo případy, kdy se rozhodne o jiném postupu. Při rovnosti hlasů má předseda-předsedkyně právo dodatečného rozhodujícího hlasu.
-
Představenstvo si volí a odvolává svého-svou předsedu-předsedkyni a místopředsedu-místopředsedkyni z řad členů-členek představenstva prostou většinou hlasů všech členů-členek představenstva. Předseda-předsedkyně a místopředseda-místopředsedkyně jsou voleni na dvouleté období, pokud představenstvo nerozhodne jinak.
Článek X
Pravomoci představenstva
Představenstvo:
- Jmenuje a odvolává výkonného-výkonnou ředitele-ředitelku spolku ve spolupráci s mezinárodním-mezinárodní výkonným-výkonnou ředitelem-ředitelkou.
-
Stanovuje celkový strategický směr rozvoje spolku ve spolupráci svýkonným-výkonnou ředitelem-ředitelkou a ostatními vedoucími pracovníky spolku a dohlíží na jeho realizaci.
-
Dohlíží, aby činnost spolku probíhala v souladu s právním řádem ČR a Stanovami spolku.
-
Schvaluje celkové priority a cíle výkonného-výkonné ředitele-ředitelky pro nadcházející rok, sleduje realizaci těchto cílů a vyhodnocuje práci výkonného-výkonné ředitele-ředitelky.
-
Jmenuje a odvolává důvěrníka-důvěrnici do SGC (obvykle z řad členů-členek představenstva), který bude zastupovat spolek při výroční valné hromadě SGC. Důvěrník-důvěrnice (Trustee) je volen prostou většinou hlasů představenstva. Funkční období je tříleté.
-
Schvaluje roční rozpočet navržený výkonným-výkonnou ředitelem-ředitelkou a jeho jakékoli změny v průběhu roku.
-
Ve spolupráci s výkonným-výkonnou ředitelem-ředitelkou stanovuje a schvaluje plán rozvoje spolku nebo jiný odpovídající plán činnosti předkládaný za spolek do SGC.
-
Poskytuje účinnou pomoc výkonnému-výkonné řediteli-ředitelce a důvěrníkovi-důvěrnici spolku v otázkách mezinárodního významu, které mají být projednávány výroční valnou hromadou SGC a zasedáním všech výkonných ředitelů-ředitelek organizace.
-
Dohlíží na dodržování mezinárodních pravidel při používání jména „Greenpeace“ podle uzavřené licenční smlouvy.
-
Dohlíží na dodržování mezinárodních pravidel obsažených v Návodu pro národní kanceláře, Procedurálních pravidlech a v Rámcové smlouvě s GPI či jiných mezinárodně schválených dokumentech.
-
Jmenuje auditory-auditorky, schvaluje plán auditu a roční účetní závěrku.
-
Informuje shromáždění volitelů-volitelek o práci spolku.
-
Je pravidelně informováno o národních a mezinárodních aktivitách spolku, jejich pokrytí v médiích, administrativních a zaměstnaneckých otázkách, mezinárodním vývoji, jednáních a rozhodnutích.
Článek XI
Předseda-předsedkyně představenstva
Předseda-předsedkyně představenstva při výkonu své funkce:
-
Zajišťuje veškerou formální komunikaci mezi představenstvem a výkonným-výkonnou ředitelem-ředitelkou spolku.
-
Předsedá zasedáním představenstva nebo k tomuto účelu jmenuje svého-svou zástupce-zástupkyni.
-
Vyžaduje od výkonného-výkonné ředitele-ředitelky zprávy, studie a dokumenty jako podklady pro schůze představenstva.
-
Organizuje pravidelné schůzky s výkonným-výkonnou ředitelem-ředitelkou, aby dohlížel-dohlížela, zda činnost vede ke stanoveným cílům.
-
Pravidelně ročně hodnotí činnost výkonného-výkonné ředitele-ředitelky.
-
Je v pravidelném styku se členy-členkami představenstva.
Článek XII
Výkonná ředitelka-Výkonný ředitel
Výkonný-výkonná ředitel-ředitelka je statutárním orgánem spolku a zastupuje spolek navenek samostatně. Výkonný-výkonná ředitel-ředitelka odpovídá za:
-
Každodenní vedení spolku a zajištění jeho činnosti v souladu se Stanovami a cíli spolku.
-
Společně s důvěrníkem-důvěrnicí spolku za rozvoj a udržování vztahů s SGC a za podávání zpráv SGC.
-
Společně s představenstvem a ostatními vedoucími pracovníky-pracovnicemi spolku za stanovení organizačních úkolů a směrů.
-
Udržování účinné spolupráce s představenstvem, včetně včasného předkládání zpráv, účasti na zasedání a pravidelné komunikace s předsedou-předsedkyní představenstva.
-
Pravidelné informování představenstva o výkonu jeho pravomocí, včetně zprávy o stavu příjmů a výdajů, porovnání rozpočtu a jeho skutečného čerpání včetně analýz a vysvětlení,
o dlouhodobých smlouvách a závazcích a eventuálně žádá opatření k nápravě. -
Bezodkladné informování představenstva o hrozících nebo probíhajících právních sporech, porušeních zákonů, významných útocích médií na organizaci a spolek, významných neshodách mezi zaměstnanci spolku, pokud by mohly mít dopad na celkovou výkonnost nebo finanční či právní postavení spolku, a ve spolupráci s představenstvem stanovuje další postup v takových případech.
-
Zajištění směru a vedení spolku, jeho celkové strategie, politiky, hospodaření se zdroji, činností a komunikace pokud jde o kampaně, získávání finančních prostředků personálních záležitostí
a administrativy. -
Dále zodpovídá v rozsahu představenstvem schváleného ročního plánu za:
-
nabývání, kontrolu, vedení, výdaje, prodej a investování finančních prostředků a jiného majetku způsobem, který je v souladu s cíli spolku
-
schvalování a uzavírání smluv, kterými spolek vstupuje do závazků, placení výdajů a inkasování pohledávek
-
přijímání do a rozvazování pracovního poměru zaměstnanců-zaměstnankyň v souladu s cíli spolku a místními právními předpisy
-
předkládání návrhů SGC a představenstvu
-
publikační činnost spolku
-
tvorbu a úpravy interních předpisů
-
výběr bank, ve kterých vede organizace své účty
-
stanovení bankovních podpisů a výběry peněz z účtů organizace.
-
Článek XIII
Hospodaření spolku
-
Spolek hospodaří s prostředky získanými z darů či z grantů od fyzických a právnických osob.
-
Při přijímání prostředků je spolek vázán vnitřními pravidly spolku a SGC.
-
Spolek vynakládá prostředky výhradně na úkony spojené s účelem spolku, což dokládá řádným dokumentováním výdajů obvyklými postupy, například prostřednictvím archivace účetních dokladů.
-
Účetnictví spolku se řídí příslušnými českými právními předpisy, předpisy SGC a interními účetními pravidly spolku. Na případná protichůdná ustanovení těchto předpisů a pravidel upozorní spolek v příloze k účetní závěrce.
-
Výkonný-výkonná ředitel-ředitelka odpovídá za řádné vedení účetnictví a jednou ročně předkládá představenstvu ke schválení účetní výkazy. Představenstvo si může vyžádat sestavení účetních výkazů mimořádně i k jinému datu, než ke konci hospodářského roku.
-
Každý-každá člen-členka shromáždění volitelů-volitelek a představenstva je oprávněn osobně nebo v zastoupení kdykoli kontrolovat záznamy účtů, spisů a jiných dokumentů spolku.
-
Účetní výkazy spolku jsou každoročně přezkoumávány nezávislým kvalifikovaným auditorem, jmenovaným představenstvem po konzultaci s SGC. Audit se řídí legislativou České republiky.
Článek XIV
Zrušení spolku
V případě zrušení spolku bude jeho likvidační zůstatek včetně oprávnění na zákonem chráněná jména, ochranné známky a značky a všechna nakladatelská a autorská práva bezplatně převeden na SGC.
Článek XV
Závěrečná ustanovení
Po schválení těchto Stanov jsou tyto Stanovy platné a účinné.